Dla kogo Grand Prix Bielskiej Jesieni 2021?

Aktualne

12 listopada poznamy laureatki i laureatów biennale. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku galerii!

Kolejne edycje jednego z najważniejszych ogólnopolskich konkursów artystycznych są źródłem ogromnych emocji, niejednokrotnie przynosząc zaskakujące rezultaty, precyzyjnie wskazując na nadchodzące zmiany, zarówno w samym malarstwie, jak i w opisywanym za jego pomocą świecie.

Zwycięzców 45. edycji prestiżowego konkursu malarskiego Bielska Jesień – rekordowej pod względem liczby zgłoszeń – poznamy w piątek, 12 listopada 2021 roku podczas uroczystego otwarcia wystawy w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku galerii:
https://www.facebook.com/galeriabielska


Bogata i długa tradycja konkursu nie stanowi przeszkody w gotowości organizatorów do podążania za zmieniającą się rzeczywistością, która wpływa na myślenie o formule konkursowej. Każdorazowo otwarciu biennale towarzyszy panel dyskusyjny z udziałem uczestników konkursu, krytyków i teoretyków sztuki. Spotkania na żywo umożliwiają otwartą dyskusję zarówno na temat sztuki, jak i samego konkursu. Choć jak każdy konkurs, Biennale Malarstwa Bielska Jesień ma swoich zwycięzców, to jego główną wartość stanowi możliwość pokazania szerokiej publiczności różnorodnych postaw twórczych, oddania głosu i widoczności malarkom i malarzom, które i którzy nie zawsze mieli taką możliwość kiedykolwiek wcześniej. Ostatnie, trudne czasy pandemii, izolacji i kolejnych kryzysów przekierowały naszą uwagę na potrzebę bycia razem, solidarności i empatii. Tegoroczna edycja ma szansę odsłonić przed nami pojedyncze światy prezentowanych artystek i artystów, które z kolei złożą się na szeroki obraz współczesności.

Bielska Jesień jest konkursem otwartym, przeznaczonym dla polskich artystów i artystek zamieszkałych w kraju lub za granicą. Konkurs kierowany jest do absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy i malarek (osób pełnoletnich) nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Celem Bielskiej Jesieni jest przegląd i promocja polskiego malarstwa współczesnego. Prace do wystawy finałowej oraz laureatów nagród i wyróżnień wybiera pięcioosobowe jury konkursu. Wystawa finałowa 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 jest zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu trwającego niemal cały rok.

W tym roku laureatów nagród i wyróżnień wskazało jury złożone z ekspertów w zakresie sztuki współczesnej, teoretyków i praktyków, w składzie: prof. Anna Markowska – przewodnicząca jury, Anda Rottenberg, Agata Smalcerz, Jarosław Fliciński oraz dr hab. Michał Zawada.
Dodatkowe wyróżnienia zostały przyznane przez Redakcje patronackie pism i portali o profilu artystycznym oraz społecznym. Są to kwartalniki „Artluk” i „Format”, miesięcznik „Notes Na 6 Tygodni”, kwartalnik „SZUM”, „Gazeta Wyborcza” Katowice, tygodnik „Newsweek Polska” oraz Portal Rynku Sztuki Artinfo.pl.

Wystawa została udostępniona widzom już od 30 października 2021 roku.
Ekspozycję będzie można oglądać do 12 stycznia 2022 roku.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

W programie biennale 12 i 13 listopada 2021:

Galeria Bielska BWA
piątek, 12 listopada 2021
godz. 17.00

Wernisaż oraz oficjalne ogłoszenie wyników konkursu (wstęp za zaproszeniem)
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku galerii:
https://www.facebook.com/galeriabielska

godz. 19.30
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
After party Bielskiej Jesieni. Hermeneia
Czytaj więcej o koncercie >>


Wydarzenia towarzyszące:

sobota, 13 listopada 2021
godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie przez jurorów biennale
godz. 12.00 – „Rynek sztuki, czyli o co toczy się gra” – panel dyskusyjny z udziałem członków jury, krytyków sztuki oraz artystów uczestniczących w wystawie finałowej.
Moderatorka – Bogna Świątkowska

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes Na 6 tygodni”, autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.

Panel dyskusyjny będzie transmitowany na żywo na Facebooku galerii:
https://www.facebook.com/galeriabielska

Uwaga! Uroczystość ogłoszenia wyników biennale oraz wręczenia nagród i wyróżnień, a także oprowadzanie kuratorskie i panel dyskusyjny będą tłumaczone na język migowy (PJM).

45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej.
Kuratorka biennale – Grażyna Cybulska.

Nagrody:
Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30.000 zł), Statuetka Bielskiej Jesieni autorstwa Ryszarda Kwaka, Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA – organizacja wystawy indywidualnej
II Nagroda – Prezydenta Miasta Bielska-Białej (20.000 zł),
III Nagroda – Dyrektora Galerii Bielskiej BWA (10.000 zł)

Wyróżnienia regulaminowe (2.500 zł każde).
Nagroda Specjalna – zakup obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Przyznane zostaną także pozaregulaminowe wyróżnienia Redakcji patronackich.
Bielską Jesień 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj więcej o 45. Edycji Bielskiej Jesieni >>
 
Zobacz stronę internetową Bielskiej Jesieni, a na niej wszystkie informacje o 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 oraz archiwum Bielskiej Jesieni >>

Honorowy patronat

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY – PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO

Mecenas kultury

SPONSORZY BIELSKIEJ JESIENI 2021 – FUNDATORZY WYRÓŻNIEŃ

Fundator nagrody specjalnej

logotyp REK Foundation

Patronaty medialne