Willa Sixta wkrótce zatętni życiem

Aktualne

W pełnej krasie po rewitalizacji zabytkowa Willa Teodora Sixta otworzy swe podwoje jesienią 2020 roku. Zagrożenie pandemią spowodowało przesunięcie w czasie uroczystego otwarcia.

__________________________________________________________________________________________________________________

W związku z epidemią koronawirusa planowana na maj uroczysta inauguracja Willi Sixa została przesunięta na jesień 2020 roku. Prace modernizacyjne w budynku i na zewnątrz trwające od 2018 roku, zakończyły się wczesną wiosną.  

Jesienią bielszczanie będą mieli okazję odwiedzić zabytkową Willę Sixta, zaprojektowaną w stylu neorenesansowym i wybudowaną w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński). Budowla zyskała dawny blask. Obecny wygląd historycznego budynku jest zasługą współpracujących ze sobą osób i instytucji – Galerii Bielskiej BWA, która jest inwestorem i beneficjentem europejskiego grantu, wojewódzkiego konserwatora zabytków, Wydziału Inwestycji i Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, architekta oraz wykonawcy remontu.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
Po dwóch latach zakończył się, trwający od 2018 roku, remont XIX-wiecznej Willi Teodora Sixta, położonej przy ul. Adama Mickiewicza 24. Inwestorem jest Galeria Bielska BWA, która realizuje projekt pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” finansowany z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Gminy Bielsko-Biała. Projekt inwestycyjny połączony jest z projektem społecznym pod hasłem „Sixt Wam”, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dzięki grantowi z Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego programie prowadzone będą zajęcia dla różnych grup mieszkańców, również takie, które łączą pokolenia: seniorów i dzieci. Do realizacji projektu „Sixt Wam” oddana będzie część budynku od strony południowej, z oddzielnym wejściem i zewnętrzną windą. Pozostała część willi służyć będzie jako miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań związanych z kulturą, a przede wszystkim jako przestrzeń wykorzystywana do prezentacji stałej wystawy Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Będzie można oglądać dzieła sztuki, a także dowiedzieć się wiele o artystach, o przesłaniu ich dzieł. Poza tym w willi będą się odbywały warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów, prezentacje multimedialne – dla osób pragnących pogłębiać swoją wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.
Kiedy już willa zostanie wyposażona w sprzęt, będzie można się wprowadzać. Kiedy ustawimy tam meble, pojawią się dzieła sztuki, zaczną pracować ludzie – wtedy to miejsce ożyje.

Więcej o projekcie pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” na stronie galerii w zakładce O Galerii/Projekty Europejskie >>

Właściciel willi Teodor Sixt – za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop – zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, że willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.
_________________________________________________________________________________

W mediach o historii willi, jej powojennych losach, rewitalizacji oraz najbliższej przyszłości:

 – O historii i dniu dzisiejszym willi Teodora Sixta pisze obszernie Agata Smalcerz w tekście pt. „Sixt Wam”, „Relacje Interpretacje”, kwartalnik Regionalnego Ośrodka Kultury, nr 1 (57) marzec 2020, ss. 28–32).
Kwartalnik do pobrania na stronie ROK w Bielsku-Białej  >>

 –  „Teodor Sixt byłby dumny”,
tekst Emilia Klejmont,
galeria zdjęć Paweł Sowa
,
Wydział Prasowy UMBB;
na zdjęciu Agata Smalcerz,
fot. Paweł Sowa  >>

 


 – „Willa Teodora Sixta”, Polskie Radio Dwójka, audycja „Kwadrans bez muzyki”, przygotowanie Monika Zając, emisja 16.03.2020, godz. 15.00.
Po wyremontowanej, ale niedostępnej jeszcze dla zwiedzających willi oprowadzała reporterkę Dwójki dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz. O postaci Teodora Sixta opowiadali także: historyk Piotr Kenig z Muzeum Historycznego w Bielska-Białej oraz dziennikarz i dramaturg Artur Pałyga, autor dramatu pt. „Testament Teodora Sixta”, wystawionego na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Roberta Talarczyka w 2006 roku.
Słuchaj audycji >>

Marcin Czyżewski, „Bielsko-Biała. Wypiękniał obiekt, który miasto otrzymało od słynnego przemysłowca jeszcze w XIX wieku”, wyborcza.pl Bielsko-Biała, 20 marca 2020 >>

Łukasz Klimaniec, „Willa Sixta w Bielsku-Białej znów zachwyca wyglądem. Jest śliczna. Zobaczcie, jak wygląda wyjątkowy zabytek”, 20 marca 2020, dziennikzachodni.pl >>

KLM, „Co za widok! Willa Sixta zachwyca po efektownym remoncie”, 20 marca 2020, Wiadomości Bielsko-Biała, naszemiasto.pl >>

Marek Szafrański, PAP, szf/drag, „Remont zabytkowej willi Theodora Sixta w Bielsku-Białej dobiega końca”, 02.11.2019, Dzieje.pl >>

 „Willa Sixta w Bielsku-Białej po remoncie | Będzie dostępna do zwiedzania”, 12.03.2020, BBFan.pl >>