Paweł Jarodzki – Świat nie istnieje

Anka Mituś: – Wystawa „Świat nie istnieje” przygotowuje nas na świat bez udziału ludzkiego obserwatora. Pozornie mieni się od ludzkich spraw i emocji. W rzeczywistości jest pożegnaniem, godzącym się z ciszą, która rozlega się gdy pada w lesie drzewo.

Wystawa prac Pawła Jarodzkiego, zmarłego niedawno artysty, które powstały w latach 2019–2021. Prace prezentowane były w 2022 roku na wystawie „Happy The End” w 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Wybór realizacji do bielskiej prezentacji dokonany został przez artystów z grupy LUXUS.

Anka Mituś, kuratorka wystawy:
„Czy drzewo, które pada samotnie w lesie wydaje dźwięk? Innymi słowy, czy bez uszu i mózgu, które mogą przetworzyć falę na dźwiękowe doznanie, dźwięk może w ogóle istnieć? To pytanie, zadane w XVIII wieku przez filozofa George’a Berkeleya, skupia w sobie istotę solipsyzmu, czyli poglądu, zgodnie z którym dopiero obserwator jest właściwym sprawcą istnienia stanów i rzeczy. Paradoks z rozmiłowanej w zaskakujących konceptach epoki znalazł w XX wieku poparcie w teoriach mechaniki kwantowej. Świat nie istnieje bez obserwatora, wydaje się również mówić sztuka Pawła Jarodzkiego, niedawno zmarłego wrocławskiego artysty, współtwórcy i lidera grupy Luxus. Relacyjne, oparte o wyzwalanie społecznych emocji działania formacji, wycisnęły piętno na obliczu polskiej sztuki współczesnej od lat 80. XX wieku po dziś.

Zaangażowany całym sobą w komentowanie świata, budowanie publicznej debaty i kształtowanie świadomych postaw wobec wydarzeń, czujnie obserwował otaczającą go rzeczywistość. Niestrudzenie rzucał na ściany galerii odbite od własnej percepcji obrazy, niczym bohater platońskiej przypowieści o jaskini. Spojrzenie artysty i stworzone jako jego odbicie obrazy niestrudzenie podtrzymują świat przy życiu. Obrazy te czasem są piękne i optymistyczne, takie jak te opatrzone szarfami z tekstem: “Ocean of Love”, “Good Luck”, “Flower Punk” czy “Let’s kiss”. Czasem jednak przypominają snopy światła latarki, oświetlające wstydliwie skrywany schowek, w którym załatwiane są brudne interesy. Niczego nie trzeba się domyślać, obrazy składają się z liter a te układają się w napisy, podobne do tych ze ścian pewnego pałacu „podczas całkiem przyjemnego przyjęcia”: „Politycy nigdy nie wejdą do królestwa niebieskiego” – czytamy. Czytamy też: “Oh fuck”, „Gdzie są dzieci?” i „To nie są ludzie”.

Tytułowy obraz to adaptacja komiksowego motywu. Komiksy to w końcu nieustające źródło inspiracji Jarodzkiego. Zarówno jeśli chodzi o narrację – szczególnie tu istotny był ich undergroundowy, niezależny nurt – jak też jeśli chodzi o formalne zakomponowanie ścian galerii. Napis „Świat nie istnieje” wpisany został przez artystę w winietę zapożyczoną ze słynnego “Gotham Globe”, gazety obnażającej występki upadłego miasta grzechu z graficznych powieści o Batmanie. Multiplikacje z tym motywem przeglądają się na wystawie w obrazach z cyklu “Coming Soon! Happy The End”. Seria mikroskopowych zbliżeń groźnego wirusa SARS-coV-2 mieni się od kolorów. To obrazy, które powstały podczas dwuletniego okresu lockdownu, spowodowanego przez epidemię, będącą kolejnym dobitnym dowodem na skutki antropopresji, zagrażającej od dziesięcioleci przetrwaniu naszego gatunku.
Wystawa „Świat nie istnieje” przygotowuje nas na świat bez udziału ludzkiego obserwatora. Pozornie mieni się od ludzkich spraw i emocji. W rzeczywistości jest pożegnaniem, godzącym się z ciszą, która rozlega się gdy pada w lesie drzewo".

Paweł Jarodzki

Paweł Jarodzki
(1.05.1958–22.11.2021).
Malarz, rysownik, twórca tekstów,
instalacji, komiksów i szablonów;
od 1982 roku związany z grupą LUXUS,
autor jej manifestów;
wykładowca wrocławskiej
Akademii Sztuk Pięknych;
w latach 2002–2018
główny kurator BWA Wrocław.
Żył i tworzył we Wrocławiu.
Na zdjęciu: Paweł Jarodzki,
fot. Krzysztof Morcinek

 

Galeria Bielska BWA (sala dolna)
Paweł Jarodzki – „Świat nie istnieje”
20 maja – 12 czerwca 2022
Wybór prac, scenografia wystawy: grupa LUXUS

Kuratorka wystawy  – Anka Mituś
Wernisaż: piątek, 20 maja 2022, godz. 18.00.
Wprowadzeniem do wernisażu będzie akcja grupy LUXUS na placu obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza. Udział biorą: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Jacek Ponton Jankowski, Szymon Lubiński.
Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 20 maja, godz. 17.00
Oprowadza kuratorka Anka Mituś w towarzystwie artystów z grupy LUXUS

 

Anka MituśAnka Mituś
Kuratorka, krytyczka i historyczka sztuki współczesnej. Ukończyła germanistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003–2021 związana była z BWA Wrocław, jako autorka tekstów, kuratorka wystaw oraz od 2008 roku redaktorka naczelna magazynu „Biuro”. Od 2017 roku była współautorką programu galerii Awangarda a od 2019 kierowała programem galerii BWA Wrocław Główny. Kuratorskie projekty prezentowała również w Muzeum Współczesnym Wrocław, Salonie Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, CSW Łaźnia oraz Gdańskiej Galerii Miejskiej. Zajmuje się relacją sztuki z innymi obszarami rzeczywistości. Teksty o sztuce publikowała między innymi w „Obiegu”, „Umelec Magazine”, „Odrze” i „Szumie”. W latach 2010–2014 była członkinią Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. We wrześniu 2014 roku w jej redakcji ukazała się książka „Agresywna niewinność. Historia grupy Luxus”.
Na zdjęciu Anka Mituś, fot. Natalia Kabanow

 

Czytaj więcej o wystawie  „Happy The End”. Paweł Jarodzki, Konrad Jarodzki (Galeria Geppart ASP Wrocław i 66P; 4.02–5.03.2022) >>
Czytaj więcej o artyście w Culture.pl >>
Czytaj więcej o grupie LUXUS w Culture.pl >>