Tym, co teraz widzę – katalog wystawy Karola Palczaka

Aktualne

W nowo wydanym katalogu wystawy Karola Palczaka teksty o artyście pióra Piotra Rypsona, Joanny Żeromskiej, rozmowa z artystą oraz wiele zdjęć z ekspozycji i reprodukcje prac.

Jeszcze w scenerii wystawy najciekawszych prac najnowszej edycji bielskiego konkursu: 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, w Galerii Bielskiej BWA odbyło się spotkanie z Karolem Palczakiem – laureatem Grand Prix poprzedniego biennale: Bielskiej Jesieni 2019.
Jak każe tradycja, po dwóch latach od zdobycia lauru, galeria zrealizowała swoją nagrodę: zorganizowała wystawę indywidualną najnowszych prac laureata Grand Prix oraz wydała katalog towarzyszący wystawie. Obie realizacje znalazły już swój finał: wystawa prac Karola Palczaka pt. „Tym, co teraz widzę” trwała w Galerii Bielskiej BWA od 11 czerwca do 28 sierpnia 2021 roku; wydany katalog został zaprezentowany publicznie i jest dostępny w sprzedaży, także w sklepie internetowym. W spotkaniu, poświęconym najnowszemu wydawnictwu, obecny był Karol Palczak, uczestniczył w nim także online kurator wystawy i redaktor katalogu Piotr Rypson.

Podczas spotkania przedstawiono katalog i jego twórców. 129-stronicowe wydawnictwo, w językach polskim i angielskim, bogato ilustrowane zdjęciami prac Karola Palczaka oraz zdjęciami z ekspozycji w Galerii Bielskiej BWA. Katalog zawiera teksty krytyczne Piotra Rypsona i Joanny Żeromskiej. Piotr Rypson, po dwóch latach od przyznania Grand Prix Karolowi Palczakowi – wówczas był przewodniczącym jury biennale – napisał tekst pt. „Co teraz widzę na obrazach Karola Palczaka?”. Joanna Żeromska przeprowadza rozmowę z artystą, tytułując jej zapis „Patrzeć w śnieg, wejrzeć w źródło” oraz publikuje esej „O malarstwie Karola Palczaka”. Wydawcą katalogu jest Galeria Bielska BWA, autorem projektu graficznego Krzysztof Morcinek.

O podkarpackiej wsi Krzywcza, w której mieszka i tworzy Karol Palczak, która jest dla artysty nieustającą inspiracją, i o jego malarstwie pisze we wstępie do katalogu Piotr Rypson:
(...) Jakaś współbieżność procesu malarskiego z tym rustykalnym rytmem jest dla nas ostatnią, być może, szansą na kontakt z wyobrażonym „środowiskiem naturalnym”, krajobrazem, którego dziewiczość istnieje dziś wszakże już tylko na płótnach dawnych mistrzów.
A może owa sprawa autentyczności jest również potrzebna nam, odbiorcom sztu­ki, byśmy mogli wziąć dzieło malarskie na poważnie? A maestria malarska, którą operuje i do której wciąż dąży Karol Palczak, buduje z kolei mocny fundament dla zawierzenia malarstwu – dziś, gdy codzienne doświadczenie nachalności obrazów zaprzecza jakiejkolwiek nadziei na obdarzenie ich zaufaniem.

Galeria Bielska BWA
Prezentacja katalogu wystawy Karola Palczaka „Tym, co teraz widzę”.
W spotkaniu uczestniczyć będą Karol Palczak i Piotr Rypson oraz Joanna Żeromska i Krzysztof Morcinek.
środa, 12 stycznia 2022 roku, godz. 18.00. Wstęp wolny

Kup katalog w naszym sklepie online >>

Czytaj o wystawie Karola Palczaka „Tym, co też widzę” >>