Dom jest tam, gdzie jestem

Wystawa fotografii, wykonanych przez młodzież z Ukrainy i Białorusi, to pokłosie sierpniowych warsztatów w programie New Home Project, adresowanym do nastolatków z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.

Fotografki Julia Szabłowska z Białorusi i Julia Ogińska z Ukrainy, dzięki fotografii odnajdują swoją własną drogę w Polsce, która obecnie jest ich nowym domem. Postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami, zapraszając młodzież z Ukrainy i Białorusi do udziału w warsztacie fotograficznym w projekcie New Home Project. To projekt łączący fotografię i arteterapię, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy, zmuszonym do emigracji, pomoc w przejściu przez traumę i doświadczenia związane z opuszczeniem ojczyzny. Warsztaty fotograficzne dla nastolatków z doświadczeniem migracji i uchodźstwa organizowane były w kilku miastach w Polsce; w sierpniu 2023 roku odbyły się także w Willi Sixta w Bielsku-Białej. Zajęcia prowadzone były w językach polskim, a także ukraińskim i białoruskim.
Uczestnicy poznali podstawy historii fotografii i technik analogowych. Nauczyli się także, jak tworzyć własną opowieść fotograficzną z wykorzystaniem metody intuicyjnego fotografowania oraz zasad storytellingu.
Kuratorką projektu jest Julia Szabłowska; koordynatorką Julia Ogińska.
Organizatorem warsztatów w Bielsku-Białej oraz wystawy  jest Galeria Bielska BWA.
Partnerami projektu New Home Project są Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich oraz Fundacja Kuchnia Konfliktu.

 
Julia Szabłowska i Julia Ogińska, warsztaty dla nastolatków

Julia Szabłowska – białoruska fotografka dokumentalna, dziennikarka, kierowniczka działu fotografii w jedynej niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat, pomysłodawczyni projektu „Nowy dom”.
Julia Ogińska – urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie. Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa i Telewizyjna (2019). Artystka mieszka w Bielsku-Białej; od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka.
Na zdjęciu: Julia Szabłowska (z prawej) i Julia Ogińska w Willi Sixta, w trakcie sierpniowych warsztatów dla nastolatków w programie New Home Project, fot. Krzysztof Morcinek

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, świetlica im. Kateryny Biłokur
„Dom jest tam, gdzie jestem”
Wystawa fotograficzna uczestników warsztatów New Home Project 
24 listopada 2023 — 24 lutego 2024
wernisaż: piątek, 24 listopada, godz. 18.30 
Kuratorka: Julia Szabłowska; koordynatorka: Julia Ogińska 

Czytaj więcej o sierpniowych warsztatach New Home Project  >>
Czytaj więcej o świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta >>