Loop Orkiestra – muzyczny performans

Aktualne

Podczas wernisażu wystawy Freelandia zabrzmimy bardziej akustycznie niż elektronicznie, bardziej rytmicznie niż harmonicznie, na pewno zagra z nami Iza – zapowiada Marcin Szendoł.

Podczas wernisażu wystawy Izabeli Ołdak pt. „Freelandia – Nowa Ziemia”, prezentującej projekt, do którego realizacji kuratorka zaprosiła 25 artystek i artystów, odbędzie się performatywno-muzyczny koncert w wykonaniu muzyków w składzie:
Marcin Szendoł – gra na gitarze, instrumentach rytmicznych, elektronice i looperach;
Paweł Fejkisz – miłośnik folkloru karpackiego, wyczarowuje ludowe melodie na fletach, piszczałkach i innych instrumentach dętych;
Konrad Szot – który realizuje się artystycznie jako bębniarz i tancerz breakdance.

Artyści muzykują w składach Axis Lab i Loop Orkiestra, dawniej Mystic Lab. Występują również indywidualnie.
Muzykują wspólnie od 2014 roku, mają na swoim koncie wiele występów w klubach, na większych scenach i w plenerze. Skład osobowy i instrumentalny do poszczególnego koncertu bywa inny.
Każdy koncert jest improwizacją, często przybierającą formę performansu, szczególnie wtedy, gdy wśród muzyków znajdują się artyści sztuk wizualnych, jak współpracująca z muzykami Iza Ołdak.

Marcin Szendoł:
Bywa, że gram sam, biorę looper i buduję orkiestrę, zapętlając różne instrumenty. Jednak najczęściej w składzie muzykujemy wspólnie z Pawłem Fejkiszem, Konradem Szotem, Michałem Walczyńskim, czasem z Kasią Pytlarczyk, Ewą Wolf i innymi, spontanicznie przyłączającymi się muzykantami.
Nasza muzyka zawsze zawiera elementy transu, najczęściej brzmienia etniczne, czasem rockowe, elektroniczne. Większość dźwięków podczas każdego występu to improwizacja, jednak specyfika wydarzenia narzuca pewne aranżacje i tematy, które zwykle przygotowujemy podczas prób poprzedzających koncert.
Inspiracją do naszego muzykowania jest głęboka duchowość, natura, rytmy przyrody, emocje płynące z poznawania różnych kultur etnicznych, od Europy po Afrykę, ale także subkultur miejskich. Interesujemy się każdym przejawem społecznej aktywności, ludźmi skupionymi wokół jakiejś idei – w końcu ja i Paweł jesteśmy dziennikarzami, kronikarzami zjawisk.
Podczas wernisażu wystawy sztuki Izy Ołdak prawdopodobnie zabrzmimy bardziej akustycznie niż elektronicznie, bardziej rytmicznie niż harmonicznie, na pewno zagra z nami Iza.

Czytaj więcej o projekcie Izabeli Ołdak „Freelandia – Nowa Ziemia” w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium >>