Dla kogo Grand Prix Bielskiej Jesieni 2023?

Aktualne

W czwartek, 9 listopada br. najważniejszy wernisaż! Poznamy zwycięzców konkursu, zobaczymy obrazy, wybrane przez jury na wystawę finałową spośród rekordowej liczby zgłoszeń.

Czy bielskie biennale jest obrazem tego, co dzieje się w polskim malarstwie trzeciej dekady XXI wieku? Czy 1.006 artystek i artystów, którzy nadesłali swe prace na tegoroczny bielski konkurs, uznawany za jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce, to już grupa reprezentatywna dla współczesnego polskiego malarstwa? Jakie osobowości artystyczne wyłoniło z tego grona jury Bielskiej Jesieni 2023, obradujące pod przewodnictwem Aleksego Wójtowicza, krytyka i historyka sztuki? Do kogo trafi Grand Prix, tj. nagroda finansowa (30.000 zł ) łącznie z Nagrodą Dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla laureata Grand Prix w postaci organizacji wystawy oraz Statuetką Bielskiej Jesieni 2023 autorstwa Przemysława Jeżmirskiego?

Aleksy Wójtowicz, przewodniczący jury:
Do finałowej wystawy zaprosiliśmy osoby, których stosunek do rzeczywistości i tożsamości bycia osobą malującą światy jest niejednoznaczny. Część z nich na zawsze zostanie malarzami i malarkami. Część nimi bywa w specjalnych okolicznościach i z powodów prozaicznych, szacując szanse własnej widoczności przez skomplikowane algorytmy widoczności świata sztuki. Nie zapominajcie, że to w końcu zaledwie 5% wszystkich zgłoszonych w tym roku osób, a zatem wycinek znacznie większej całości, w dodatku przecedzony przez pięć par jurorskich oczu. To bardzo specyficzne i obiektywnie małe lusterko, albo i nawet maleńki lejek.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, członkini jury:
Który obraz, spośród ponad trzech tysięcy zgłoszonych w 2023 roku do konkursu malarstwa Bielska Jesień, jest najlepszy? Obraz, który zawładnie emocjami nie tylko uczestników konkursu, ale i obserwujących jego wyniki kolekcjonerów, marszandów, galerzystów, krytyków sztuki, dziennikarzy. Obraz, który zechcą poznać widzowie, aby dowiedzieć się co jest najwartościowsze we współczesnym polskim malarstwie.

Ada Piekarska, kuratorka 46. edycji biennale:
Tegoroczna edycja odzwierciedla coś więcej niż kondycję samego medium malarskiego – prace prezentowane na wystawie finałowej ujawniają pęknięcia w dotychczasowych strukturach świata; opowiadają o życiu w czasie przeobrażeń, o rzeczywistości, która się wymyka. Pojawiają się nowe ujęcia ciała, w których jest ono portretowane jako różnorodne, wielowarstwowe, połączone z tym co nie-ludzkie. Odepchnięte podmioty odzyskują głos.

Zapraszamy na otwarcie 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz oficjalne ogłoszenie wyników konkursu w czwartek, 9 listopada br. o godz. 18.00.
Podczas wernisażu wystawy finałowej poznamy kompletny werdykt jury, które przyznaje nagrody główne oraz pięć wyróżnień regulaminowych. Dodatkowo przyznawane są wyróżnienia redakcji pism oraz magazynów internetowych poświęconych sztukom wizualnym, czy też szerzej – kulturze.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku galerii.

W programie wieczoru wernisażowego także after party w Klubokawiarni Aquarium (godz. 19.00).
Tym razem dj set zagra PLK – DJka pochodząca z Katowic, twórczyni intermedialna, producentka muzyki elektronicznej i hybrydalnych form działań w obszarze audiosfery.

W następnym dniu, w piątek, 10 listopada o godz. 11.00 galeria zaprasza na otwarte oprowadzanie po wystawie z udziałem jurorek i jurorów, kuratorki oraz finalistek i finalistów konkursu; następnie o godz. 12.00 będzie można wziąć udział w otwartej dyskusji, której temat brzmi: „Czy konkursy mogą zmienić świat? Pochwała indywidualizmu a praktyka solidarności”.

Wystawie finałowej Bielskiej Jesieni 2023 towarzyszyć będzie wiele wydarzeń towarzyszących:
– czwartek, 16 listopada 2023, godz. 15.00 – oprowadzanie z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
– piątek, 17 listopada 2023, godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie finałowej, oprowadza kuratorka Ada Piekarska
– czwartek, 23 listopada 2023, godz. 12.00 – oprowadzanie z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących
– czwartki 16 i 30 listopada 2023, godz. 10.00 – Oprowadzanki. Spotkania dla rodziców i opiekunów dzieci do lat dwóch.

Galeria Bielska BWA, organizator biennale, tradycyjnie, oddaje też głos osobom zwiedzającym wystawę, zapraszając do wybierania w konkursie dla widzów najciekawszej pracy 46. Bielskiej Jesieni 2023 – jego autor zostanie laureatem Nagrody Publiczności Bielskiej Jesieni.
Kupony konkursowe będą czekać na widzów.


O wydarzeniach towarzyszących wystawie w grudniu poinformujemy wkrótce. Szczegóły podamy na stronie internetowej galerii.
Wystawę można zwiedzać od 9 listopada do 31 grudnia 2023 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ O 46. BIENNALE MALARSTWA BIELSKA JESIEŃ 2023 NA STRONIE GALERII >>

Na Facebooku galerii sukcesywnie prezentujemy prace artystek i artystów zakwalifikowanych do wystawy finałowej >>

Zachęcamy do odwiedzania aktualizowanej na bieżąco strony internetowej Bielskiej Jesieni:  https://bielskajesien.pl/
na której prezentowane są wszystkie prace zgłoszone do 46. edycji konkursu, a także sylwetki finalistek i finalistów.

 

Organizator biennale

logotyp: Galeria Bielska BWA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Fundatorzy nagród

Mecenas Galerii Bielskiej BWA

Mecenas 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023

Sponsorzy Bielskiej Jesieni 2023 – Fundatorzy wyróżnień regulaminowych

Patronat medialny