46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023

Kolejna edycja jednego z najważniejszych polskich konkursów artystycznych. Na wystawie finałowej zobaczymy prace 56 artystek i artystów.

W 2023 odbywa się 46. edycja Biennale Malarstwa Bielska Jesień. To wydarzenie, które od przeszło sześćdziesięciu lat promuje sztukę współczesną, a także stwarza szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych. Wśród osób nagrodzonych w konkursie Bielskiej Jesieni znajdziemy głośne nazwiska, które – niejednokrotnie debiutując na wystawie finałowej – odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu pejzażu najnowszego malarstwa, jak choćby Wilhelm Sasnal, Martyna Czech, Karol Palczak czy Ewa Juszkiewicz.

Mimo iż konkurs ma długą, ponad 60-letnią tradycję, to od samego początku jego formuła jest otwarta – nie narzuca tematu, dopuszcza udział osób w każdym wieku. Od 2013 roku mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci_tki/absolwenci_tki wyższych szkół artystycznych, jak i malarki i malarze (osoby pełnoletnie) nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem.

Jury dokonuje oceny prac, a najlepsze i najbardziej interesujące z nich kwalifikuje do wystawy finałowej. Prezentacja dzieł w Galerii Bielskiej BWA w listopadzie i grudnia 2023 roku będzie okazją do syntetycznego spojrzenia na kondycję współczesnego malarstwa.
Jury 46. edycji konkursu zakwalifikowało do wystawy finałowej prace 56 artystek i artystów, dokonując wyboru spośród rekordowej liczby 1.006 zgłoszeń.
Wszystkie prace zgłoszone do konkursu są prezentowane na stronie bielskajesien.pl  w galerii wirtualnej >>
Jury przyznaje nagrody główne oraz pięć wyróżnień. Dodatkowe wyróżnienia są przyznawane przez redakcje pism (lub ich działów) oraz magazynów internetowych poświęconych kulturze.
Laureaci Grand Prix: Edyta Hul, Karolina Jarzębak i Adam Kozicki otrzymali nagrodę finansową w wysokości 30.000 zł, Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w postaci organizacji wystawy oraz Statuetkę Bielskiej Jesieni 2023 autorstwa Przemysława Jeżmirskiego.
Czytaj więcej o wynikach konkursu >>

 

Artystki, artyści i osoby artystyczne uczestniczące w wystawie finałowej:

Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Martyna Baranowicz, Natalia Borczi, Zuzanna Borek, Agata Borowa, Mariola Brillowska, Barbara Cabaj, Patrycja Cichosz, Bartosz Czarnecki, Przemysław Czepurko, Bartłomiej Flis, Agata Głogowska, Zbigniew Gula, Edyta Hul, Karolina Jarzębak, Samuel Kłoda, Mateusz Knysak, Marcin Koleśnik, Piotr Korol, Adam Kozicki, Nikita Krzyżanowska, Tomasz Kwiatkowski, Jakub Leniart, Mateusz Leśniak, Klaudia Lewkowicz, Lorak, Ant Łakomsk, Michał Maliński, Krzysztof Mętel, Daniel Mikulski, Helena Minginowicz, Małgorzata Mycek, Michał Myszkowski, Marta Paciejewska, Wojciech Pietrasz, Patrycja Piętka, Kinga Popiela, Bartłomiej Radosz, Gabriela Rosenzweig, Patryk Różycki, Maciej Salamon, Anita Sikora, Joanna Sitarz, Michał Slezkin, Jakub Słomkowski, Patryk Staruch, Szymon Szewczyk, Radek Szlęzak, Weronika Teplicka, Urszula Trawniczek, Piotr Trusik, Julia Woronowicz, Katarzyna Wyszkowska, Paweł Donhöffner Zięba, Agata Żychlińska.

 Laureaci Grand Prix i wyróżnień Bielskiej Jesieni 2023. Zobacz werdykt jury ogłoszony 9 listopada br. >>


Jury 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023:

Kuratorką tegorocznej edycji konkursu oraz wystawy finałowej jest Ada Piekarska.
Autorem identyfikacji wizualnej biennale jest Maciej Wodniak.

Wystawa finałowa odbędzie się w dniach 9 listopada – 31 grudnia 2023 roku w Galerii Bielskiej BWA.

II etap konkursu podsumowuje Aleksy Wójtowicz, przewodniczący jury 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023:

Aleksy Wójtowicz – „Maleńki lejek”

Choć jest to powszechnie wiadome, to nie zaszkodzi przypomnieć – 46. edycja Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 ustanowiła nowy rekord. W tym roku ponad tysiąc osób zgłosiło swoje prace do konkursu. Najprawdopodobniej nikt nie napisze w takim kontekście, że oto nastąpił „powrót malarstwa”, bo od kilku dobrych lat malarstwo jest dziedziną, która na dobre oswoiła się ze swoją dominacją. Zbiór wszystkich nadesłanych prac, które udostępnia online Galeria Bielska BWA – wciąż jako jedyny konkurs artystyczny w skali kraju – opiewa na ponad trzy tysiące reprodukcji. Niezupełnie da się na tej kanwie stworzyć kompletny obraz tego, o czym i jak się maluje, ale taki zasób ucieszy każdą socjolożkę i socjologa kultury. Osoby zajmujące się krytyką i historią współczesnej sztuki też powinno – próba jest duża i relatywnie reprezentatywna. Być może ktoś kiedyś, analizując te dane, znajdzie przekonującą odpowiedź, dlaczego w tej edycji prac przedstawiających koty (37) było niemal tyle samo, co obrazów z owadami (30). Lub też, dlaczego psy (51) zdetronizowały konie (40) – zwierzęta przecież tak niezwykle istotne dla malarstwa polskiego. Odpowiedź na pytanie, dlaczego wśród zgłoszonych prac zaledwie 1/3 stanowią obrazy abstrakcyjne pozostaje nadal otwarta.
Jednak tym, co się zmienia jest samo podejście do obrazu – zaczynają być tym i tamtym, odrywając się od plamy barwnej na płótnie.

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie pokazała dobitnie, że najczęstszym tematem pozostaje ciało i jego okolice – nagie, ubrane, rozczłonkowane, wypielęgnowane, straumatyzowane, ale i także to zanurzone w życiu po kokardy. I to zapewne jeszcze długo się nie zmieni, bo świat malujących ludzi z nieufnością traktuje perspektywę posthumanistyczną. Jednak tym, co się zmienia jest samo podejście do obrazu – zaczynają być tym i tamtym, odrywając się od plamy barwnej na płótnie. Najwidoczniej ten konserwatywny, dwuwymiarowy świat zaczyna być męczący, a kolejny, globalny boom na malarstwo przynosi pytania o to, jak tę dziedzinową powagę można rozbić i spożytkować dla własnych celów.

A jeżeli nawet pozostajemy w farbie i płótnie, to w towarzystwie obrazów zaciągniętych z innych rzeczywistości. Oczywiście, znaczna liczba tych rzeczywistości to spadek po realizmach magicznych i skutek eksploracji intymnej przestrzeni wnętrza głowy. Ciężko jednak o obrazy luzu i beztroski. Te głowy znajdują się w konkretnych, wciąż żyjących ciałach, które z rzeczywistością się mierzą – w postaci traum własnych i zapośredniczonych. Sama niechęć do reprodukowania rzeczywistości takiej, jaka jest, niekoniecznie jest tylko gestem ucieczki. Bywa i gestem jedynego dostępnego oporu, który mierzy się z robieniem światów zamiast dania spokoju. Znajdziecie tutaj także obrazy-świadectwa niechcianych historii i (auto)portrety w poszerzonym polu, które nastawiają lusterka na coś więcej niż tylko własną twarz.

Nie zapominajcie, że to w końcu zaledwie 5 proc. wszystkich zgłoszonych w tym roku osób, a zatem wycinek znacznie większej całości, w dodatku przecedzony przez pięć par jurorskich oczu.
Do finałowej wystawy zaprosiliśmy osoby, których stosunek do rzeczywistości i tożsamości bycia osobą malującą światy jest niejednoznaczny. Część z nich na zawsze zostanie malarzami i malarkami. Część nimi bywa w specjalnych okolicznościach i z powodów prozaicznych, szacując szanse własnej widoczności przez skomplikowane algorytmy widoczności świata sztuki. Nie zapominajcie, że to w końcu zaledwie pięć proc. wszystkich zgłoszonych w tym roku osób, a zatem wycinek znacznie większej całości, w dodatku przecedzony przez pięć par jurorskich oczu. To bardzo specyficzne i obiektywnie małe lusterko, albo i nawet maleńki lejek.

46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023

pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11 (sala górna, sala dolna)
9 listopada 2023 – 7 stycznia 2024 (wstęp wolny)
czwartek, 9 listopada  2023, godz. 18.00 – otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

Program towarzyszący

LISTOPAD 2023:

GRUDZIEŃ 2023:

Program może ulegać zmianom, zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszej strony internetowej i mediów społecznościowych.


ETAPY REALIZACJI KONKURSU


Czytaj więcej na stronie internetowej Bielskiej Jesieni >>

 

W mediach o biennale

Organizator biennale

logotyp: Galeria Bielska BWA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Fundatorzy nagród

Mecenas Galerii Bielskiej BWA

Mecenas 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023

Sponsorzy Bielskiej Jesieni 2023 – Fundatorzy wyróżnień regulaminowych

Patronat medialny