Spotkania przy Kolekcji – Iwa Kruczkowska-Król

Aktualne

O swoich fascynacjach naturą, podróżami, spotkaniach z różnymi kulturami opowie autorka związanych z tematyką japońską obrazów w cyklu „Opowieści o herbacie”.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy prac wybranych z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny”, zaprasza autorki i autorów prezentowanych dzieł do rozmów we wnętrzach Willi Sixta, w scenerii wystawy dedykowanej pierwszym mieszkankom zabytkowej willi, kolejnym żonom Teodora Sixta. Wystawa tematycznie związana jest z postrzeganiem sytuacji i roli kobiety współcześnie oraz w poprzednich wiekach.
Na wystawie można oglądać obraz Iwy Kruczkowskiej-Król pt. „Yukata i Koi”, odwołujący się do kultury japońskiej, namalowany w 2010 roku w cyklu „Opowieści o herbacie”. Kuratorka wybrała obraz śląskiej artystki ze względu na jego odwołania do natury i kultury japońskiej oraz ukazanie emocji człowieka w kontakcie z przyrodą, w tym przypadku jest to obraz kobiet w kimonach karmiących pływające w stawie kolorowe karpie. Obraz wyróżnia realistycznie przedstawiona scena nad stawem oraz bogata kolorystyka.

Iwa Kruczkowska-Król:
Interesuje mnie stosunek człowieka do natury, rozumianej tutaj jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt  treściowo inspirowany jest filozofią zen i traktowaniem natury jako źródła inspiracji pozwalających zachować dystans wobec spraw uważanych zwykle (a więc najczęściej – pozornie) za najważniejsze, a także pozwalających zauważyć rzeczy drobne, niby nieistotne, wskazując na inne, niż materialne, wartości istotne dla współczesnego człowieka.
Bardzo ważną rolę w mojej twórczości odgrywa człowiek. Człowiek widziany poprzez pryzmat podróży. Bezpośrednim bodźcem tych doświadczeń są spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody, dające mi odczucie świeżości spojrzenia, taką jakiej można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe, inne i fascynujące.

Iwa Kruczkowska-KrólIwa Kruczkowska-Król – urodzona w Zabrzu. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia, z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki; dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy (2004). W latach 2011–2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na ASP w Krakowie. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych. W latach 2010– 2014 była członkiem Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAP, następnie, do 2018 roku – Zarządu Głównego ZPAP.
W swoim dorobku posiada realizacje – jako scenograf i kostiumograf – w produkcji spektakli teatralnych, filmów fabularnych, etiud, teledysków, reklam oraz filmów edukacyjnych i wideoartów. Zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych malarstwa i uczestniczyła w ponad 270 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, często będąc kuratorem tych wystaw.
Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Brała udział w wielu sympozjach, pobytach rezydencjalnych oraz wystawach na kilku kontynentach.
Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą
W 2011 roku w Galerii Bielskiej BWA Iwa Kruczkowska-Król uczestniczyła w 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Dwa obrazy artystki z cyklu „Opowieści o herbacie”: „Yukata i Koi” oraz „W Kamiennym ogrodzie” uzyskały wyróżnienie redakcji kwartalnika „EXIT” oraz katowickiej „Gazety Wyborczej”.
Na zdjęciu: Iwa Kruczkowska-Król, fot. Sewer Kruczkowski

Więcej o artystce oraz reprodukcja pracy na stronie Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Spotkania przy Kolekcji – Iwa Kruczkowska-Król
prowadzenie – Agata Smalcerz, kuratorka wystawy „Dla Johanne i Anny”
czwartek, 23 marca 2023, godz. 13.45, wstęp wolny

***
W cyklu „Spotkania przy Kolekcji”, zainaugurowanym w 2022 roku uczestniczyły dotąd artystki i artysta, w roku 2022: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007); Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015); Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006); Karolina Jabłońska, której obraz „Grób” (2016) uhonorowany został II nagrodą na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019; Aneta Grzeszykowska, twórczyni rzeźby z filcu pt. Franciszka 2022 (2013); w roku 2023: Tamara Berdowska, malarka, autorka abstrakcji geometrycznej pt. „Kompozycja centralna” (2005), Malwina Rzonca, autorka obrazu „Autoportret – Durga” (2008).