46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023

Kolejna edycja jednego z najważniejszych polskich konkursów artystycznych.

W 2023 odbywa się 46. edycja Biennale Malarstwa Bielska Jesień. To wydarzenie, które od przeszło sześćdziesięciu lat promuje sztukę współczesną, a także stwarza szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych. Wśród osób nagrodzonych w konkursie Bielskiej Jesieni znajdziemy głośne nazwiska, które – niejednokrotnie debiutując na wystawie finałowej – odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu pejzażu najnowszego malarstwa, jak choćby Wilhelm Sasnal, Martyna Czech, Karol Palczak czy Ewa Juszkiewicz.

Mimo iż konkurs ma długą, ponad 60-letnią tradycję, to od samego początku jego formuła jest otwarta – nie narzuca tematu, dopuszcza udział osób w każdym wieku. Od 2013 roku mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci_tki/absolwenci_tki wyższych szkół artystycznych, jak i malarki i malarze (osoby pełnoletnie) nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem.

Jury dokonuje oceny prac, a najlepsze i najbardziej interesujące z nich kwalifikuje do wystawy finałowej. Prezentacja dzieł w Galerii Bielskiej BWA w listopadzie i grudnia 2023 roku będzie okazją do syntetycznego spojrzenia na kondycję współczesnego malarstwa.

W tegorocznej edycji nadesłano 1006 zgłoszeń. Wszystkie przesłane prace można wygodnie przeglądać w galerii wirtualnej >>

Jury 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023:

Zdzisław Nitka – malarz, pedagog, profesor sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Aneta Rostkowska
– kuratorka, autorka tekstów, absolwentka studiów kuratorskich w De Appel w Amsterdamie. Od stycznia 2019 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej Temporary Gallery w Kolonii.

Agata Smalcerz – historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2003 roku jest dyrektorką Galerii Bielskiej BWA.

Małgorzata Szymankiewicz – prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, zajmuje się malarstwem i obiektem.

Aleksy Wójtowicz – krytyk i historyk sztuki, researcher i okazjonalnie kurator. Redaktor Magazynu „Szum”.

Kuratorką tegorocznej edycji konkursu oraz wystawy finałowej jest Ada Piekarska.
Wystawa finałowa odbędzie się w dniach 9 listopada – 31 grudnia 2023 roku w Galerii Bielskiej BWA.

Drugie obrady jury Bielskiej Jesieni (6.09.2023) Czytaj więcej >>

Do II etapu konkursu zakwalifikowano 56 osób (26.06.2023)  Czytaj więcej >>

Do finały zakwalifikowano 84 prace autorstwa 56 osób (06.09.2023). Zobacz galerię >>

Szczegóły dotyczące kolejnych etapów biennale uaktualniane są na bieżąco.

Czytaj więcej na stronie internetowej Bielskiej Jesieni >>

 

 

W mediach o biennale

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego