Atman znaczy Oddech – wernisaż wystawy

Aktualne

Od ekspresyjnych portretów śląskich kobiet po mistyczne pejzaże i mandale – kuratorka Janina Hobgarska opowie o twórczości Urszuli Broll podczas oprowadzania po wystawie.

W piątek, 21 stycznia br. o godz. 16.30 – tuż przed planowanym na godz. 18.00 wernisażem – po wystawie twórczości Urszuli Broll pt. „Atman znaczy Oddech”oprowadzi kuratorka wystawy Janina Hobgarska.
W sobotę, 22 stycznia o godz. 12.00, zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Kozyrą, wybitną artystką, założycielką Fundacji Katarzyny Kozyry, która przyczyniła się do realizacji retrospektywnej wystawy Urszuli Broll i wydała książkę wszechstronnie opisującą twórczość artystki. W Galerii Bielskiej BWA prezentowana jest trzecia odsłona wystawy „Atman znaczy Oddech”, po wcześniejszych pokazach w warszawskiej Królikarni – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie (2020) i w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (2021).
Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania dla widzów dorosłych i dzieci.

Twórczość Urszuli Broll (1930–2020) skłania do przemyślenia relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości.
Tytułowy „atman” (z sanskrytu duch, oddech) pojawił się w twórczości Broll w 1967 roku i wiąże się z działalnością słynnej katowickiej Grupy Oneiron oraz spotkaniami w pracowni, którą w latach 60. XX wieku artystka prowadziła z mężem Andrzejem Urbanowiczem.

Czytaj więcej o artystce, wystawie, książce i Fundacji Katarzyny Kozyry >>

URSZULA BROLL – ATMAN ZNACZY ODDECH
Galeria Bielska BWA, 21 stycznia – 20 lutego 2022
Wernisaż: piątek, 21 stycznia 2022, godz. 18.00

Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 21 stycznia 2022, godz. 16.30
Kuratorka: Janina Hobgarska
W oprowadzaniu uczestniczyć będzie Roger Urbanowicz, syn Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza, spadkobierca całej spuścizny artystycznej Urszuli Broll.

Spotkanie z Katarzyną Kozyrą, sobota, 22 stycznia, godz. 12.00. Czytaj więcej >>

_____________________________________________________________________

UWAGA! Ilość widzów oraz uczestników spotkań będzie zgodna z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia związanymi z reżimem sanitarnym obowiązującym w pandemii.
Obowiązujący limit osób* przebywających jednocześnie w salach wystawowych:
Galeria Bielska BWA: górna sala – 17 osób, dolna sala – dziewięć osób

*Osoby zaszczepione, które okażą przy wejściu do galerii certyfikat covidowy, nie będą wliczane do limitu osób mogących wejść na salę.

_____________________________________________________________________

Oprowadzania po wystawie Urszuli Broll:
WTORKOWE FIVE O’CLOCK
wtorek, 25 stycznia, godz. 17.00
wtorek, 1 lutego, godz. 17.00
wtorek, 8 lutego, godz. 17.00
wtorek, 15 lutego, godz. 17.00

OPROWADZANIE DLA DZIECI
(pierwsza i trzecia niedziela miesiąca)
niedziela, 6 lutego, godz. 12.30
niedziela, 20 lutego, godz. 12.30

Widzów oprowadzają edukatorki i edukatorzy Galerii Bielskiej BWA: wtorki: Ada Piekarska, Joanna Stryjewska, Michał Gąsior; niedziele: Ala Gocka.
Osoby uczestniczące w oprowadzaniu płacą jedynie za bilet wstępu na wystawę.