Karol Palczak – Tym, co teraz widzę

Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni i nominacji do Paszportu „Polityki” pokazuje nowe obrazy. Malowniczym scenkom z wiejskiego życia daleko jednak do sielanki: w obrazy wkrada się niepokój, a nawet groza: zabawa to, rytuał czy przemoc…?

Dwa lata po zdobyciu Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, tuż po nominacji do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne za 2020 rok, Karol Palczak zaprezentuje swoje najnowsze obrazy na wystawie zatytułowanej „Tym, co teraz widzę”. Widzowie przeniosą się ponownie do podkarpackiej Krzywczy, rodzinnej miejscowości artysty, która niezmiennie jest dla niego malarską inspiracją.
Kuratorem wystawy jest Piotr Rypson.

Piotr Rypson:
Malarstwo Karola Palczaka jest osadzone w malowniczym krajobrazie rodzinnej Krzywczy nad Sanem; można tedy artystę uznać za znakomitego kontynuatora polskiego malarstwa krajobrazowego. Już sama ta zbitka pojęciowa powinna wywołać przyjazne nastawienie miłośników rodzimego malarstwa; nie ma chyba ostatecznie w sztuce nic bardziej swojskiego, niż krajowy krajobraz.
Są więc w obrazach Palczaka i barwy wzięte z podbieszczadzkich okolic, mistrzowsko oddane kolory tamtejszej zimy, faktura śniegu i lodu, nawet „wilgotność powietrza i ciężar dymu” – cytując jednego z jurorów Bielskiej Jesieni 2019, festiwalu na którym malarz zdobył Grand Prix. Jednak niemal zawsze obecny jest w nich także niepokój, coś więcej niż napięcie... Artysta zdaje się zapytywać: i co teraz z tym pięknem? Co ze światłem dnia, intensywnością żaru, chłodnym błękitem lodu? Co z tymi pięknymi zbitkami słów, zbiorem znaków zrytych koleinami znaczeń?
Tematy obrazów, znalezione lub aranżowane, okazują się pułapkami. Wciągają widza w scenerię naturalną, w mistrzowsko wyreżyserowany nastrój, by ów został świadkiem zdarzeń nieodgadnionych, niejasnych rytuałów. Czy ogląda beztroską zabawę, czy nasycony przemocą obrządek? Czy dymowi sączącemu się z rosochatego pnia wtóruje odwieczna ludowa melodia, czy jest to raczej preludium do filmowej sekwencji grozy? W krajobraz wytęsknionej idylli wkrada się cywilizacyjna ingerencja, zakłócenie i niepokój, od jakich nie ma ucieczki – nawet na dalekich i sielskich peryferiach świata.

Tytuł wystawy „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, do fragmentu:
314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?
(Ludwig Wittgenstein, Uwagi o barwach, Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2014, przekład: Bogdan Baran)

Wystawy indywidualne laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień realizowane są w Galerii Bielskiej BWA – organizatora biennale, od 1996 roku, jako forma Nagrody Dyrektora Galerii dla laureata Grand Prix. Wystawie, prezentującej najnowsze prace artysty, towarzyszy katalog z reprodukcjami prac oraz tekstami krytycznymi o twórczości autora wystawy.
Jury 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 tak uzasadniało swój werdykt przyznający Karolowi Palczakowi Grand Prix za zestaw trzech obrazów: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych”, „Ogień” – „Za malarstwo realistyczne o dużym ładunku symbolicznym, łączące współczesne obrazy prowincji z nastrojem niepokoju i zagrożenia”.
W nominacji do Paszportu „Polityki” pisano o Karolu Palczaku: „Jego obrazy ukazują realną rzeczywistość i zatrzymują czas mocniej niż fotografia. To zamierzony suspens”.


karol palczakKarol Palczak urodził się w 1987 roku w Przemyślu. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2015 roku obronił dyplom w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Po skończeniu studiów wrócił do rodzinnej miejscowości – Krzywczy na Podkarpaciu, gdzie tworzy i mieszka i, jak mówi, ma swoje miejsce na ziemi.
Laureat Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (2019); laureat Grand Prix pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki, Pałac Sztuki, Kraków (2018); II nagrody w IV Triennale Malarstwa Animalis 2017, Galeria MM, Chorzów (2017); wyróżniony Medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w wystawie Najlepszych Dyplomów ASP Kraków 2014/2015, Pałac Sztuki, Kraków (2015). Nominowany do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne za 2020 rok. Autor wystaw indywidualnych: „Codziennie jeden pożar”, Galeria Śladowski, Kraków (2019); „Baghvan”, Galeria Potencja, Kraków (2017/ 2018). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych.
Na zdjęciu: Karol Palczak w scenerii wystawy finałowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 w Galerii Bielskiej BWA, w tle nagrodzone prace artysty, fot. Krzysztof Morcinek

 

piotr rypsondr Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, ekspert w dziedzinie edukacji elektronicznej.
Urodził się 18 grudnia w 1956 roku w Warszawie. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską na temat staropolskiej poezji wizualnej obronił w Instytucie Polonistyki UW (2000). W latach 90. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2018 pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
Autor wielu książek, m.in.CKsiążki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku” (2000), „Krzysztof Wodiczko. Sztuka publiczna” (1995), „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949” (2011), „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm” (2017) a także ponad 150 artykułów, esejów, tekstów w katalogach i recenzji drukowanych w Polsce i zagranicą.
Kurator wielu wystaw, członek komisji i ciał społecznych w dziedzinie sztuk plastycznych.
Na zdjęciu: Piotr Rypson w trakcie panelu dyskusyjnego podczas 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 w Galerii Bielskiej BWA, przewodniczący jury biennale; w tle obraz Michała Cygana „Marsz Niepodległości” (Nagroda specjalna), fot. Krzysztof Morcinek

____________________________________________________________________________________________


Karol Palczak – „Tym, co teraz widzę”
Galeria Bielska BWA, 11 czerwca – 28 sierpnia 2021
Oprowadzanie po wystawie, piątek, 11 czerwca, godz. 18.00
Oprowadza kurator wystawy Piotr Rypson, z udziałem Karola Palczaka
wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 19.00


Zobacz fotorelację z otwarcia wystawy >>

Oprowadzanie filozoficzne po wystawie. Oprowadza Jarosław Hess
piątek, 9 lipca 2021, godz. 18.00
Czytaj więcej >>

Finisaż wystawy z udziałem Karola Palczaka
czwartek, 26 sierpnia 2021, godz. 18.00
Czytaj więcej >>

Prezentacja katalogu towarzyszącego wystawie.
Spotkanie z udziałem Karola Palczaka i Piotra Rypsona
środa, 12 stycznia 2022, godz. 18.00
Czytaj więcej >>

______________________________________________________________________________________________________

Zobacz relację filmową z finału 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 prezentującą  Karola Palczaka, laureata Grand Prix, jego prace i opinie jurorów >>

Czytaj o artyście na stronie Bielskiej Jesieni >>

Więcej na stronie artysty >>

_____________________________________________________

W mediach o wystawie, zapowiedzi, polecenia:

Pierwszy obraz sprzedałem na festynie, Krzywcza. Rozmawiała: Dorota Łaski, zdjęcia: archiwum artysty, 27 maja 2022, Ludzie. Polecane. Sztuka, Designe Alive Home nr 8 2022  >>

Karol Palczak. W malarstwie nie ma przypadków, Wybieram Dwójkę, prowadzenie Jakub Jamrozek, gość: Karol Palczak, Polskie Radio Dwójka, 4.08.2021 >>
Łukasz Knap, Karol Palczak. Nadzieja polskiego malarstwa, Kultura/Sztuka, Vogue.pl , 22.07.2021  >>

Piotr Kosiewski, Letni pejzaż (Lato w galeriach...), www.tygodnikpowszechny.pl , 28.06.2021 >>
Marek Szafrański, Nowe prace Karola Palczaka w Galerii Bielskiej BWA, Kultura i Sztuka, Dzieje.pl / PAP, 16.06.2021  >>

„Polska jest zadymiona. Tańczymy w tym dymie jak obłąkani”, posłuchaj rozmowy z Karolem Palczakiem. Godzina Kultury w TOK FM, prowadząca Marta Perchuć-Burzyńska, 26.06.2021 >>

Na Dobry Początek, Magazyn Szum, 7–13.06.2021 >>

Czasopismo.sztuka.pl >>Portal Artinfo.pl/ Wydarzenia aktualne >>

Rewelacyjne malarstwo Karola Palczaka, Portal internetowy bielsko.biala.pl / lista zapowiedzi /  >>
AK/BWA, Galeria Bielska BWA zaprasza do siebie, Portal Śląska Cieszyńskiego, 3.06.2021 Ox.pl >>
Nowe prace Karola Palczaka, laureata Bielskiej Jesieni, w Galerii Bielskiej BWA, Portal Samorządowy/PAP, 12.06.2021  >>

 

_____________________________________________________

Filmowa relacja Anny Markowskiej z otwarcia wystawy

Wideomigawki Karola Palczaka z rodzinnej Krzywczy