Spotkania przy Kolekcji – Ewa Zawadzka

Aktualne

O roli światła i niezwykłej roli mroku w obrazach artystki, oraz o wizualnym potencjale betonowych brył – w rozmowie z Ewą Zawadzka, autorką „Opowieści pejzażu”.

Dyptyk Ewy Zawadzkiej z cyklu „Opowieści pejzażu” (2006), namalowany w ciemnej, szaro-ugrowej tonacji, przedstawiający perspektywiczny układ zgeometryzowanych brył na tle głębokiego czarnego tła, prezentowany jest na wystawie „Dla Johanne i Anny” w Willi Sixta. Kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, wybierając na wystawę prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, nawiązała do pierwszych mieszkanek zabytkowej willi, kolejnych żon Teodora Sixta. Wystawa tematycznie związana jest z postrzeganiem sytuacji i roli kobiety współcześnie oraz w poprzednich wiekach.
Agata Smalcerz zaprasza autorki i autorów prezentowanych dzieł do „Spotkań przy Kolekcji” – rozmów we wnętrzach Willi Sixta, w scenerii wystawy „Dla Johanne i Anny”.

Agata Smalcerz:
Dyptyk z cyklu „Opowieści pejzażu” Ewy Zawadzkiej to monochromatyczna abstrakcja o grubej fakturze przypominającej beton. Widoczne formy wydają się być fragmentem jakiejś monumentalnej budowli, ciężkich bloków kamiennych, zza których przedziera się dające nadzieję światło. Zamknięcie, uwięzienie, osaczenie powodowane jest nie tylko przez mury; często jest to sprawa konwenansów, norm, tradycji. Czy Johanne Emilie była ofiarą zamkniętą w złotej klatce przepychu? A potem Anna, młoda dziewczyna wydana za starszego mężczyznę, prawdopodobnie ze względu na jego majątek…? (Agata Smalcerz, Dla Johanne i Anny. Przewodnik po wystawie)

Ewa ZawadzkaEwa Zawadzka – urodzona w 1950 roku w Łasku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach (1971–1976); dyplom w pracowni grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha. Pedagog w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Artystycznym (1986–2010); w latach 1995–2000 prowadziła pracownię grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1999 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie od 2004 w Katedrze Intermediów i Scenografii roku prowadzi Pracownię działań multigraficznych.
Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach oraz polskim kuratorem na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Ljublanie (Słowacja, 1999) i Miscolcu (Węgry, 2002).
Jest członkiem Rady Programowej Ars Cameralis w Katowicach; Rady Programowej Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu; Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie; Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w Katowicach. Laureatka wielu nagród na międzynarodowych triennale grafiki. Jej prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach sztuki na świecie. Twórczość artystki obejmuje malarstwo, grafikę, rysunek oraz fotografię. Mieszka w Sosnowcu.
Na zdjęciu: Ewa Zawadzka na tle pracy z cyklu „Opowieści pejzażu”, fot. Krzysztof Morcinek


Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Spotkania przy Kolekcji – Ewa Zawadzka
prowadzenie – Agata Smalcerz, kuratorka wystawy „Dla Johanne i Anny”
wtorek, 20 czerwca 2023, godz. 12.00, wstęp wolny

***
W cyklu „Spotkania przy Kolekcji”, zainaugurowanym w 2022 roku uczestniczyły dotąd artystki i artyści,
w roku 2022: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007); Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015); Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006); Karolina Jabłońska, której obraz „Grób” (2016) uhonorowany został II nagrodą na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019; Aneta Grzeszykowska, twórczyni rzeźby z filcu pt. Franciszka 2022 (2013); w roku 2023: Tamara Berdowska, malarka, autorka abstrakcji geometrycznej pt. „Kompozycja centralna” (2005); Malwina Rzonca, autorka obrazu „Autoportret – Durga” (2008); Paulina Poczęta, autorka pracy „Cera ta” (2008).

Czytaj więcej o wystawie, zobacz zdjęcia:
Ewa Zawadzka, „Materia ciszy”, Galeria Bielskiej BWA, 26.02–3.03.2016 >>
Zobacz stronę Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>