Paulina Niemczyk – Włochy, błękit i amulet na szczęście

Obrazy tyskiej malarki inspirowane śródziemnomorskim klimatem.

„Azzurro isla”, „Wielki błękit”, „Złota rzeka”, „Marzyłam o tej nocy pod gwiazdami” – tytuły obrazów malowanych akrylem na płótnie mówią same za siebie. Artystka czerpała inspiracje z kolorytu i aury typowej dla krajów śródziemnomorskich.

Paulina Niemczyk:
Po jednej z pielgrzymek do Włoch rodzice przywieźli mi małe cudo, szklany wisiorek w odcieniach błękitu. Piękny i delikatny, przywodzący na myśl niebieskość wody i przejrzystość nieba. Od kiedy go dostałam, nie rozstaję się z nim. Ten wisiorek traktuję jak coś na szczęście, być może dlatego że to prezent dany ze szczerego serca. Amulet utkany ze szkła Murano, który zainspirował mnie do stworzenia obrazów w klimacie śródziemnomorskim.

Paulina NiemczykPaulina Niemczyk – malarka i edukatora artystyczna.
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Lilli Kulki-Sobkowicz w 2017 roku, aneks w pracowni dr. hab. Mateusza Otręby). W 2011 uzyskała dyplom projektanta ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Trzykrotna stypendystka Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2014–2017 (stypendia dla najlepszych studentów).
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną, fotografią, tworzeniem obiektów i instalacji, organizacją wystaw i projektów. Brała udział w ok. 50 wystawach i pokazach zbiorowych w kraju i za granicą. W swojej twórczości czerpie inspiracje z natury, architektury i podróży. Fascynują ją obce kultury i orientalne wzornictwo. Obrazy artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Berlinie; kolekcję prac na papierze można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej – Tichauer Art Gallery w Tychach. W 2021 roku w Muzeum Miejskim w Tychach realizowała działania edukacyjno-artystyczne dla lokalnej społeczności w ramach autorskiego projektu LACUS. Obecnie uczy podstaw rysunku i malarstwa w prywatnych pracowniach plastycznych. Mieszka i pracuje w rodzinnym mieście, w Tychach.
Na zdjęciu: Paulina Niemczyk, fot. Maria Wojtecka


Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Paulina Niemczyk – Włochy, błękit i amulet na szczęście
7–31 stycznia 2023

Więcej na stronie internetowej artystki >>