Spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan oraz performans dźwiękowy
Aktualne
„Tylko miłość zagina światło” – spotkanie odbędzie się w przeddzień 2. Bielskiego Marszu Równości.
Na wystawie „Dla Johanne i Anny”, ukazującej dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, wybrane przez kuratorkę Agatę Smalcerz, prezentowany jest powstały w 2007 roku obraz cyfrowy autorstwa Barbary Konopki, poruszający zagadnienia związane z tożsamością płciową pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy”, z cyklu „Malavida”.
Barbara Konopka / moRgan w swojej twórczości podejmuje problematykę transformacji, jakiej podlegają ciało i tożsamość w obliczu rewolucji informacyjnej związanej z gwałtownym rozwojem technologii komputerowo-telekomunikacyjnych.
W spotkaniu udział weźmie Weronika Kami / veriKami, bohaterka cyklu fotogramów cyfrowych „Malavida: moRgan & veriKami”, realizowanego w latach 2006–2007.
Spotkanie rozpocznie performans dźwiękowy moRgan i veriKami pt. „Tylko miłość zagina światło”.
Artystki na żywo komponują muzykę, używając własnych przetworzonych głosów, instrumentów perkusyjnych, lutniczych i elektronicznych; współdziałają na polu wielu mediów (muzyki, sztuk wizualnych i sztuki programowania).
Spotkanie z Barbarą Konopką zainauguruje cykl Spotkania przy kolekcji, w którym kuratorka wystawy „Dla Johanne i Anny”, Agata Smalcerz, będzie rozmawiać z autorkami i autorami prezentowanych na tej wystawie prac.
Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Następne spotkanie w sierpniu.
moRgan / Barbara Konopka – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Muzyk – instrumentalistka, altowiolistka, zajmuje się sztuką multimedialną. Brała udział w ponad 150 wystawach, prezentacjach i festiwalach sztuki mediów w Europie. Jest również autorką muzyki do kilkunastu filmów o sztuce. Do form aktywności artystki należą: koncerty-performanse, wideoperformanse, realizacje video, wideoinstalacje, instalacje interaktywne, fotogramy cyfrowe, spektakle-koncerty multimedialna, film dokumentalny.
Artystka multimedialna, przedstawicielka nurtu cyberfeministycznego w sztuce polskiej; wiele uwagi poświęca wieloaspektowej analizie zmediatyzowanej komunikacji i fenomenu teleobecności. Obecnie Barbara Konopka skupiona jest na elektryczno-magnetycznym wymiarze oddziaływania form i artefaktów. Zwraca się ku mediom tradycyjnym – malarstwu olejnemu i muzyce komponowanej na żywo, grając na instrumentach akustycznych amplifikowanych.
veriKami / Kami Weronika Amelia (aka) AWaKa – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów zainteresowana projektowaniem, zarówno od strony inżynierii (laureatka olimpiady matematycznej) jak i sztuki — jest inicjatorką grupy «RaRa» (Raczej Artystyczny Ruch Architektoniczny), której działalność wieńczy wystawa prac w oddziale warszawskim SARP. Jest laureatką konkursu na Projekt Roku, w pracowni prof. Stanisława Niewiadomskiego. Obecnie specjalizuje się w zaawansowanym programowaniu wideo oraz językach programistycznych. Wykłada, uczestniczy w spotkaniach i konferencjach. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z transmisją i realizacją wideo. Pasją artystki jest muzyka komponowana na żywo i reżyseria dźwięku, realizuje projekty konceptualne, spektakle multimedialne i koncerty.
Spotkania przy Kolekcji
Barbara Konopka / moRgan
Performans dźwiękowy pt. „Tylko miłość zagina światło”
Wydarzenie towarzyszące 2. Bielskiemu Marszowi Równości (marsz odbędzie się w niedzielę, 3 lipca)
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, wstęp wolny
sobota, 2 lipca 2022, godz. 18.00
Prowadzenie spotkania – Agata Smalcerz, kuratorka wystawy „Dla Johanne i Anny”.
Po performansie rozpocznie się rozmowa z artystkami, która będzie transmitowana na żywo na Facebooku galerii.
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>