„Ліза та її сни” – bajka czytana po ukraińsku

Aktualne

Galeria zaprasza dzieci z Ukrainy na magiczne spotkanie z bajką „Lisa i jej sny”, czytaną w ich rodzimym języku.

Bajka o dziewczynce Lisie i jej przygodach w pracowniach znanych artystów czytana będzie w języku ukraińskim  w Willi Sixta – w Świetlicy im. Kateryny Biłokur, którą galeria Bielska BWA zorganizowała tuż po wybuchu wojny w Ukrainie dla przybywających do Bielska-Białej ukraińskich rodzin. W niedzielę, 9 czerwca br., bajkowe spotkanie w świetlicy będzie już drugim z kolei. Słuchając magicznych opowieści, dzieci nie tylko przeżywają przygody bohaterów, poznając w ten sposób rodzimą literaturę i sztukę, ale też rozwijają umiejętności artystyczne – podczas spotkania w części kreatywnej mali słuchacze wykonywać będą kolorowanki oparte na  obrazach znanych artystów.
Spotkanie poprowadzą i bajkę będą czytały Daryna Deineko-Kazmiruk i Julia Ogińska.

Autorem bajki „Ліза та її сни” – „Lisa i jej sny”, wydanej w 2005 roku przez kijowskie wydawnictwo A-ba-ba-ga-la-ma-ga , jest znany ukraiński pisarz Ivan Malkovich. Bajka, adresowana do dzieci w wieku od sześciu do 12 lat, to piękna, pobudzająca wyobraźnię opowieść o dziewczynce, która odbyła fantastyczną podróż – dzięki wynalazkom Leonarda da Vinci odwiedziła pracownie najsłynniejszych artystów świata – od Botticellego po Salvadora Dali. Ilustracje wykonała Jewgienija Gapczyńska, jedna z najpopularniejszych malarek ukraińskich, absolwentka Charkowskiego Instytutu Sztuki, stażystka Akademii Malarstwa w Norymberdze. Jej prace znajdują się w europejskich muzeach oraz w prywatnych kolekcjach wielu koneserów i artystów.

Daryna Deineko-KazmirukDaryna Deyneko-Kazmiruk – fotografka, matka dwójki dzieci, absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie, autorka projektu „Cztery Drogi” i DotorkArt – Sztuka od Kołyski. Prowadzi kreatywne zajęcia z dziećmi oparte na obrazach słynnych twórców, przywołując znane światowe nurty w sztuce i style artystyczne, pomaga dostosować techniki zajęć artystycznych dla dzieci w różnym wieku, prezentuje przykładowe zajęcia ze swoimi dziećmi.
Od 2022 roku pracuje w Polsce, ułatwiając przebywającym w Polsce dzieciom kontakt  z językiem i literaturą ukraińską.
Na zdjęciu: Daryna Deineko-Kazmiruk w trakcie bajkowego spotkania z spotkania z dziećmi w Książnicy Beskidzkiej, fot. archiwum Dzvenyslava Kolesnikova

 

 

 

 Julia OgińskaJulia Ogińska – urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie. Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, ze specjalnością Sztuka filmowa i telewizyjna (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa i Telewizyjna (2019). Laureatka przeglądów i festiwali filmowych oraz konkursów fotograficznych w Ukrainie oraz Polsce. Autorka indywidualnych wystaw fotograficznych w Żytomierzu (2014, 2020) oraz wystawy fotograficznej pt. „24.02.2022”, prezentowanej w plenerach Bielska-Białej (2022: Rynek, ogród Willi Sixta, Książnica Beskidzka; 2023: Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”; 2024: Cavatina Hall). Artystka mieszka w Bielsku-Białej; od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka; prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne, oprowadza po wystawach.
Na zdjęciu: Julia Ogińska w trakcie warsztatów filmowych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur, fot. Kateryna Malkova.


Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Świetlica im. Kateryny Biłokur
 „Ліза та її сни” / „Lisa i jej sny”– bajka czytana po ukraińsku
prowadzenie: Daryna Deineko-Kazmiruk, Julia Ogińska
niedziela, 9 czerwca, godz. 15.00
wstęp wolny