Spotkania przy Kolekcji – Koji Kamoji

Aktualne

Koji Kamoji, japoński artysta związany z Polską, bohaterem kolejnego spotkania w Willi Sixta, w scenerii wystawy prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny”.

Obraz Kojiego Kamojiego z cyklu „Projekt ogrodu” zatytułowany „Rzeka I”, powstały w 2006 roku, znajduje się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Praca ta prezentowana jest na wystawie pt. „Dla Johanne i Anny”, przygotowanej przez kuratorkę Agatę Smalcerz ze zbiorów Galerii Bielskiej BWA na otwarcie Willi Sixta jesienią 2021 roku. Wystawa, dedykowana jest pierwszym mieszkankom Willi Teodora Sixta, jego żonom Johanne i Annie. W scenerii wystawy odbywają się spotkania z autorami przedstawianych prac, na które artystów zaprasza kuratorka Agata Smalcerz, pomysłodawczyni cyklu „Spotkania przy Kolekcji”.
Spotkanie z Kojim Kamojim będzie miało także odniesienia do okalającego willę ogrodu z wiekowymi drzewami: pomnikowym miłorzębem dwuklapowym, zwanym popularnie japońskim, i dębem burgundzkim. Symbolika tych drzew związana jest z historią willi i zmarłego bezpotomnie jej pierwszego właściciela.

Agata Smalcerz:
Nie wiemy, czy zasadzenie przez Teodora Sixta tych akurat drzew, symbolizujących długowieczność, siłę i płodność, miało przynieść pomyślność jego rodzinie, ale prawdopodobnie taka była intencja. Odniesienia do ogrodu pojawiają się na wystawie w kilku pracach, a zwłaszcza w „Rzece I” z cyklu „Projekt ogrodu” (2006) autorstwa japońskiego artysty mieszkającego od lat 50. XX wieku w Polsce – Kojiego Kamojiego. Artysta doprowadził do perfekcji oszczędność środków wyrazu. W minimalistycznej pracy rozgrywa kompozycję za pomocą różnych gradacji bieli i użytych materiałów, jak sklejka, płótno, bibuła japońska, kamień, pinezki.

Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Koji KamojiKōji Kamoji – urodzony w 1935 roku w Tokio, od lat 50. XX wieku związany z Polską, mieszkający w Warszawie. Malarz, twórca obiektów i instalacji.
Po uzyskaniu dyplomu na tokijskiej Akademii Sztuk Pięknych Musashino (1958), za namową swojego wuja Ryochu Umedy, historyka, poety i tłumacza literatury polskiej, przyjechał do Polski (1959). W 1960 roku podjął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Artura Nacht-Samborskiego. Od 1967 roku rozpoczął stałą współpracę z Galerią Foksal w Warszawie. Swoją pierwszą wystawę w Polsce miał w galerii Krzysztofory w Krakowie (1964, wspólnie z Leszkiem Walickim). W latach 70. Koji Kamoji tworzył głównie instalacje, a później równolegle – cykle obrazów. Malarstwo jest dzisiaj główną formą aktywności artysty. Koji Kamoji wielokrotnie reprezentował sztukę polską na wystawach międzynarodowych.
Laureat Nagrody Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1975) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (2015).
W 2018 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zorganizowała retrospektywną wystawę artysty pt. „Cisza i wola życia”, prezentującą wybór prac powstających od lat 60. – obrazów, rysunków oraz kluczowych w jego dorobku instalacji.
Czytaj o artyście na stronach Culture.pl >>

Galeria Bielska BWA w 2010 roku prezentowała wystawę Kojiego Kamojiego pt. „Przestrzeń. Obrazy pruszkowskie i inne prace”, której kuratorem był Krzysztof Morcinek. Na zdjęciu powyżej Koji Kamoji podczas otwarcia wystawy, fot. Krzysztof Morcinek.
Czytaj o wystawie, zobacz fotorelację z wernisażu i zdjęcia z ekspozycji >>

W cyklu „Spotkania przy Kolekcji” uczestniczyły dotąd dwie artystki, których prace znajdują się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA i prezentowane są na wystawie „Dla Johanne i Anny”: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007) i Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015).

Spotkania przy Kolekcji – Koji Kamoji
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
sobota, 15 października 2022, godz. 14.00 (wstęp wolny)
Prowadzenie spotkania: Agata Smalcerz
Wprowadzenie: Krzysztof Morcinek