Julia Ogińska – Czas utracony

Fotografie będące autorską refleksją nad pamięcią i ideą wolności. Na zakończenie wystawy film dokumentalny o dzieciach z Popasnej w obwodzie Ługańskim.

Fotografie Julii Ogińskiej przywołują wspomnienia, których wartość i znaczenie okazują się szczególnie cenne. Tym razem możemy przeżyć je na nowo, doświadczając całego spektrum stanów psychicznych: smutku, tęsknoty, wdzięczności i nadziei. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są autorską refleksją nad ideą wolności, a także pojęciami dobra i godności.
Dwa zdjęcia zostały zrobione w 2014 roku, na początku aneksji wschodniej Ukrainy przez Rosję.

Julia Ogińska:
24 lutego 2023 roku minął cały rok, a teraz biegną kolejne dni brutalnej inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Każdą i każdego z nas dotykają nieszczęścia tej wojny. Ale nie będziemy bierni, nie godzimy się na to, co ktoś kiedyś nam narzucił. Nie jesteśmy tylko świadkami wydarzeń – jesteśmy animatorami życia, jesteśmy motorem zmian!
Język fotograficzny, jaki zastosowałam w tworzeniu zdjęć, łączy moment zarejestrowany w przeszłości z chwilą teraźniejszą – momentem, w którym patrzymy na te obrazy. Język ten pomaga zrozumieć, czym jest bezpowrotna strata, ale też uświadamia, że jest pamięć, że my sami zmieniamy się i dostrzegamy nowe wartości w życiu, które biegnie dalej.

Wszystkie prezentowane fotografie artystka przeznacza do sprzedaży, z której całkowity dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie – stowarzyszenia Be Happy. Sprzedaż odbywać się będzie za pośrednictwem Fundacji Galerii Bielskiej: fundacjagb@gmail.com

Tuż po finisażu wystawy Julii Ogińskiej, w sobotę, 25 marca br., odbędzie się premierowy pokaz w Polsce ukraińskiego dokumentalnego filmu „LIMBO” w reż. Mariny Nikitiny i Vincenta Lefebrve.
Trwający 68 minut film opowiada o życiu dzieci w małym miasteczku Popasna w obwodzie Ługańskim. Historia ma swój początek w 2019 roku, gdy francuski artysta Julien Malland odwiedził miasteczko wraz z ekipą filmową, aby stworzyć mural na ścianie szkoły, która została częściowo zniszczona po zbombardowaniu przez rosyjską armię w 2014 roku. Projekcja odbędzie się w języku ukraińskim z polskimi napisami.
Cena biletu wynosi 20 zł – dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację charytatywną w Ukrainie, stowarzyszenie Be Happy.
Marina Nikitina jest absolwentką reżyserii filmowej i telewizyjnej w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Kijowie w Ukrainie (2015–2019).
Czytaj więcej o filmie >>

Julia OgińskaJulia Ogińska urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie.
Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, ze specjalnością Sztuka filmowa i telewizyjna (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa
i Telewizyjna (2019).
Laureatka przeglądów i festiwali filmowych w Ukrainie oraz w Polsce. Laureatka miejskich i regionalnych konkursów fotograficznych: „Moja Ukraina”, „Ojczyzna – moje Polesie”, „Stop-klatka” w ramach Programu Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.
Autorka dwóch indywidualnych wystaw fotograficznych w Żytomierzu: „Dziennik stanu duszy” (2014), „Szukajmy światła nawet w ciemności” (2020) oraz wystawy fotograficznej pt. „24.02.2022”,
prezentowanej w plenerach Bielska-Białej (2022: Rynek, ogród Willi Sixta, Książnica Beskidzka; 2023: Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”).
Artystka mieszka w Bielsku-Białej; od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka.
Na zdjęciu: Julia Ogińska, fot. Krzysztof Morcinek

 

__________________

Julia Ogińska – „Czas utracony”
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium

Wystawa trwa od 6 marca do 2 kwietnia 2023
(wystawa przedłużona, pierwotna data zamknięcia: 25 marca 2023)

sobota, 25 marca 2023, godz. 17.00:
– godz. 17.00 –  finisaż wystawy „Czas utracony”
koncert w wykonaniu muzyków z Ukrainy
– godz. 18.00 – projekcja filmu dokumentalnego „LIMBO”, reż. Marina Nikitina, Vincent Lefebrve  (68 min)
Cena biletu – 20 zł (płatność bezgotówkowa)
Dochód przeznaczony dla fundacji charytatywnej w Ukrainie Be Happy.

Czytaj więcej o programie finisażu wystawy „Czas utracony”  >>

Czytaj więcej o wystawie Julii Ogińskiej „24.02.2022”, prezentującej portrety osób, które uciekły przed wojną, jaką Rosja rozpętała w Ukrainie, i znalazły schronienie w Bielsku-Białej. Obok zdjęć autorstwa Julii Ogińskiej można przeczytać spisane przez Anastazję Chłaponinę historie i przeżycia bohaterek i bohaterów fotografii. >>

Uwaga!
Wystawa Julii Ogińskiej pt. „24.02.2022” prezentowana będzie w terminie 16 marca – 18 kwietnia 2023 roku w podwórzu przed budynkiem, w którym znajduje się nowa siedziba Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB”, przy ul. Krasińskiego 11 (wejście przez bramę wjazdową).

W mediach

Czas utracony – galeria fotografii

Wszystkie prezentowane fotografie artystka przeznacza do sprzedaży, z której całkowity dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie – stowarzyszenia Be Happy. Kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć powiększenie. Sprzedaż odbywać się będzie za pośrednictwem Fundacji Galerii Bielskiej. Zainteresowanych kupnem prosimy o przesyłanie ofert na adres: fundacjagb@gmail.com