Pola Dwurnik – Spotkaj artystkę

Artystka jako autorka i zarazem bohaterka wielu prac. Pola Dwurnik w różnych wcielaniach: malarki, rysowniczki, wokalistki, twórczyni i bohaterki wideoklipów, autorki tekstów, redaktorki.

W roli głównej… autoportret!

Wystawa Poli Dwurnik, jednej z najciekawszych artystek polskich, prezentuje wybór prac z ostatnich kilku lat, w tym wiele wcześniej niepokazywanych. To także okazja do zapoznania się z przekrojem różnorodnych mediów, po które sięga artystka; m.in. malarstwo olejne, rysunek, kolaż, komiks, instalacja i wideo muzyczne.

Motywem przewodnim wystawy Poli Dwurnik „Spotkaj artystkę” jest – jak sugeruje to tytuł – sylwetka samej artystki, obecnej nie tylko jako autorka, lecz także jako bohaterka wielu prac. Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na przedstawieniach Królowej Anglii Elżbiety I. Niezwykła, skomplikowana symbolika i wyszukana, dekoracyjna forma tych portretów od lat fascynują polską artystkę. Na wystawie znajdują się obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety – zarówno olejne na płótnie, jak i szybko szkicowane na papierze z cyklu „Instagram Self-Portrait Series”, czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco. Inną odsłoną autoportretu są dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych, niezwykłych spotkaniach z innymi polskimi twórcami - artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim. Na wystawie są także prezentowane teledyski zespołu Cosmic Parrot – muzycznego wcielenia Poli Dwurnik, m.in. znana animacja „Lekarz” – nawiązanie do piosenki Pink Floyd „Another Brick In The Wall” czy nakręcona w Australii hip-hopowa autoafirmacja „Ama Painter”. Dopełnieniem całości jest oryginalny strój artystki – dworska suknia z motywami z jej obrazów – element performansu z 2013 roku. Większość prac po raz pierwszy pokazana publicznie .

Wernisaż dopełnia koncert Cosmic Parrot – projektu muzycznego Poli Dwurnik z muzyką improwizowaną na żywo przez multiinstrumentalistę Mateusza Franczaka.

Pola Dwurnik, urodzona w 1979 roku, malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej.

W latach 1998–2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego „Sekcja” oraz prowadziła Galerię Zakręt – miejsce debiutu wielu uznanych obecnie polskich artystów. W latach 2004–2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii. W 2008 roku znalazła się w międzynarodowym finale Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. W 2010 roku była rezydentką mobilnej platformy artystycznej The Knot w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie.

Jest autorką czterech książek z rysunkami: „Świetlicy” (2003, Galeria Raster), „Living in Basel” (2007, Christoph Merian Verlag), „Kroniki Towarzyskiej” (2008, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) i „Piosenki dla Wojtka”. W 2013 wydała „Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie”, książkę artystyczną poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk.

Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, galeriach BWA w Tarnowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Nowym Sączu, Galerii Arsenał w Białymstoku, HAU2 w Berlinie, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Centrum Kultury Krasnoye Znamya w Sankt Petersburgu i w wielu innych.

Pola Dwurnik mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Bazylei.

Wernisaż wystawy i koncert Cosmic Parrot