Freelandia – Nowa Ziemia

Realizowany wspólnie w gronie 25 artystek i artystów projekt Izabeli Ołdak Freelandia – Nowa Ziemia, to manifestacja marzeń o lepszej przyszłości.

Freelandia – Nowa ziemia, to projekt Izabeli Ołdak, która zaprosiła do współpracy 25 artystów i artystek, aby wzorem surrealistów, tworzących wspólne prace pod hasłem „Cadavre exquis”, przy wykorzystaniu reguł, jakie stosowali tworząc poematy i rysunki, namalowali wspólnie obraz będący ich wizją przyszłości – Nowej Ziemi.
Dzieło składa się z 25 prac o wymiarach 20 x 28 cm, które łączą się w całość przypominającą romb. Autorami wspólnego dzieła są: Izabela Ewa Ołdak, Darek Marszałek Valcari, Małgorzata Rzempowska-Skóra, Agnieszka Pakuła, Marcin Painta, Izabella Masalska, Martyna Borsewicz, Katarzyna Kukuła, Katarzyna Krutak, Paulina Poczęta, Darek Paczkowski, Sylwia Ziółkowska, Joanna Siemieńczuk, Pascale Héliot, Małgorzata Rozenau, Beata Ewa Białecka, Dominika Piaścik, Monika Sopot, Sylwia Górak, Celina Kędziera, Martyna Szczykutowicz, Anna Sieńkowska, Katarzyna Armatys, Kamila Szejnoch i Kala Dziwińska.

Izabela Ołdak, kuratorka projektu:
Jest taka alchemiczna zasada, że energia podąża za uwagą, a także kiedy więcej osób skupia się na jednym, tym większa jest tego siła. Korzystając z tych zasad, pracując nad swoją wizją lepszej przyszłości, zaprosiłam artystów do wzięcia udziału w projekcie stworzenia wspólnej wizji i tak właśnie powstał projekt Freelandia – Nowa Ziemia. Narzędzie do lepszej manifestacji naszych marzeń.


Iza OłdakIzabela Ewa Ołdak – artystka sztuk pięknych o specjalizacji malarstwo. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007) oraz Holenderskiego Instytutu Sztuki ArtEZ w Enschede (2010).
Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka rezydencji artystycznych, sympozjów i plenerów w Polsce i za granicą. Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza (2013), miasta Bielska-Białej (2011), Fundacji Stokroos, Holandia (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/2007), programu Socrates Erasmus, Nottingham Trent University, Wielka Brytania (2006/ 2007), Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005/ 2006).
W 2009 roku otrzymała Nagrodę Publiczności za obraz „Diary” na 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA.
Tworzy obrazy i mandale intencyjne, magiczno-symboliczne diagramy oraz obrazy przedstawiające Świętą Geometrię. W jej dorobku znajdują się także krajobrazy oraz dzieła o tematyce kobiecej.
Zajmuje się działalnością kuratorską; opracowuje i realizuje wystawy, międzynarodowe i krajowe rezydencje artystyczne, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Pasjonuje się praktykami szamańskimi, ezoteryką i mistycyzmem.
Na zdjęciu: Izabela Ołdak, autoportret

Więcej o projekcie na stronie artystki >>

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Freelandia – Nowa Ziemia
Kuratorka Izabela Ołdak
31 października – 30 listopada 2022
Wernisaż wraz z oprawą muzyczno-performerską:
poniedziałek, 31 października, godz. 18.00

Loop orkiestraPodczas wernisażu odbędzie się performatywno-muzyczny koncert, podczas którego wystąpią muzycy w składzie: Marcin Szendoł – człowiek, który sam sobie jest orkiestrą, gra na gitarze, instrumentach rytmicznych, elektronice i looperach. Paweł Fejkisz – miłośnik folkloru karpackiego, wyczarowuje ludowe melodie na fletach, piszczałkach i innych instrumentach dętych oraz Konrad Szot – który realizuje się artystycznie jako bębniarz, masażysta i tancerz breakdance. Artyści czasem wspólnie muzykują w składach Axis Lab i Loop Orkiestra. Występują również indywidualnie.

Czytaj więcej o koncercie Loop Orkiestry >>