Wystawa malarstwa Karola Palczaka – oprowadzanie filozoficzne

Aktualne

„Czym właściwie jest świat świadomości?” – szuka odpowiedzi artysta z podkarpackiej prowincji. W piątek, 9 lipca, filozof Jarosław Hess oprowadzi widzów po niezwykłej wystawie Karola Palczaka.

Tytuł wystawy malarstwa Karola Palczaka „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, do fragmentu: 314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?
(Ludwig Wittgenstein, Uwagi o barwach, Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2014, przekład: Bogdan Baran).

Filozof Jarosław Hess, znany już widzom Galerii Bielskiej BWA z ciekawych oprowadzań po wybranych wystawach, nawiąże do dzieła Wittgensteina w scenerii obrazów Karola Palczaka, którego malarstwo docenili już znawcy sztuki podczas poprzedniej edycji bielskiego biennale malarstwa, nagradzając Grand Prix mistrzowsko przeniesione na płótno sceny z podkarpackiej prowincji. To malarstwo intrygujące, niejednoznaczne – Palczak nie przedstawia wiejskiej sielanki. Próbuje ukazać, jak w spokojne i monotonne z pozoru wiejskie życie oraz świadomość żyjących na prowincji mieszkańców wkrada się wszystko to, co niesie cywilizacja i realia XXI wieku.
Kurator wystawy Piotr Rypson, diagnozując ten artystyczny manifest, a jednocześnie egzystencjalny niepokój Karola Palczaka, mówi wprost: „W krajobraz wytęsknionej idylli wkrada się cywilizacyjna ingerencja, zakłócenie i niepokój, od jakich nie ma ucieczki – nawet na dalekich i sielskich peryferiach świata”.

Galeria Bielska BWA
Karol Palczak – „Tym, co teraz widzę”
Oprowadzanie filozoficzne po wystawie

piątek, 9 lipca 2021 roku, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Oprowadza Jarosław Hess

jarosłąw hessJarosław Hess – ukończył
filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim
w Krakowie. Był założycielem 
prezesem Stowarzyszenia
Uwaga Kultura,
a także pomysłodawcą i współtwórcą
Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej.
Od ponad dziesięciu lat prowadzi
w Bielsku-Białej spotkania dyskusyjne
Kawiarni Filozoficznej,
a od kilku lat także spotkania
Klubu Książki
przy Bibliotece Pedagogicznej
w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Jarosław Hess
w Galerii Bielskiej BWA
podczas oprowadzania
po wystawie malarstwa
Michała Gątarka „Antynatalizm” (2020),
fot. Krzysztof MorcinekCzytaj więcej o wystawie malarstwa Karola Palczaka, zobacz film i fotorelację z otwarcia wystawy >>