Legendarne poddasze na Piastowskiej 1

Aktualne

Spotkanie poświęcone Andrzejowi Urbanowiczowi w dawnej Pracowni Artysty w Katowicach

Jedno z najważniejszych w naszym kraju środowisk kontrkulturowych rodziło się na pewnym strychu gomułkowsko-gierkowskich Katowic. To tam zbierali się pierwsi polscy buddyści. To tam, po latach, recytował swoje wiersze Allen Ginsberg...
(…) Jednym z miejsc, w których ta duchowość rozwijała się najmocniej, był pewien strych przy ulicy Piastowskiej w Katowicach – pracownia należąca do dwójki artystów, małżeństwa Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza (…) – rozpoczynała swój tekst pt. „Underground na poddaszu” Agnieszka Sabor („Tygodnik Powszechny”, publikacja online 07.08.2012).

To miejsce istnieje do dzisiaj. W legendarnej Pracowni Artysty przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach odbędzie się spotkanie poświęcone Andrzejowi Urbanowiczowi (1938–2011). Zaplanowano zostało jako ważne wydarzenie towarzyszące piątkowemu (9 listopada br.) otwarciu wystawy „Dzieci światła” – 10. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2018, organizowanej przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej.

Gospodarzem spotkania będzie Małgorzata Borowska, prezes Fundacji Oneiron.
Spotkanie poprowadzi Jakub Gawkowski, krytyk sztuki, publicysta, współpracuje z Magazynem „Szum” i Krytyką Polityczną.
Uczestnicy spotkania: Anna Cieplak, Olga Drenda, Paweł Gawlik, Sebastian Łąkas, Dariusz Misiuna, Stanisław Ruksza, Laura Waniek i inni.

Zagra Bartosz Zaskórski / Mchy i Porosty.


Ilość miejsc dla uczestników spotkania ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: m.s.borowska@gmail.com

Partnerami spotkania są Fundacja Oneiron, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Galeria Bielska BWA.

Więcej o wystawie Dzieci światła >>

Partner spotkania