Julia Ogińska – 24.02.2022

Portrety osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie i znalazły schronienie w Bielsku-Białej. Od 16 marca wystawę można oglądać przed budynkiem Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB” przy ul. Krasińskiego 11.

Wystawa fotografii Julii Ogińskiej pt. „24.02.2022” prezentującej portrety kilkunastu kobiet i dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie, z bombardowanych miast, nieludzko niszczonych wiosek  – m.in. z Charkowa, Buczy, Irpienia, Kijowa, Czernihowa czy Chersonia – dotarły do Bielska-Białej i tu znalazły schronienie. Zdjęciom towarzyszą opowiedziane przez Ukrainki historie i przeżycia, spisane przez Anastazję Chłaponinę. Obie autorki wystawy są także uchodźczyniami z ogarniętej wojną Ukrainy.

                                                         Nasze dzieci dobrze znają cenę obywatelskości,
                                                        dzieci, które wybierając między zaufaniem a bezpieczeństwem,
                                                        od teraz zawsze będą wybierały suchą piwnicę przeciwlotniczego schronu.
                                                                                                   Serhij Żadan (ukraiński pisarz, poeta i tłumacz)
                                                                                                                                               

Julia Ogińska, fragment opisu wystawy:
„Mówi się, że dworcowa stacja to miejsce, które widziało najwięcej łez i uścisków. I dla wielu Ukraińców to zdanie stało się bolesną rzeczywistością, odkąd 24 lutego 2022 roku Rosja najechała całe terytorium Ukrainy. Jednak Rosja rozpoczęła swoje imperialne plany zdobycia i zniszczenia narodu ukraińskiego i jego ziemi już osiem lat temu. Krym, Donbas, Ługańsk. To bolesna karta w historii naszego ludu. (…)
Jaką cenę musimy teraz zapłacić za wolność naszego narodu i naszych terytoriów? Bucza, Irpin, Gostomel, Borodianka, Czernihów, Charków, Mariupol. I to nie jest cała lista ukraińskich miast i miasteczek, które odczuły „rękę zbawiciela”, jak kłamliwie określa agresję Rosji na Ukrainę rosyjska propaganda. Zniszczone domy, wsie, miasta zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Zgwałcone dzieci, kobiety, zabici cywile. Kobiety, które nie chcą już mieć dzieci. Mężczyźni, którzy nigdy nie zaznają radości ojcostwa. Nie ma uzasadnienia dla takiego okrucieństwa!
Ale cały świat zobaczył, że Ukraina nie jest miejscem, w którym ludzie mogą się tak po prostu poddać. W naszym hymnie są bardzo mocne słowa: „Duszę i ciało oddamy za naszą wolność”. Bo jesteśmy na własnej ziemi. Wie o tym każda ukraińska rodzina, bez względu na to, jak jest teraz rozproszona po świecie, w Ukrainie czy w Unii Europejskiej.
Bo każdy z nas coś stracił. Każdy przeżył moment strachu i rozpaczy, kiedy po prostu opuszczasz ręce, kiedy nie wiesz, czy rano usłyszysz głos swojej mamy, taty, babci, wujka… Niektórzy stracili domy i pracę, niektórzy stracili przyjaciół i rodzinę. Wielu z nas wciąż jest zdezorientowanych. I tylko wrażliwa postawa Polaków i ich serdeczny stosunek do naszego narodu pomagają próbować teraz wyprostować plecy. (…)
I choć każdy nasz dzień zaczyna się teraz od czytania wiadomości i pytań do naszych ocalałych bliskich i tych, którzy bohatersko bronią naszej wolności, nadal żyjemy, wychowujemy nasze dzieci i uśmiechamy się, pomimo straszliwej rzeczywistości. (…)

                                                                                                                        Bądźmy odważni tego lata.
                                                                                                                        Bądźmy cierpliwi,
                                                                                                                       bądźmy hojni.
                                                                                                                                         Serhij Żadan

julia ogińskaJulia Ogińska urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie.
Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, ze specjalnością Sztuka filmowa i telewizyjna (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa i Telewizyjna (2019).
Laureatka przeglądów i festiwali w Ukrainie, m.in. Międzynarodowego Dziecięcego Młodzieżowego Festiwalu Sztuk Audiowizualnych „Crystal Springs” (2012–2018); Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Filmowej „Dnipro-Cinema” im. Danyla Sachnenki (Dniepr, 2015); Międzynarodowego Festiwalu Kina Współczesnego (Kaniv, 2016); Międzynarodowego Festiwalu Kina Filmowego (Chersoń, 2018) oraz w Polsce – Losy Polaków Festival (Warszawa, 2016).
Laureatka miejskich i regionalnych konkursów fotograficznych: „Moja Ukraina”, „Ojczyzna – moje Polesie”, „Stop-klatka” w ramach Programu Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.
Autorka dwóch indywidualnych wystaw fotograficznych w Żytomierzu: „Dziennik stanu duszy” (2014), „Szukajmy światła nawet w ciemności” (2020).
Na zdjęciu: Julia Ogińska, fot. Krzysztof Morcinek

_____________________________________________________________________________________

Anastazja Chłaponina, fot. K. MorcinekAnastazja Chłaponina urodziła się w 1992 roku w Kijowie w Ukrainie.
W latach 2009–2014 studiowała kulturoznawstwo na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. M.P Dragomanowa oraz filologię na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa H. Szewczenki ze specjalnością język, literatura i folklor ukraiński oraz język niemiecki. Ukończyła kursy języka angielskiego w szkole D’elite. Podejmowała pracę w wielu dziedzinach związanych m.in. z realizacją projektów w dziedzinie kultury, prowadzi wykłady z zakresu sztuk pięknych, literatury, filozofii, muzyki, kina, kultury myśli. Od 2016 roku pracuje jako niezależny dziennikarz w Dziale Kultury „Gazety Ukraińskiej” i magazynie „Kraina”, pisze dla portalu Gazeta.ua.

Na zdjęciu: Anastazja Chłaponina, fot. Krzysztof Morcinek

 

 


Na wystawie, podczas prezentacji plenerowej na Rynku w Bielsku-Białej, obok fotografii, eksponowany był samochód marki Moskwicz, którym ośmioosobowa rodzina uciekła do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.

Organizator wystawy: Galeria Bielska BWA; współorganizatorzy: Gmina Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka, myBB – Ośrodek Integracji Obcokrajowców w Bielsku-Białej.

Julia Ogińska – „24.02.2022”
otwarcie wystawy podczas inauguracji festiwalu  „od Jana do Ivana”
Rynek Starego Miasta w Bielsku-Białej
piątek, 24 czerwca 2022, godz. 18.30
Kolejne prezentacje wystawy w plenerach w Bielsku-Białej w 2022 roku: Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 2, Książnica Beskidzka, ul. Juliusza Słowackiego 17 A

Uwaga!
Wystawa Julii Ogińskiej pt. „24.02.2022” prezentowana będzie w terminie 23 marca – 18 kwietnia 2023 roku w Bielsku-Białej, w podwórzu przed budynkiem, w którym znajduje się nowa siedziba Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB”, przy ul. Zygmunta Krasińskiego 11 (wejście przez bramę wjazdową).

_____________________________________________________________________________________

Wystawa Julii Ogińskiej przed Willą Sixta
Julia Ogińska – „24.02.2022”, Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24.
Od 4 lipca do 31 sierpnia 2022 roku wystawa Julii Ogińskiej eksponowana jest w ogrodzie Willi Sixta,
przed głównym wejściem do willi. Fot. Krzysztof Morcinek.