Spotkania przy Kolekcji – Bartłomiej Jarmoliński
Aktualne
„Santo Subito – Frida” – rozmowa m.in. o reinterpretacji procesu beatyfikacji, której dostępują współcześni celebryci za pośrednictwem mediów.
Kolejne spotkanie w cyklu rozmów z artystkami i artystami, których prace prezentowane są na wystawie z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny”. Tym razem kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, zaprosiła do rozmowy Bartłomieja Jarmolińskiego, autora obrazu z 2008 roku pt. „Santo Subito – Frida”, wyróżnionego przez jury 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009. Na wystawie „Dla Johanne i Anny”, prezentującej współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety, obraz wyeksponowany został w Sali 1, prezentującej prace zespolone tytułem „Porządek świata. Czas. Ogród”.
Agata Smalcerz o obrazie „Santo Subito – Frida” w „Przewodniku po wystawie”:
Frida Kahlo, słynna meksykańska artystka, tęskniła za macierzyństwem, które nie było jej dane, a swoje cierpienie przekuła w sztukę, dzięki której zapisała się w historii, choć ogólnoświatowy sukces odniosła dopiero wiele lat po śmierci. Bartłomiej Jarmoliński uczynił ją jedną z bohaterek swojego cyklu „Santo Subito” (2008), w którym reinterpretuje proces beatyfikacji, odnosząc go do sytuacji, której doświadczają współcześni celebryci za pośrednictwem mediów. W serii obrazów, nazwanych hasłem rozpowszechnionym m.in. w czasie oczekiwania wiernych na szybką beatyfikację papieża Jana Pawła II, pojawiają się artyści, którzy są ogromnie ważni dla światowej kultury, a których rozgłos związany jest często z ich przedwczesną śmiercią. Stali się symbolami, a ich nazwiska usankcjonowane, lub wręcz sprzedane jako marki.
Spotkanie z Bartłomiejem Jarmolińskim znajduje się w programie spotkań i wydarzeń, jakie Galeria Bielska BWA przygotowała w czerwcu 2024 roku – 1 czerwca rozpoczyna się Miesiąc Dumy – Pride Month – czyli święto bycia sobą, czas widzialności i wsparcia dla osób LGBTQ+. Wstęp wolny.
Czytaj więcej >>
Bartłomiej Jarmoliński – urodzony w 1975 roku w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – dyplom w Pracowni Intermediów prof. Wojciecha Karolaka oraz Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Romany Hałat (2001) – oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (2018, doktorat).
Artysta, kurator wystaw, pedagog.
Jego twórczość związana jest z malarstwem, fotografią, kolażem i performansem. Głównym obszarem odniesień w jego twórczości są obraz w obrazie, popkultura, problematyka męskości.
Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Szkocja, Włochy). Ma na swym koncie nagrody i wyróżnienia: Piotrkowskie Biennale Sztuki, Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Armenia – tożsamość i miłość.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Regionalnej Zachęty w Katowicach, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Brzezinach, kolekcji Hestii w Sopocie.
Zobacz prace artysty w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Spotkania przy Kolekcji – Bartłomiej Jarmoliński
czwartek, 13 czerwca 2024, godz. 18.00, Willa Sixta
prowadzenie: Agata Smalcerz
W Spotkaniach przy Kolekcji uczestniczyły dotąd artystki i artyści:
w roku 2022: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007); Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015); Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006); Karolina Jabłońska, której obraz „Grób” (2016) uhonorowany został II nagrodą na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019; Aneta Grzeszykowska, twórczyni rzeźby z filcu pt. Franciszka 2022 (2013);
w roku 2023: Tamara Berdowska, malarka, autorka abstrakcji geometrycznej pt. „Kompozycja centralna” (2005), Malwina Rzonca, autorka obrazu „Autoportret – Durga” (2008); Paulina Poczęta, autorka pracy „Cera ta” (2008); Iwa Kruczkowska-Król, autorka obrazu „Yukata i Koi” z cyklu „Opowieści o herbacie” (2010); Ewa Zawadzka, która stworzyła dyptyk w cyklu „Opowieści pejzażu” (2006); Grzegorz Kozera, autor obrazu „Koła fortuny” (2014);
w roku 2024: Małgorzata Markiewicz, twórczyni serii light boxów pt. „Kwiaty” (2004); Martyna Czech, laureatka Grand Prix 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015, autorka nagrodzonego obrazu olejnego „EX 1” (2014).