Aktualne

Galeria Bielska BWA organizuje zbiórkę okien! Zobacz jak możesz pomóc mieszkańcom zniszczonego wojną kraju.

Zbiórka, którą organizuje Galeria Bielska BWA we współpracy z Centrum Mieroszewskiego, Galerią Promocyjną i Fundacją BRDA, towarzyszy wystawie „Dear Future vol 2.”, prezentowanej w Willi Sixta od 24 listopada 2023 roku do 24 lutego 2024 roku.

Akcja jest bezpośrednią kontynuacją projektu OKNO realizowanego przez Fundację BRDA od lipca 2022 roku. Zebrane okna trafiają do ukraińskich organizacji społecznych zajmujących się odbudową domów zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji.
Do tej pory fundacja wysłała łącznie 1847 okien do organizacji non-profit w Ukrainie. Nasze działanie to szansa na okrągłe 2000 okien przed końcem roku.

Dlaczego to jest ważne?
W wyniku rosyjskich ataków rakietowych ogromna liczba okien w budynkach wokół miejsc wybuchów ulega zniszczeniu. Do 2021 roku okna do Ukrainy były importowane z Rosji i Białorusi, a jedyna fabryka szkła w Lisiczańsku została zamknięta w 2015 roku. Polska jest największym producentem stolarki budowlanej w Europie i sąsiadem Ukrainy, dzięki czemu możliwy jest szybki, a także najbardziej neutralny dla środowiska, transport okien. Dla mieszkańców Ukrainy brak okien oznacza brak izolacji termicznej, deszcz, śnieg i wilgoć w pomieszczeniach, brak bezpieczeństwa i brak godnych warunków do życia. Okna pozwalają Ukraińcom i Ukrainkom wrócić do domu. Dlatego je zbieramy.

Jak to robimy?
Okna są jednym z droższych komponentów budowlanych, więc Fundacja BRDA postanowiła pozyskiwać okna z odzysku – te pochodzące z demontażu, rozbiórek i remontów, ale także te prosto od dystrybutorów i producentów, pochodzące ze zwrotów czy końcówek serii. Okno lekko zarysowane w transporcie jest nadal w pełni sprawne i ochroni domowników przed zimą. MASZ TAKIE OKNO I CHCESZ JE NAM PRZEKAZAĆ? Oto jak działamy krok po kroku:

1. Okna podarowane przez osoby z Bielska-Białej i okolic będziemy gromadzić w magazynie Galerii Bielskiej BWA – w Willi Sixta przy ulicy ul. Adama Mickiewicza 24. Zaczynamy zbiórkę 3 października br. i kontynuujemy do 24 lutego 2024 roku.

2. Skontaktuj się z jedną z osób odpowiedzialnych za organizację zbiórki i daj znać, jakie okno chcesz przekazać. Możesz to zrobić telefonicznie lub wysyłając e-mail.

Kontakt:

Julia Ogińska, tel. 511 905 189, j.oginska@galeriabielska.pl

Paulina Darłak, tel. 666 092 723, p.darlak@galeriabielska.pl


Przyjmujemy okna we wszystkich rozmiarach, ale muszą być nieuszkodzone, wymontowane z kompletną ramą i w dobrej kondycji (nie bierzemy starych drewniaków!).
Okna przyjmujemy w godzinach otwarcia Willi Sixta: od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00

3. Jeśli dysponujecie odpowiednim samochodem, pomożemy, w umówionym wcześniej terminie, rozładować przywiezione przez Was okna w naszym magazynie. Jeśli transport jest dla Was problemem, spróbujemy go dla Was zorganizować, napiszcie w mailu na podane wyżej adresy skąd trzeba je przewieźć.

4. Część okien trafi na ekspozycję w Galerii Bielskiej BWA! Za Waszą zgodą chętnie opiszemy skąd pochodzą, kto je ofiarował i zrobimy dokumentację fotograficzną z przekazania okien. Możecie też je również przekazać anonimowo.

5. Po zakończeniu wystawy, wszystkie zebrane okna pakujemy na drewniane stojaki, owijamy stretchem i organizujemy zbiorowy transport do organizacji społecznej w Charkowie, Chersoniu lub w Kijowie, w zależności od zapotrzebowania.  Fundacja Brda – główny organizator akcji, udostępni wszystkim darczyńcom zdjęcia okien zamontowanych już w ukraińskich domach.


Czytaj więcej o wystawie „Dear Future vol 2.” >>