Świetlica im. Kateryny Biłokur / Світлиця ім. Катерини Білокур
Aktualne
Przyjazna, bezpieczna przestrzeń, miejsce spotkań, pogłębiania integracji z osobami doświadczającymi migracji. Wspólne działania, warsztaty, wystawy.
Świetlica im. Kateryny Biłokur, działająca w Willi Sixta od marca 2022 roku, to otwarte, przyjazne miejsce dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, łączące różnorodność kulturową, rozwój indywidualny oraz potrzebę aktywności w wielu dziedzinach sztuk wizualnych i uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, ale także potrzebę wspólnoty i wsparcie społeczne. Świetlicę zorganizowała Galeria Bielska BWA w Willi Sixta w marcu 2022 roku, jako wyraz solidarności z doświadczającą agresji i ogarniętej działaniami wojennymi Ukrainą i jej mieszkańcami.
Patronką świetlicy wybrano Katerynę Biłokur (1900–1961) – ukraińską artystkę, o której w swojej najnowszej książce pt. „Planeta piołun” pisze ukraińska pisarka, poetka i eseistka Oksana Zabużko: „Spośród wszystkich postaci panteonu naszej kultury XX wieku to właśnie do niej najbardziej pasuje XIX-wieczna fraza Tarasa Szewczenki: Historia mojego życia jest częścią historii mojej ojczyzny” (rozdz. „Kateryna. Filozofia milczącego buntu albo konspekt biografii nienapisanej”).
Julia Ogińska, koordynatorka działań Świetlicy im. Kateryny Biłokur:
Naszym celem było i jest stworzenie bezpiecznego środowiska dla osób, które przeżyły trudne doświadczenia związane z migracją, uchodźstwem, a także adaptacją w nowym kraju.
Działamy z myślą o pogłębianiu integracji, splataniu kultur i narodowości, wymianie doświadczeń i budowaniu wspólnoty.
Staramy się tworzyć przestrzeń, w której każda osoba z doświadczeniem migracji czuje się akceptowana i zrozumiana. Wierzymy w wartość różnorodności i potęgę współpracy, dlatego angażujemy zarówno migrantów, jak i lokalną społeczność, aby budować mosty porozumienia oraz wzajemnego wsparcia.
Zachęcamy do odwiedzania Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta i udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach. Razem możemy tworzyć bardziej zintegrowaną i przyjazną społeczność!
Działalności świetlicy towarzyszy przygotowywany przez zespół Galerii Bielskiej BWA program cyklicznych wydarzeń: warsztatów artystycznych, różnorodnych zajęć związanych z literaturą, filmem, fotografią i sztuką, warsztatów integracyjnych oraz okazjonalnych spotkań.
Do najważniejszych, realizowanych aktualnie działań należą:
– spotkania z literaturą w rodzimym języku – w 2024 roku, są to opowieści i bajki czytane po ukraińsku dla dzieci w wieku 7–13 lat, łączone z warsztatami plastycznymi;
– autorskie warsztaty fotograficzne oraz filmowe dla nastolatków;
– oprowadzania po wystawach w języku ukraińskim;
– warsztaty plastyczne.
Willa Sixta, w której działa świetlica, to okazały zabytkowy budynek zajmujący przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja. Wybudowana w 1883 roku willa okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński) oraz setkami krzewów róż. Zaprojektował ją słynny na przełomie wieków XIX i XX architekt Karol Korn, autor wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Po gruntownym remoncie i modernizacji zarządzana przez Galerię Bielską BWA willa zyskała dobrze wyposażone zaplecze i sale ekspozycyjne oraz pomieszczenia do spotkań i prezentacji multimedialnych. W willi można zwiedzać stałą ekspozycję dzieł wybranych z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA oraz wystawy czasowe.
Willa Sixta położona jest przy ul. Adama Mickiewicza 24, nieopodal Galerii Bielskiej BWA. Wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00, natomiast ogród dostępny jest codziennie (w miesiącach letnich do 21.00). Świetlica działa po wcześniejszym umówieniu. Można zgłaszać uczestnictwo dzieci w zajęciach; lista jest cały czas otwarta. Wstęp na wystawy i wydarzenia organizowane przez galerię oraz współpracujące stowarzyszenia i instytucje jest bezpłatny!
Czytaj więcej o Willi Sixta >>
Koordynatorką działań Świetlicy im. Kateryny Biłokur jest Julia Ogińska, edukatorka Galerii Bielskiej BWA.
Julia Ogińska
– artystka, absolwentka kierunku Sztuka filmowa i telewizyjna w Żytomierskim Kolegium Kultury i Sztuki im. I. Ogienki (2015) oraz na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki (2019). W 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę przyjechała do Bielska-Białej; od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka; prowadzi m.in. autorskie warsztaty fotograficzne, oprowadza po wystawach w języku ukraińskim; organizuje akcje pomocowe, prezentuje wystawy swojej twórczości.
Na zdjęciu Julia Ogińska
Kontakt w kwestiach szczegółowych programu wydarzeń, uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach i współpracy:
j.oginska@galeriabielska.pl (w języku ukraińskim lub polskim),
edukacja@galeriabielska.pl (w języku polskim).
Zachęcamy do śledzenia informacji na dedykowanej stronie na Facebooku, gdzie można się zapisywać na poszczególne zajęcia lub do obserwowania strony @kultura_yulia na Instagramie.
Wybrane wydarzenia zorganizowane w świetlicy im. Kateryny Biłokur przez Galerię Bielską BWA. Przeczytaj, obejrzyj, zdjęcia na stronie galerii:
Dom jest tam, gdzie jestem. Warsztaty integracyjne >>
„Dom jest tam, gdzie jestem” – wystawa >>
Fotograficzny storytelling. Warsztaty dla nastolatków >>
Bądź jak artysta. Wprowadzenie do fotografii – autorski kurs Julii Ogińskiej >>
Oprowadzania w języku ukraińskim (wybrane wystawy):
Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej oraz Dotyk Sztuki / Touch of Art >>
Teoria humoralna: quattro stagioni grupy Potencja >>
45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 >>
Czytanie opowieści i bajek dla dzieci w języku ukraińskim >> >>
Program wystaw i wydarzeń przygotowanych przez Galerię Bielską BWA na stronie galerii:
https://galeriabielska.pl/___________________________________________________________________________________________________________________________________
UWAGA!
ZAPRASZAMY DO ŚWIETLICY IM. KATERYNY BIŁOKUR. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!
Galeria Bielska BWA zachęca i zaprasza do współpracy osoby, organizacje i instytucje realizujące programy edukacyjne oraz działania integracyjne kierowane do osób z doświadczeniem migracji. Mile widziane posiadanie własnych funduszy oraz chęć do pracy wolontariackiej.
Po nawiązaniu współpracy udostępniamy przestrzeń i pomagamy w organizacji i promocji proponowanego wydarzenia lub kursu przewidzianego dla osób z doświadczeniem migracji oraz wydarzeń integracyjnych!
CELE NASZEJ DZIAŁALNOŚCI I WSPÓŁPRACY:
Wsparcie psychologiczne i społeczne
Świetlica oferuje pomoc w integracji oraz warunki do wyrażania siebie w bezpiecznej atmosferze. Specjaliści, w tym psychologowie i pracownicy socjalni, mogą prowadzić sesje wsparcia, które pomagają uczestnikom radzić sobie z traumą i poczuciem zagubienia.
Warsztaty artystyczne
Sztuka staje się ważnym narzędziem do komunikacji i ekspresji emocji. W galerii mogą odbywać się różnorodne warsztaty plastyczne, fotograficzne, teatralne czy muzyczne, które angażują uczestników i zachęcają ich do dzielenia się swoją kulturą, wiedzą i wrażliwością.
Integracja kulturowa
W świetlicy może organizować wydarzenia, które promują różnorodność kulturową i umożliwiają wymianę doświadczeń między osobami o odmiennych tradycjach. Wspólne wystawy lub prezentacje artystyczne mogą stać się platformą do dzielenia się historiami i perspektywami.
Tworzenie społeczności
Świetlica ma na celu budowanie więzi między uczestnikami, a także z lokalną społecznością. Spotkania, pikniki, czy inne formy wspólnej aktywności pomagają w nawiązywaniu relacji i wzmacnianiu poczucia przynależności.
Przestrzeń dla dzieci i rodzin
Ważnym elementem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci, gdzie będą mogły bawić się, uczyć oraz uczestniczyć w zajęciach, a ich rodzice będą mogli wykorzystać ten czas na wytchnienie od codziennych obowiązków. Willa Sixta to jest miejsce, które pozwala rodzicom wziąć udział w spotkaniach, wiedząc, że ich dzieci są w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni.
PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA, JAKIE MOŻNA REALIZOWAĆ W ŚWIETLICY I WILLI:
– zajęcia/wydarzenia/warsztaty budujące postawy otwartości i tolerancji;
– zajęcia sprzyjające rozwijaniu przyjaźni z dziećmi migrantów;
– spotkania/warsztaty zwiększające wrażliwość kulturową, budujące pozytywny wizerunek migrantów w społeczeństwie, które te osoby przyjmuje;
– pokazy filmów z krajów pochodzenia;
– czytanie bajek z ojczystych krajów;
– inicjatywy mające na celu przekazanie migrantom wiedzy o życiu w Polsce, czy lokalnej społeczności (np. warsztaty, wspólne wyjścia do ośrodków kultury);
– warsztaty konkretnych umiejętności dla lokalnej społeczności (np. szycia, kaligrafii);
– koncerty.
WYPOSAŻENIE WILLI SIXTA
– dysponujemy karimatami oraz poduchami, z których dorośli i dzieci mogą skorzystać;
– posiadamy bogaty zbiór książek związanych ze sztuką, edukacją, literaturą w języku polskim i ukraińskim;
– w holu jest przestrzeń, by pozostawić wózek dziecięcy, w razie potrzeby i możliwości można wjechać wózkiem na salę wystawową korzystając z windy;
– budynek jest przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami (toalety, winda, są także oznaczenia poziome dla niewidomych);
– udostępniamy przestrzeń z przewijakiem;
– udostępniamy sieć Wi-Fi;
– spragnieni kawy czy deseru, mogą coś zamówić w Klubokawiarni Aquarium, znajdującej się w pobliżu w głównym budynku Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11).
____________________________________________________________
W 2022 r. Galeria Bielska BWA współpracowała z Towarzystwem Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia w ramach inicjatywy Przestrzeń Przyjazna Dzieciom. Projekt zakładał równy udział osób ukraińsko- i polskojęzycznych. Zachęcamy do śledzenia informacji na dedykowanej stronie na Facebooku, gdzie można się zapisywać na poszczególne zajęcia >>
Świetlica im. Kateryny Biłokur
Willa Sixta (piwnica)
ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
Czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00
Wstęp wolny
____________________________________________________________
Czytaj więcej o wystawie „Kwiaty dla Kateryny" w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA >>
Solidarni z Ukrainą / In Solidarity With Ukraine – pozostałe działania galerii dla osób uciekających przed wojną >>
Dołącz do grupy na Facebooku >>
__________________________________________________________
Світлиця ім. Катерини Білокур – це дружній, безпечний простір,
місце для зустрічі та поглиблення інтеграції з людьми,
які мають досвід міграції.
Спільні заходи, майстер-класи, виставки.
Світлиця ім. Катерини Білокур, що діє у Willa Sixta з березня 2022 року, є відкритим, дружнім місцем для дітей, підлітків і дорослих, яке поєднує культурне розмаїття, індивідуальний розвиток і діяльності в багатьох сферах образотворчого мистецтва та участі в мистецьких заходах, а також потребу в громадській та соціальній підтримці. Світлицю організувала Galeria Bielska BWA у Willa Sixta у березні 2022 року на знак солідарності з Україною та її громадянами, які переживають агресію Росії та охоплені бойовими діями.
Меценаткою світлиці обрано Катерину Білокур (1900–1961) – українську художницю, про яку в останній книжці під назвою «Планета Полин» пише українська письменниця, поетеса та есеїстка Оксана Забужко: «З усіх персонажів пантеону нашої культури ХХ століття їй найбільше пасує фраза Тараса Шевченка XIX століття: «Історія мого життя — це частина історії моєї батьківщини» (розділ «Катерина. Філософія тихого бунту або нарис ненаписаної біографії).
Юлія Огінська, координаторка діяльності світлиці ім. Катерини Білокур:
Нашою метою було і є створення безпечного середовища для людей, які зазнали важкого досвіду, пов’язаного з міграцією, біженством та адаптацією в новій країні.
Ми працюємо над поглибленням інтеграції, поєднанням культур і національностей, обміном досвідом і розбудовою спільноти.
Ми намагаємося створити простір, де кожна людина з досвідом міграції відчуває себе прийнятою та зрозумілою. Ми віримо в цінність різноманітності та силу співпраці, тому залучаємо як мігрантів, так і місцеву громаду до побудови мостів розуміння та взаємної підтримки.
Заохочуємо вас відвідати Galeria Bielska BWA та Willa Sixta та взяти участь у організованих нами заходах. Разом ми можемо створити більш інтегровану та дружню спільноту!
Діяльність світлиці супроводжується програмою циклічних заходів, підготовлених командою Galeria Bielska BWA: мистецькі майстерні, різноманітні заходи, пов’язані з літературою, кіно, фотографією та живописом, інтеграційні та ресурсні зустрічі.
Заходи, які зараз реалізуються, включають:
– зустрічі з літературою рідною мовою – у 2024 році - це читання оповідань та казок українською мовою для дітей 7–13 років у поєднанні з художніми практиками;
– авторські майстер-класи з фотографії та кіно для підлітків;
– екскурсії по виставках українською мовою;
– художні майстерні (за записом).
Willa Sixta, де діє світлиця, є вражаючою історичною будівлею, що займає простір між вулицями Adama Mickiewicza та 3 Maja. Вілла, збудована в 1883 році, оточена невеликим садом зі старими деревами, в тому числі монументальними (гінкго білоба), і сотнями кущів троянд. Його спроектував відомий архітектор Кароль Корн на рубежі ХІХ-ХХ століть, автор багатьох репрезентативних будівель, які досі стоять у Бельську-Бялій. Після ґрунтовної реконструкції та модернізації, вілла, якою керує Galeria Bielska BWA, отримала добре обладнані приміщення та виставкові зали, а також кімнати для зустрічей та мультимедійних презентацій. У віллі можна відвідати постійну експозицію робіт, вибраних із мистецької колекції Galeria Bielska BWA та тимчасові виставки.
Willa Sixta знаходиться за адресою вул. Adama Mickiewicza 24, поблизу Galerii Bielskiej BWA. Виставки можна відвідати з вівторка по неділю з 10:00 до 18:00, а сад відкритий щодня (в літні місяці до 21:00). Світлиця ім. Катерини Білокур працює за попереднім записом. Ви можете повідомити про участь дітей у заняттях; список постійно оновлюється. Вхід на виставки та заходи, організовані галереєю – безкоштовний!
Координаторка діяльності Світлиці ім. Катерини Білокур – Юлія Огінська, освітній педагог Galeria Bielska BWA.
Юлія Огінська – фотографка та кінотелеоператорка, випускниця Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. Івана Огієнка, факультету кіно і телебачення (2015) та Київського національного університету культури і мистецтв (2019). У 2022 році після початку повномасштабного вторгнення Росії на Україну, приїхала до міста Бельсько-Бяла; з липня 2022 року працює в Galeria Bielska BWA освітнім педагогом; проводить, серед іншого, авторські майстер-класи з фотографії та кіно, екскурсії виставками українською мовою; організовує благодійні акції та презентує виставки своїх робіт.
Як з нами зв’язатися щодо детальної програми заходів, участі в семінарах, зустрічах та співпраці:
j.oginska@galeriabielska.pl (українською або польською),
education@galeriabielska.pl (польською мовою).
Також запрошуємо стежити за інформацією на спеціальній сторінці у Facebook, де можна записатися на індивідуальні заняття, або підписатися на сторінку @kultura_yulia в Instagram.
ЛАСКАВО ПРОСИМО ЗАВІТАТИ ДО СВІТЛИЦІ ІМ. КАТЕРИНИ БІЛОКУР. ЗАПРОШУЄМО ДО СПІВПРАЦІ!
Galeria Bielska BWA заохочує та запрошує до співпраці людей, організації та установи, які реалізують освітні програми та інтеграційні заходи, спрямовані на людей з досвідом міграції. Вітається наявність власного дофінансування і бажання займатися волонтерством.
Після встановлення співпраці ми безкоштовно надаємо простір та допомагаємо в організації та просуванні запропонованого заходу чи курсу, призначеного для людей з досвідом міграції та інтеграційних заходів!
Психологічний та соціальний супровід
Світлиця пропонує допомогу в інтеграції та умови для самовираження в безпечній атмосфері. Професіонали, включаючи психологів і соціальних працівників, можуть проводити сеанси ресурсної підтримки, щоб допомогти учасникам впоратися з травмою та почуттям розгубленості.
Мистецькі майстерні
Мистецтво стає важливим інструментом спілкування та вираження емоцій. У галереї можна проводити різноманітні майстер-класи з мистецтва, фотографії, театру чи музики, які залучають учасників і заохочують їх ділитися своєю культурою, знаннями та чутливістю.
Культурна інтеграція
Світлиця може організовувати заходи, які сприяють культурному різноманіттю та забезпечують обмін досвідом між людьми з різними традиціями. Спільні виставки чи мистецькі презентації можуть стати платформою для обміну історіями та точками зору.
Створення спільноти
Світлиця має на меті збудувати зв’язки між учасниками та з місцевою громадою. Зустрічі, пікніки та інші форми спільної діяльності допомагають налагодити стосунки та зміцнити почуття причетності.
Простір для дітей та сімей
Важливим елементом є створення дружнього простору для дітей, де вони можуть грати, вчитися та брати участь у заходах, а їхні батьки зможуть використати цей час, щоб відпочити від повсякденних обов’язків. Willa Sixta — це місце, яке дозволяє батькам брати участь у зустрічах, знаючи, що їхні діти перебувають у безпечному та дружньому просторі.
ПРИКЛАДИ ДІЯЛЬНОСТІ, ЯКІ МОЖНА ПРОВОДИТИ В СВІТЛИЦІ ІМ. КАТЕРИНИ БІЛОКУР ТА WILLI SIXTA:
– заняття/заходи/семінари, що розвивають відкритість та толерантність;
– інтеграційні заходи, що сприяють розвитку дружби з дітьми-мігрантами;
– зустрічі/семінари, що підвищують культурну чутливість, створюють позитивний імідж мігрантів у суспільстві, яке їх приймає;
– покази фільмів з країн походження;
– читання літератури з рідних країн;
– ініціативи, спрямовані на надання мігрантам знань про життя в Польщі чи місцевій громаді (наприклад, семінари, спільні поїздки до культурних центрів);
– практичні семінари для місцевої громади (наприклад, шиття, каліграфія);
– концерти.
ЩО МИ ПРОПОНУЄМО:
– у нас є карімати та подушки, якими можуть користуватися дорослі та діти;
– маємо багату колекцію книг, пов’язаних із мистецтвом, освітою та літературою польською та українською мовами;
– у холі будинку є місце для того, щоб залишити коляску, при необхідності та можливості можна доставити коляску до виставкового залу на ліфті;
– будинок пристосований для людей з особливими потребами (туалети, ліфт, також є горизонтальна розмітка для незрячих);
– надаємо місце з пеленальним столиком;
– надаємо мережу Wi-Fi;
– ті, хто хоче кави чи десерту, можуть замовити щось у кав’ярні Aquarium, що розташована неподалік у головному корпусі Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11).
Світлицю імені Катерини Білокур в Віллі Сікста
вул. Міцкевича 24, Бельсько-Бяла
Відкритий з вівторка по неділю з 10.00–18.00.
Приєднуйтесь до групи у Facebook >>
Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X