Julia Ogińska – Czas utracony. Finisaż

Aktualne

Artystka przeznacza do sprzedaży swoje fotografie prezentowane na wystawie. Dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie.

Od 6 do 25 marca 2023 roku w Klubokawiarni Aquarium można oglądać wystawę fotografii Julii Ogińskiej, młodej artystki przybyłej do Bielska-Białej z ogarniętej wojną Ukrainy. „Czas utracony”, to niewielka ekspozycja uświadamiająca, jak wiele znaczy pamięć, jak cenne staje się przywoływanie wspomnień i przeżywanie ich na nowo, w czasie teraźniejszym, z nadzieją na lepsze jutro, spełnienie potrzeb wolności, godności i niezależności. Tytuły dziesięciu fotografii oraz ich opisy dopełniają ideę wystawy. Więcej zdjęć artystki można obejrzeć w prezentacji cyfrowej.

Wszystkie wystawiane fotografie artystka przeznacza do sprzedaży, z której całkowity dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie – stowarzyszenia Be Happy.

Każdy chętny do wspomożenia ogarniętej wojną Ukrainy może wybrać zdjęcie i kupić je za 500 zł (lub dowolną wyższą kwotę zaproponowaną przez kupującego). Fotografie można rezerwować i nabywać w trakcie wystawy, a ich odbiór nastąpi po zamknięciu ekspozycji. Rezerwacja i sprzedaż odbywają się za pośrednictwem Fundacji Galerii Bielskiej, kontakt przez adres mailowy: fundacjagb@gmail.com

Koncert i film

Wystawa Julii Ogińskiej trwa do soboty, 25 marca 2023 – w tym dniu o godz. 17.00 Galeria Bielska BWA zaprasza do Klubokawiarni Aquarium na finisaż wystawy. Finisażowi będzie towarzyszyć koncert pochodzącego z Mariupola Tymofiia Malkova oraz Platona Kobyakova z Krzywego Rogu, przy akompaniamencie Oleny Chigriny. Młodzi muzycy zagrają na ukraińskim instrumencie – sopiłce, utwory Beethovena, Pergolesiego, Ogińskiego oraz ukraińskie motywy narodowe.

Bezpośrednio po finisażu, o godz. 18.00, odbędzie się premierowy pokaz w Polsce ukraińskiego dokumentalnego filmu „LIMBO” w reż. Mariny Nikitiny i Vincenta Lefebrve. Film mówi o dzieciach z niewielkiej Popasnej w Ukrainie, których szkołę w dużej mierze zniszczyły rosyjskie rakiety.
Cena biletu wstępu na projekcję filmu wynosi 20 zł – płatność bezgotówkowa. Dochód zostanie w całości przeznaczony na cele charytatywne realizowane przez stowarzyszenie Be Happy.

Stowarzyszenie Be Happy powstało w 2014 roku; od 2019 roku skupia się na działalności charytatywnej, niosąc pomoc dzieciom dotkniętym działaniami Rosji, dzieciom niepełnosprawnym. Po 24 lutego 2022 roku stowarzyszenie skoncentrowało się na pomocy dla obywateli Ukrainy wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, walczących z rosyjskim agresorem, udzielając pomocy humanitarnej i medycznej. Pod opieką fundacji znajdują się m.in. szpitale, w których leczeni są ranni żołnierze, a także dziewięć rodzinnych domów dziecka.

_________________________________

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
sobota, 25 marca 2023, godz. 17.00:
– godz. 17.00 –  finisaż wystawy „Czas utracony”
– koncert w wykonaniu Tymofiia Malkova oraz Platona Kobyakova, przy akompaniamencie Oleny Chigriny (sopiłka); w programie utwory Beethovena, Pergolesiego, Ogińskiego oraz ukraińskie motywy narodowe.
– godz. 18.00 – projekcja filmu dokumentalnego „LIMBO”, reż. Marina Nikitina, Vincent Lefebrve  (68 min). Cena biletu – 20 zł (płatność bezgotówkowa)

Czytaj więcej o wystawie Julii Ogińskiej „Czas utracony”, zobacz wideo z zapisem wywiadu z artystką w beskidzkiej.tv >>
Czytaj więcej o filmie na stronie galerii: „LIMBO – dzieci w otchłani wojny” >>

Finisaż wystawy „Czas utracony” i projekcja filmu „LIMBO” są kontynuacją działań charytatywnych Julii Ogińskiej i Fundacji Galerii Bielskiej, która w 2022 roku zorganizowała Aukcję dla Ukrainy i dzięki sprzedaży prac bielskich artystów zebrała blisko 10 tys. złotych. Obecnie trwa także druga odsłona aukcji, prowadzona online – szczegóły na stronie internetowej galerii w zakładce „Aukcja dla Ukrainy 2” >>

Czas utracony – zdjęcia na wystawie

Wszystkie wystawiane fotografie artystka przeznacza do sprzedaży, z której całkowity dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie – stowarzyszenia Be Happy. Każdy chętny do wspomożenia ogarniętej wojną Ukrainy może wybrać zdjęcie i kupić je za 500 zł – taka jest cena podstawowa (można też zapłacić więcej). Fotografie można nabywać w trakcie wystawy, a ich odbiór nastąpi po zamknięciu ekspozycji. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie ofert na adres Fundacji Galerii Bielskiej: fundacjagb@gmail.com