Finisaż wystawy Karola Palczaka

Aktualne

Spotkanie z artystą i kuratorem wystawy. Uczestnicy finisażu zagłębią się raz jeszcze w realiach i aurze podkarpackiej Krzywczy, zobaczą „pejzaż wizualno-dźwiękowy” rodzinnej miejscowości twórcy.

Dobiega końca otwarta 11 czerwca br. wystawa malarstwa Karola Palczaka, zatytułowana „Tym, co teraz widzę”. Finisaż odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia 2021 roku o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Artysta, laureat Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, zaprezentował swoje najnowsze, niepokazywane dotąd obrazy.
Urodzony w 1987 roku w Przemyślu Karol Palczak, jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2015 roku obronił dyplom w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Po skończeniu studiów wrócił do rodzinnej miejscowości Krzywcza na Podkarpaciu, gdzie mieszka, tworzy i – jak mówi – ma swoje miejsce na ziemi.
Kuratorem wystawy jest Piotr Rypson, który dostrzegł wartości tkwiące w malarstwie Karola Palczaka już w trakcie obrad jury wspomnianego biennale, którego był przewodniczącym. Tytułem wystawy „Tym, co teraz widzę” kurator nawiązał do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina.

Piotr Rypson:
Malarstwo Karola Palczaka jest osadzone w malowniczym krajobrazie rodzinnej Krzywczy nad Sanem, są więc w obrazach artysty barwy wzięte z podbieszczadzkich okolic, mistrzowsko oddane kolory tamtejszej zimy, faktura śniegu i lodu, a nawet wilgotność powietrza i ciężar dymu. Jednak niemal zawsze obecny jest w nich także niepokój, coś więcej niż napięcie... Artysta zdaje się zapytywać: i co teraz z tym pięknem? Co ze światłem dnia, intensywnością żaru, chłodnym błękitem lodu? Co z tymi pięknymi zbitkami słów, zbiorem znaków zrytych koleinami znaczeń? Tematy obrazów, znalezione lub aranżowane, okazują się pułapkami. Wciągają widza w scenerię naturalną, w mistrzowsko wyreżyserowany nastrój, by ów został świadkiem zdarzeń nieodgadnionych, niejasnych rytuałów.

Uczestnicy finisażu, na którym obecny będzie artysta, znajdą okazję, by raz jeszcze zagłębić się w realiach i aurze podkarpackiej Krzywczy.
Zaprezentowany zostanie „pejzaż wizualno-dźwiękowy”, czyli zapis obrazu i fonicznego środowiska Krzywczy, rodzinnej miejscowości artysty, która niezmiennie pozostaje dla niego największą inspiracją. Nagrane przez samego artystę krótkie wideomigawki złożą się na poetycki esej.

Spotkanie z Karolem Palczakiem oraz Piotrem Rypsonem, kuratorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA, poprowadzi Ada Piekarska.

Wystawa Karola Palczaka „Tym, co teraz widzę” trwa do 28 sierpnia 2021 roku.

Czytaj o wystawie, zobacz film i fotorelacje >>

Wideomigawki Karola Palczaka z rodzinnej miejscowości