Drugie obrady jury Bielskiej Jesieni 2023

Aktualne

W środę, 6 września 2023 roku, obradowało pięcioosobowe jury 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Wyniki konkursu i zwycięzców biennale poznamy 9 listopada 2023 roku.

Biennale Malarstwa Bielska Jesień to jeden z najważniejszych polskich konkursów artystycznych. Jego historia sięga roku 1962. Wygrana w konkursie to szansa na szybki rozwój kariery – tak było m.in. w przypadku Wilhelma Sasnala, Ewy Juszkiewicz czy Karola Palczaka.

W tegorocznej edycji biennale nadesłano rekordową ilość zgłoszeń – na udział zdecydowało się 1006 artystek i artystów, przesyłając 3018 reprodukcji swoich prac. Spośród tej liczby jury w składzie: Zdzisław Nitka, Aneta Rostkowska, Agata Smalcerz, Małgorzata Szymankiewicz i Aleksy Wójtowicz dokonało wstępnego wyboru 121 prac autorstwa 56 osób zakwalifikowanych do II etapu.

W sierpniu 2023 roku Galeria Bielska BWA organizowała transporty obrazów z największych miast – dotychczas to na uczestnikach spoczywał obowiązek dostarczenia prac we własnym zakresie.

Drugie obrady jury odbyły się w środę, 6 września 2023 roku w Willi Sixta w Bielsku-Białej – budynku administrowanym przez Galerię Bielską BWA. Przez cały dzień jury weryfikowało swoje wybory i dyskutowało nad przyznaniem nagród w konkursie. Do wystawy finałowej zakwalifikowano 84 prace autorstwa 56 artystek i artystów.

Tak konkurs komentuje Aleksy Wójtowicz, przewodniczący jury:

Do finałowej wystawy zaprosiliśmy osoby, których stosunek do rzeczywistości i tożsamości bycia osobą malującą światy jest niejednoznaczny. Część z nich na zawsze zostanie malarzami i malarkami. Część nimi bywa w specjalnych okolicznościach i z powodów prozaicznych, szacując szanse własnej widoczności przez skomplikowane algorytmy widoczności świata sztuki. Nie zapominajcie, że to w końcu zaledwie 5% wszystkich zgłoszonych w tym roku osób, a zatem wycinek znacznie większej całości, w dodatku przecedzony przez pięć par jurorskich oczu. To bardzo specyficzne i obiektywnie małe lusterko, albo i nawet maleńki lejek.

Ada Piekarska, kuratorka 46. edycji biennale:

Prace finałowe sugerują, że granice medium malarskiego wydają się nieco mniej stabilne. Podobne zaburzenia równowagi towarzyszą zresztą samej idei artystycznego współzawodnictwa. Jeśli uznać wystawę konkursową Bielskiej Jesieni za samodzielne medium, które dzięki wypracowanej przez dziesięciolecia pozycji ma szansę wpływać na odbiór malarstwa, jak i samej formuły konkursowej, to myślę, że nadchodząca edycja może być krokiem w nowym kierunku.

Werdykt jury poznamy 9 listopada 2023 roku, podczas uroczystego wernisażu wystawy finałowej.

Lista artystek i artystów zakwalifikowanych do wystawy finałowej >>
Czytaj więcej o 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 na stronie internetowej galerii>>
Więcej informacji, szczegóły, wirtualna galeria prac nadesłanych na konkurs na nowej stronie internetowej biennale >>

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego.

Galeria Bielska BWA jest samorządową instytucją kultury Miasta Bielsko-Biała.

Mecenas Galerii Bielskiej BWA: AQUA S.A.