Projekty europejskie

Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury

 
Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”, który finansowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.


Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: https://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/projektowanie-uniwersalne-kultury

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

 

Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej

 
 
Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X „Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna"
 
Planowana wartość całkowita projektu: 9 217 936,38 PLN

Współfinansowanie UE: 5 463 332,83 PLN

Współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa: 642 745,03 PLN  

Termin realizacji:  7.09.2017 – 30.09.2020

Celem projektu jest aktywizacja społeczno-gospodarcza ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji w Bielsku-Białej, w oparciu o zabytkową infrastrukturę zespołu willowo-parkowego „Willa Sixta”. Willa Sixta została dostosowana do pełnienia funkcji centrum usług dla społeczności objętej wsparciem w projektach komplementarnych finansowanych z EFS.

Realizacja projektu objęła przebudowę i remont zabytkowej infrastruktury.

W ramach inwestycji w obiekcie willi wykonano:
- renowację zabytkowego budynku Willi Sixta wraz z remontem, wymianą instalacji i montażem nowych instalacji,
- adaptację istniejących pomieszczeń oraz zmianę sposobu użytkowania kondygnacji piwnicy na cele użytkowe,
- budowę windy,
- węzeł cieplny.

Wchodzący w skład zespołu budynek wozowni oraz ogrodzenie poddano kompleksowej renowacji konserwatorskiej.

Dodatkowo wykonano nowe wejście, nowy układ nawierzchni pieszo-jezdnych oraz stanowiska postojowe.

Działania społeczne w zabytkowym obiekcie realizowane są przede wszystkim przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, a działania kulturalne i artystyczne prowadzone przez Galerię BWA są ich uzupełnieniem.

_________________________________________________________________________________________________

Historyczna zabudowa, będąca przedmiotem inwestycji w zakresie rewitalizacji, stała się bazą dla projektów:

„Miejskie Centrum Usług Społecznościowych - Rozwój międzypokoleniowych usług społecznych w Bielsku-Białej"

Projekt realizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej w ramach osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne, dla działania: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.2. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – RIT RPO WSL 2014-2020. Okres realizacji: 1.07.2019 r. do 28.09.2021 r. Celem projektu było zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu oraz przeciwdziałanie instytucjonalizacji osób ze środowisk zdegradowanych. Grupa docelowa to mieszkańcy osiedli stref Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich w B-B w szczególności: osoby niesamodzielne, osoby starsze, niepełnosprawne oraz dzieci i młodzież z niewydolnych wychowawczo rodzin. Założenia projektu realizowane były przez: usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych w miejscu zamieszkania, zapewnienie tym osobom kontaktów z otoczeniem oraz animowanie sposobów spędzania wolnego czasu i rozwój osobistych zainteresowań (Strefa Usług dla Seniorów); stworzenie i prowadzenie Strefy Usług dla Dzieci i Młodzieży która zapewniła dzieciom opiekę i wychowanie w godzinach popołudniowych. W ramach działań projektowych prowadzone były działania w Klubie Seniora „SIXT Wam” i w Placówce Wsparcia Dziennego „SIXT Wam”..

Klub Seniora „SIXT Wam”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej od 4 listopada 2019 roku prowadzi Klub Seniora „SIXT Wam”. Klub obejmuje wsparciem osoby starsze, niepełnosprawne oraz długotrwale chore, mieszkające na terenie rewitalizowanych osiedli Miasta, tj. Śródmieście Bielsko, Dolne i Górne Przedmieście, Biała Śródmieście, Biała Wschód, Osiedla: Beskidzkie, Wojska Polskiego i Złote Łany. W Klubie Seniora „SIXT Wam” prowadzone zajęcia mają na celu zagospodarowanie czasu wolnego, rozwój indywidualnych umiejętności i zainteresowań oraz zajęcia komputerowe. W placówce prowadzone są warsztaty prozdrowotne, poradnictwo prawne, a także jest świadczona pomoc psychologiczna. Organizowane są spotkania integracyjno-kulturalne oraz wycieczki edukacyjno-przyrodnicze. Uczestnicy Klubu mają zapewniony każdego dnia ciepły posiłek. Działania dla seniorów początkowo prowadzone były w siedzibie MCUS przy ul. Wzgórze 14, następnie przeniesione zostały do wyremontowanej Willi Sixta, a obecnie (w okresie trwałości projektu) prowadzone są głównie w budynku Willi Sixta.

Placówka Wsparcia Dziennego „SIXT Wam”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej od 18 listopada 2019 roku prowadzi Placówkę Wsparcia Dziennego „SIXT Wam”. Z zajęć Placówki mogą skorzystać dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat mieszkające na terenie rewitalizowanych osiedli Miasta, tj. Śródmieście Bielsko, Dolne i Górne Przedmieście, Biała Śródmieście, Biała Wschód, Osiedla: Beskidzkie, Wojska Polskiego i Złote Łany. Celem działalności Placówki jest m.in. organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, a także udzielanie wsparcia ich rodzicom/opiekunom prawnym mającym problemy w wypełnianiu obowiązków opiekuńczych i wychowawczych. Dzieci i młodzież mogą skorzystać z warsztatów artystycznych (tanecznych, muzyczno-wokalnych i plastycznych), warsztatów edukacyjnych (kursu języka angielskiego, warsztatów informatycznych, matematycznych, efektywnego uczenia się), a także pomocy w nauce szkolnej, pomocy pedagogicznej i psychologicznej oraz posiłku. W ramach projektu prowadzone były są również wycieczki edukacyjno-przyrodnicze oraz inne atrakcje. Działania projektowe dla dzieci i młodzieży realizowane były w budynku przy ul. Wzgórze 14 oraz w budynku Willi Sixta.

W budynku Willi Sixta obecnie prowadzone są działania dot. usług społecznych w ramach trwałości projektu z EFS (głównie działania dla osób starszych, ale również zajęcia dla dzieci i młodzieży).

Zadania w ramach projektu z EFS prowadzone były i nadal są przy wykorzystaniu wyposażenia zakupionego w ramach projektu infrastrukturalnego.

Wsparciem dla obu ww. projektów są prowadzone przez Galerię Bielską BWA działania artystyczno-kulturalne, realizowane w ramach działalności statutowej Galerii w zabytkowym zespole willowo-ogrodowym Willa Sixta:

- interaktywne zwiedzanie wystaw, złożonych z dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA,

- warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów,

- wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów, prezentacje multimedialne – dla osób pragnących pogłębiać swoją wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.

 

Czytaj artykuły o wydarzeniach w Willi Sixta

Willa Sixta wkrótce zatętni życiem >>

Modernizacja Roku – głosuj na Willę Sixta! >>

Konkurs Modernizacja Roku – szansa dla Willi Sixta >>

Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta >>

Wystawa „Dla Johanne i Anny“ >>

Wystawa „Nasienie" >>