Spotkania przy Kolekcji – Tamara Berdowska

Aktualne

Do pierwszej rozmowy w 2023 roku w cyklu Spotkania przy Kolekcji Agata Smalcerz zaprosiła Tamarę Berdowską, artystkę posługującą się językiem geometrii.

Kuratorka wystawy prac wybranych z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny” Agata Smalcerz, zaprasza autorki i autorów prezentowanych dzieł do rozmów we wnętrzach Willi Sixta. Wystawa dedykowana jest pierwszym mieszkankom zabytkowej willi, kolejnym żonom Teodora Sixta; tematycznie związana jest z postrzeganiem sytuacji i roli kobiety współcześnie oraz w poprzednich wiekach.
Na wystawie eksponowane jest płótno Tamary Berdowskiej z 2005 roku pt. „Kompozycja centralna”.

Agata Smalcerz pisze w Przewodniku po wystawie:
Porządek świata to układ kosmiczny, ruch planet wywołujący zmianę pór dnia i roku. Ten porządek można znaleźć w obrazach opartych na geometrii, w których artyści próbują na przykład odzwierciedlić symbolikę wszechświata. „Kompozycja centralna” Tamary Berdowskiej to obraz utrzymany w tonacji ultramaryny o różnych natężeniach koloru. Obraz wibruje dzięki umiejętnemu zestawieniu ciemniejszych i jaśniejszych tonów, mami wzrok, wywołując wrażenie niemal hipnotycznego wciągnięcia w środek kompozycji.


Tamara BerdowskaTamara Berdowska. Urodzona w 1962 roku w Rzeszowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej (1990); aneks z grafiki w pracowni filmu animowanego.
W 1991 roku otrzymała stypendium w Emilly Car College of Art and Design w Vancouverze w Kanadzie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1991), Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku (2000) oraz Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Bielska-Białej (2012). Laureatka nagród, m.in.: „Wyjazd do Paryża" – nagrody ufundowanej przez prof. Janinę Kraupe-Świderską (Galeria Pryzmat, Kraków, 1997); Grand Prix w konkursie „Sztuka dwóch czasów” (Muzeum Narodowe w Gdańsku, 1999); Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, „Egeria" (2000); Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza w Krakowie; laureatka Nagrody  AQUA SA podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 organizowanego przez Galerię Bielską BWA. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych; prezentowała ponad 20 wystaw indywidualnych. Od 2000 roku jest uczestniczką sympozjów i plenerów malarskich organizowanych przez dr Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą. Artystka mieszka w Bielsku-Białej.

Więcej o artystce oraz reprodukcje prac na stronie Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
Spotkania przy Kolekcji –  Tamara Berdowska
prowadzenie – Agata Smalcerz
piątek, 20 stycznia 2023, godz. 17.00, wstęp wolny

W cyklu „Spotkania przy Kolekcji” w 2022 roku uczestniczyły artystki i artysta: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007); Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015); Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006); Karolina Jabłońska, której obraz „Grób” (2016) uhonorowany został II nagrodą na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 oraz Aneta Grzeszykowska, twórczyni rzeźby z filcu pt. Franciszka 2022 (2013).