Dla Johanne i Anny – wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Współczesna perspektywa postrzegania roli kobiety – do Willi Sixta wraca po przerwie wystawa, którą kuratorka Agata Smalcerz dedykowała pierwszym mieszkankom willi.

Po jesienno-zimowej przerwie, trwającej od 1 października 2023 roku, ciesząca się dużą popularnością wystawa „Dla Johanne i Anny” wraca do komnat zabytkowej Willi Sixta. Ponowne otwarcie zaplanowane zostało na piątek, 5 kwietnia 2024 roku. Ekspozycja będzie dostępna do 8 września br.
Wyboru prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA na wystawę pt. „Dla Johanne i Anny” dokonała jej pomysłodawczyni i kuratorka Agata Smalcerz. Wystawa, jako ekspozycja stała, przygotowana została na otwarcie Willi Sixta po dwuletnim okresie rewitalizacji i modernizacji obiektu, 6 listopada 2020 roku. Willa Sixta, usytuowana nieopodal galerii przy ul. Adama Mickiewicza 24, działa pod egidą Galerii Bielskiej BWA.

Kontynuacją projektu, mającego na celu prezentację prac z bogatych zbiorów sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta,  będzie jego druga odsłona – tym razem wyboru prac na wystawę z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA dokona kuratorka Ada Piekarska.
Otwarcie wystawy planowane jest na piątek, 11 października 2024 roku.

W międzyczasie, w scenerii wystawy „Dla Johanne i Anny” do września br. kontynuowany będzie cykl Spotkań przy Kolekcji, zainicjowany i prowadzony przez Agatę Smalcerz, która zaprasza do rozmów autorki i autorów prac prezentowanych na wystawie.
Bohaterkami i bohaterami najbliższych Spotkań przy Kolekcji będą:
Małgorzata Markiewicz – 18 kwietnia 2024
Martyna Czech – 16 maja 2024

Czytaj więcej o Spotkaniach przy kolekcji oraz ostatnim spotkaniu z Grzegorzem Kozerą >>
Rejestracja wideo Spotkań dostępna jest na kanale YouTube galerii.
­­­­­­­­­­­­­­­____________________________________________________

Wystawa „Dla Johanne i Anny”, według koncepcji kuratorki Agaty Smalcerz, dedykowana jest pierwszym mieszkankom Willi Teodora Sixta.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:

Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.

Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac na pierwszą wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania.

                                                                                                                                
Wystawa „Dla Johanne i Anny” przedstawia prace: Jagody Adamus, Tamary Berdowskiej, Beaty Ewy Białeckiej, Moniki Chlebek, Martyny Czech, Kariny Czernek, Teresy Gołdy-Sowickiej, Anety Grzeszykowskiej, Izabeli Gustowskiej, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Jarmolińskiego, Ewy Juszkiewicz, Koji’ego Kamoji’ego, Emilii Kiny, Kasi Kmity, Barbary Konopki, Grzegorza Kozery, Dominiki Kowyni, Sebastiana Kroka, Iwy Kruczkowskiej-Król, Zofii Kulik, Violi Kuś, Natalii LL, Małgorzaty Markiewicz, Ewy Markiewicz-Adamczewskiej, Barbary Nachajskiej-Brożek, Pauliny Poczętej, Malwiny Rzoncy, Jadwigi Smykowskiej, Irminy Staś, Kamili Woźniakowskiej, Ewy Zawadzkiej, Krzysztofa Zarębskiego.

Agata Smalcerz – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka testów o sztuce współczesnej publikowanych w ogólnopolskich tytułach i wydawnictwach, kieruje Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2004 roku.

______________________________________________

„Dla Johanne i Anny”, wystawa stała z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Kuratorka – Agata Smalcerz
Willa Teodora Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24 (sale wystawowe)

Willa Sixta czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00.

Otwarcie wystawy: 6 listopada 2020
Wystawa dostępna do 1 października 2023 roku.
Ponowne otwarcie: 5 kwietnia 2024.
Wystawa trwa do 8 września 2024

Wstęp wolny.

______________________________________________

Zobacz stronę Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

Czytaj więcej o rewitalizacji i przygotowaniach do otwarcia Willi Sixta >>

W mediach o wystawie:

AK, Wystawa „Dla Johanne i Anny” w bielskiej Willi Sixta, OX.PL Portal Śląska Cieszyńskiego, 27.02.2021 >>

MO, Wystawa „Dla Johanne i Anny” w odrestaurowanej Willi Sixta. Sztuki wizualne zagoszczą w niej na stałe, katowice.wyborcza.pl  >>

Inauguracja działalności zabytkowej wilii, bielskobiala.dlawas.info >>

Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta: otwarcie wystawy „Dla Johanne i Anny”, silesiakultura.pl >>

Nastąpił długo oczekiwany moment, ms.bielsko-biala.pl >>

Willa Sixta inauguruje działalność, www.super-nowa.pl >>

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X