Spotkania przy Kolekcji – Paulina Poczęta

Aktualne

Autorka pracy „Cera ta”, prezentowanej na wystawie stałej w Willi Sixta, opowiada o swoich inspiracjach i twórczości.

Cykl Spotkania przy Kolekcji to comiesięczne rozmowy w scenerii wystawy z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny”. Agata Smalcerz, kuratorka wystawy dedykowanej kolejnym żonom Teodora Sixta, zaprasza autorki i autorów prezentowanych dzieł do rozmów we wnętrzach Willi Sixta. Ekspozycja tematycznie związana jest z postrzeganiem sytuacji i roli kobiety współcześnie oraz w poprzednich wiekach.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia 2023 roku o godz. 13.30. Tym razem o swoich inspiracjach i pracy twórczej opowie Paulina Poczęta, autorka pracy „Cera ta”.

Agata Smalcerz pisze w przewodniku po wystawie:

„Cera ta” (2008) Pauliny Poczętej to praca zszyta z kilku kawałków ceraty, na której, wykorzystując kwieciste tło, autorka namalowała portrety młodych kobiet. W części centralnej jedna z nich, siedząc w kucki, trzyma ciało drugiej kobiety, ułożone poziomo. Ta siedząca jest spokojna, ta leżąca – rozradowana, śmiejąca się. Jej gest podniesionych rąk i patrzącej w górę twarzy powtarza kobieta z prawej strony kompozycji, naga. Także naga do połowy jest kobieta po stronie lewej, spokojna, karmiąca piersią dziecko. Na jej czarnej długiej spódnicy pojawia się, jak ozdobny nadruk, postać innego dziecka, przypominająca małego, błogosławiącego Jezusa. Artystka dekonstruuje archetyp Piety, matki trzymającej martwe ciało syna, zastępując je radosnym, dziewczyńskim, kolorowym.

Paulina Poczęta (ur. w 1980 r. w Zawierciu) – artystka i wykładowczyni. Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie na kierunku Edukacja Plastyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych (2005), a od 2007 roku wykładowczyni na macierzystej uczelni. Prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku i autorską Pracownię Działań Unikatowych. Autorka ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (w tym m.in. wystawy „Wspólne / Osobiste” organizowanej w Galerii Bielskiej BWA w kwietniu i maju 2023 z okazji 50 lat Instytutu Sztuki w Cieszynie). Tworzy prace w obrębie szeroko pojętej tkaniny eksperymentalnej, obiektu i rysunku.

____________________________

W cyklu Spotkania przy Kolekcji uczestniczyli dotąd: w lipcu 2022 Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007); w sierpniu 2022 Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015); w październiku 2022 Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006); w listopadzie 2022 Karolina Jabłońska, której obraz „Grób” (2016) uhonorowany został II nagrodą na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019; w grudniu 2022 Aneta Grzeszykowska, twórczyni rzeźby z filcu pt. Franciszka 2022 (2013); w styczniu 2023 Tamara Berdowska, malarka, autorka abstrakcji geometrycznej pt. „Kompozycja centralna” (2005); w lutym 2023 Malwina Rzonca, autorka obrazu „Autoportret – Durga” (2008); w marcu 2023 Iwa Kruczkowska-Król, autorka pracy „Yukata i Koi” (2010).


____________________________

Spotkania przy Kolekcji – Paulina Poczęta
czwartek, 27 kwietnia 2023, godz. 13.30
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24
wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Czytaj więcej o wystawie „Wspólne / Osobiste” organizowanej z okazji 50 lat Instytutu Sztuki w Cieszynie >>

Czytaj więcej o poprzednim spotkaniu z Iwą Kruczkowską-Król, zobacz zapis wideo >>