Dom jest tam, gdzie jestem. Warsztaty integracyjne

Aktualne

Filmowo-fotograficzne warsztaty adresowane do nastolatków z Ukrainy, Polski oraz Białorusi.

Po raz kolejny Galeria Bielska BWA zaprasza młodzież z doświadczeniem migracji i uchodźstwa do udziału w warsztatach integracyjnych w projekcie pod hasłem New Home ProjektDom jest tam, gdzie jestem. Celem projektu jest pomoc nastolatkom z Białorusi i Ukrainy w przejściu przez traumę i doświadczenia związane z opuszczeniem ojczyzny. W 2023 roku warsztaty fotograficzne w projekcie New Home Project odbyły w kilku miastach w Polsce, także po raz pierwszy w Willi Sixta w Bielsku-Białej. Galeria Bielska BWA organizuje kolejne spotkania. Kwietniowe i majowe warsztaty w Willi Sixta mają charakter filmowo-fotograficzny.
Zajęcia poprowadzą, podobnie jak w minionym roku, fotografki Julia Szabłowska z Białorusi i Julia Ogińska z Ukrainy, dla których Polska stała się nowym domem.

Galeria zaprasza nastolatki w wieku od 13 do 20 lat na spotkanie ze światem sztuki wizualnej i kulturowej różnorodności. Podczas zajęć uczestnicy będą rozwijać swoje umiejętności w zakresie fotografii i filmu, tworząc przy tym osobisty dziennik wizualny, który będzie odzwierciedleniem ich własnych doświadczeń, emocji i refleksji.
W zależności od potrzeb uczestników, używane będą języki polski, ukraiński i białoruski.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale chęć udziału w nich należy zgłosić.
Zapisy na warsztaty przyjmuje Kateryna Malkova pod adresem mailowym: newhome.project.photo@gmail.com

 

Julia Szabłowska – białoruska fotografka dokumentalna, dziennikarka, kierowniczka działu fotografii w jedynej niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat, pomysłodawczyni projektu Nowy Dom. Projekt łączy fotografię i arteterapię, ma pomóc zmuszonym do emigracji dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy w przejściu przez to traumatyczne doświadczenie, a także opowiedzieć o nim za pomocą fotografii.
Julia Szabłowska uważa, że fotografia, dzięki rozbudzaniu umiejętności obserwacji i analizy tego, co dzieje się wokół człowieka, staje się idealnym narzędziem, które pomaga radzić sobie z emocjami, skupić się na swoim stanie w konkretnej, skrajnej sytuacji.

Julia Ogińska – urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie. Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, ze specjalnością Sztuka filmowa i telewizyjna (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa i Telewizyjna (2019).
Laureatka przeglądów i festiwali filmowych oraz konkursów fotograficznych w Ukrainie oraz Polsce. Autorka indywidualnych wystaw fotograficznych w Żytomierzu (2014, 2020) oraz wystawy fotograficznej pt. „24.02.2022”, prezentowanej w plenerach Bielska-Białej (2022: Rynek, ogród Willi Sixta, Książnica Beskidzka; 2023: Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”; 2024: Cavatina Hall).
Artystka mieszka w Bielsku-Białej; od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka; prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne, oprowadza po wystawach.
Na zdjęciu: Julia Ogińska (z lewej) i Julia Szabłowska podczas wernisażu wystawy fotografii zrealizowanych przez młodzież podczas warsztatów New Home Project w Willi Sixta w sierpniu 2023 roku, fot. Krzysztof Morcinek

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
Świetlica Kateryny Biłokur

Dom jest tam, gdzie jestem
Warsztaty integracyjne dla nastolatków z Ukrainy, Polski oraz Białorusi
prowadzenie: Julia Szabłowska, Julia Ogińska
Udział bezpłatny.

27–28 kwietnia 2024 roku, godz. 13.00–16.00
zapisy do 25 kwietnia 2024
przyjmuje Kateryna Malkova pod adresem mailowym: newhome.project.photo@gmail.com

11–12 maja 2024 roku, godz. 13.00–16.00
zapisy do 9 maja
przyjmuje Kateryna Malkova pod adresem mailowym: newhome.project.photo@gmail.com

Czytaj więcej o pierwszych warsztatach integracyjnych w projekcie New Home Project w Galerii Bielskiej BWA >>
Zobacz zdjęcia z wystawy fotografii będącej pokłosiem warsztatów >>
Czytaj więcej o Świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta >>