Druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.

Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. Wystawa „Dear Future” prezentowana w styczniu 2023 roku w przestrzeniach publicznych Warszawy przenosi się do Bielska-Białej.

Yulia Krivich: 
Dla nas, osób z Ukrainy, przyszłość pozostaje niepewna dopóki trwa rosyjska inwazja. Każda praktyka kuratorska czy artystyczna blednie w obliczu ostrzałów, tortur, masowych deportacji i niezliczonych zbrodni wojennych. Gdy w styczniu 2023 roku otwieraliśmy pierwszą edycję wystawy na ulicach Warszawy, zwracanie się ku przyszłości było gestem terapeutycznym. Półtora roku po inwazji, po pierwszym szoku nastąpiła faza okrutnej „normalizacji” sytuacji wojennej. Pojawiły się pierwsze praktyki odbudowy i refleksje o przyszłości kraju, regionu i Europy.

Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA piszemy „list do przyszłości”, prezentując wypowiedzi kolektywów twórczych, osób artystycznych, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski. Ich postawa i praktyki prezentują różne strategie długofalowej odbudowy i pomocy. Podejmują zagadnienia migracji, ekologii, praktyk dekolonialnych oraz kolektywnej opieki. Zastanawiamy się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. 

Pełny tekst kuratorki do czytania lub pobrania poniżej.

Artystki, artyści i osoby artystyczne biorące/y udział w wystawie: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Fundacja BRDA, Alicja Czyczel, fantastic little splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska.

„Dear Future vol. 2”, 24.11.2023 – 24.02.2024
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24

Otwarcie w piątek, 24 listopada 2023 roku:

– wernisaż o godz. 18.00
– performans Alicji Czyczel „Nasiąkać światem” o godz. 19.00 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Czytaj tekst kuratorki Yulii Krivich

O wystawie w mediach