Aktualne

Stała ekspozycja prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, wystawy czasowe, warsztaty artystyczne, wykłady, spotkania, projekcje oraz działania plenerowe w ogrodzie – nowe propozycje galerii dla widzów w Willi Sixta.

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X „Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna"

Czytaj więcej o projekcie rewitalizacji >>

____________________________________________________________________________________

Willa Sixta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, wybudowana została w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński). Właściciel willi Teodor Sixt – za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop – zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, że willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.

Willa Sixta została udostępniona miłośnikom kultury i sztuki, zarówno widzom, jak i uczestnikom różnorodnych zajęć, 6 listopada 2020 roku.
Gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA, która dzięki poddanej kilkuletniemu remontowi willi zyskała wyjątkową przestrzeń do realizacji poszerzonego programu prezentacji sztuk wizualnych i edukacji kulturalno-artystycznej.
Bielszczanie i odwiedzający nasze miasto goście, już od dnia inauguracji mogą zwiedzać stałą ekspozycję wybranych dzieł z bogatej Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, która dotychczas prezentowana była tylko okazyjnie na wystawach czasowych.
W budynku organizowane są również wystawy czasowe, festiwale, koncerty, projekcje filmowe i działania performatywne, realizowane są projekty edukacyjne: warsztaty, wykłady, spotkania, oprowadzania.
Wystawy w Willi Sixta są dostępne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00.
Wstęp na wystawy i wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!


W salach ekspozycyjnych Willi Sixta od dnia inauguracji działalności willi, tj. 6 listopada 2020 roku, prezentowana była wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA według koncepcji Agaty Smalcerz pt. „Dla Johanne i Anny”.

Od 24 listopada 2023 do 24 lutego 2024 roku prezentowana była wystawa Dear Future vol.2.

W piwnicach willi w dniach 01.02.2021–20.08.2023prezentowana była wystawa Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin pt. „Nasienie”.

Zobacz aktualne wystawy >>

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
„Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” to projekt, który w latach 2017–2020 realizowała Galeria Bielska BWA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Koncepcję rewitalizacji i projekt architektoniczny willi przygotowało i prowadziło Biuro Architektoniczne ARS Architektura w Tychach. W budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24, który po latach uzyskał dawną świetność, od czerwca br. odbywają się zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: dla seniorów oraz dla dzieci.
Od 6 listopada br. bielszczanie będą mogli korzystać z kolejnych części budynku; do użytku oddane zostaną sale wystawowe, w których prezentowana będzie Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a także sale spotkań mieszczące się w wyremontowanych piwnicach.

__________________________________________________________________________

Willa Sixta
ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
Poniedziałek: nieczynna
Wtorek – niedziela: 10.00–18.00
Wstęp wolny
Ogród Willi Sixta od maja do końca września jest otwarty codziennie do godz. 21.00.
Dojazd, udogodnienia, dostępność >>

__________________________________________________________________________

Więcej o projekcie pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” na stronie galerii w zakładce O Galerii/Projekty Europejskie >>

Więcej o inauguracji działalności Willi Sixta >>

Więcej o rewitalizacji i przygotowaniach do otwarcia Willi Sixta >>

W mediach o Willi Sixta:

Agnieszka Pollak-Olszowska, Zabytkowa willa dla osób potrzebujących. Zgodnie z testamentem właściciela, 18.09.2021, bielsko.biala.pl  >>
Bartosz Augustyniak, Marcin Kałuski, Odkrywamy duszę Willi Sixta. Niespełnione życie bogacza i nieszczęśliwe żony, 19.02.2023, beskidzka24.pl >>