Muzeum Pamięci w Willi Sixta

Aktualne

Galeria Bielska BWA tworzy przestrzeń przyjazną dla osób z demencją i Alzheimerem. W ogólnopolskim projekcie „Muzeum Pamięci” organizuje warsztaty i oprowadzanie po wystawie „Dla Johanne i Anny”.

Warsztaty „Muzeum Pamięci” to innowacja społeczna zaprojektowana przez Fundację Wyspy Pamięci z myślą o osobach z chorobami neurodegeneracyjnymi i ich opiekunach. Wraz z wydłużającym się okresem życia przybywa osób z chorobami otępiennymi. W Polsce jest pół miliona osób z chorobą Alzheimera, demencją i innymi chorobami otępiennymi; drugie pół miliona to ich opiekunki i opiekunowie, wynika z raportu „Seniorzy w akcji – teraz i za 15 lat”, przygotowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Osoby te doświadczają szczególnego wykluczenia z życia wspólnotowego, kulturalnego. Zaproszenie do instytucji kultury, do udziału w projekcie „Muzeum Pamięci”, stworzy tym osobom szansę na podtrzymanie aktywności społecznej i zapobieganie pogłębianiu izolacji.
Jako pierwsze w Polsce warsztaty „Muzeum Pamięci” przeprowadziło w maju 2023 roku Muzeum Narodowe w Warszawie. Dołączyło tym samym do grona światowych muzeów i galerii sztuki współczesnej, realizujących programy skierowane dla osób z chorobami otępiennymi, jak m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku czy Muzeum Prado w Madrycie.
Na apel o większą inkluzywność i otwarcie się na tę grupę odbiorców odpowiedziała Galeria Bielska BWA – i już podczas tegorocznych jesiennych Dni Seniora zrealizuje pierwsze warsztaty dla swoich edukatorek i edukatorów w projekcie „Muzeum Pamięci”, a w efekcie projekt „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta – warsztaty i oprowadzanie po wystawie „Dla Johanne i Anny” dla zaproszonych seniorów z chorobami otępiennymi, podopiecznych jednego z bielskich ośrodków Domu Pomocy Społecznej.

Galeria gościć będzie twórców innowacji społecznej „Muzeum Pamięci” i prelegentów związanych z realizacją projektu. Edukatorzy galeryjni korzystać będą także z poradnika, specjalnie przygotowanego dla edukatorek i edukatorów w muzeach i galeriach sztuki, zawierającego scenariusze zajęć adresowanych do osób z chorobami otępiennymi. Poradnik powstał w programie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” prowadzonym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz PCG Polska.
Inauguracja projektu „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta, stworzonego wspólnie przez Fundację Wyspy Pamięci, jej współzałożycielkę Marzenę Wójcicką, i ambasadora projektu Marcela Andino Veleza, oraz Galerię Bielską BWA, odbędzie się 26 września w Willi Sixta. W tym dniu zrealizowane będą zamknięte warsztaty dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi (m.in. Alzheimer, Parkinson, zespoły poudarowe), które poprowadzi Ala Gocka, edukatorka z Galerii Bielskiej BWA, oraz przedstawiona będzie prelekcja ambasadora projektu Marcela Andino Veleza, gerontologa, koordynatora opieki geriatrycznej. Prezentacja dotyczyć będzie budowania społeczności przyjaznej dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz omówienia korzyści płynących z cyklicznych spotkań w galerii osób z chorobami otępiennymi.
Organizatorem projektu „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta jest Galeria Bielska BWA. Koordynatorką projektu w Bielsku-Białej – Ala Gocka, edukatorka Galerii Bielskiej BWA.
Projekt znajduje się w programie obchodów Dni Seniora w Bielsku-Białej (25 września – 2 października 2023). Dni Seniora poprzedza przypadający na 21 września Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

W programie projektu „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta:

„Muzeum Pamięci” w Willi Sixta
poniedziałek, 4 września 2023, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24 (10.00–12.00)
Warsztaty dla pracowników galerii w scenerii wystawy z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny”.
prowadzi Marcel Andino Velez – gerontolog, koordynator opieki geriatrycznej

wtorek, 5 września 2023, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24 (10.00–12.00)
Warsztaty dla pracowników galerii.
prowadzą:
Marzena Wójcicka – współzałożycielka Fundacji Wyspy Pamięci
Marcel Andino Velez – gerontolog, koordynator opieki geriatrycznej
Ala Gocka, historyczka sztuki, edukatorka, Galeria Bielska BWA

„Muzeum Pamięci” w Willi Sixta
wtorek, 26 września 2023, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
godz. 10.00
„Radość”. Warsztaty dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi (m.in. Alzheimer, Parkinson, zespoły poudarowe)
Zamknięte warsztaty obejmą oprowadzanie po wystawie dzieł wybranych z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny” oraz relaks w ogrodzie różanym Willi Sixta.
Wybrane do omówienia obrazy malarek i malarza: Teresa Gołda-Sowicka – „Chmurzysko”, „Jestem”, Tamara Berdowska – „Kompozycja centralna”, Iwa Kruczkowska-Król – „Yukata i Koi” z cyklu „Opowieści o herbacie”, Malwina Rzonca – „Autoportret – Durga”, Grzegorz Kozera – Koło fortuny”, Dominika Kowynia – „Piękne zwierzę”.
Oprowadza Ala Gocka, edukatorka Galerii Bielskiej BWA

godz. 14.00
 „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta. Inauguracja projektu stworzonego wspólnie przez Fundację Wyspy Pamięci i Galerię Bielską BWA.
Prelekcję wygłosi ambasador projektu „Muzeum Pamięci” Marcel Andino Velez, gerontolog, koordynator opieki geriatrycznej, w latach 2007–2019 zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Prezentacja dotycząca budowania społeczności przyjaznej dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi i ich opiekunów oraz omówienie korzyści płynących z cyklicznych spotkań w galerii osób z chorobami otępiennymi.
W spotkaniu uczestniczyć będą mi.in. przedstawiciele samorządu zajmujący się polityką społeczną i pracownicy miejskich jednostek opiekuńczych. Galeria zaprasza także rodziny i opiekunów osób z chorobami demencyjnymi.
Wstęp wolny.

Marzena Wójcicka – założycielka Domu Dziennego Pobytu dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi w Warszawie, współzałożycielka Fundacji na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych Wyspy Pamięci.
Magdalena Zaręba – pielęgniarka paliatywna w trakcie specjalizacji anestezjologicznej, współzałożycielka Fundacji na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych Wyspy Pamięci.
Marcel Andino Velez – w latach 2007–2019  był zastępcą dyrektora do spraw komunikacji i rozwoju w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Założył firmę Młodszy Brat, zaoferował pierwszą w Polsce usługę koordynatora opieki geriatrycznej.
Ala Gocka – historyczka sztuki, przewodniczka po muzeach Amsterdamu; edukatorka w Galerii Bielskiej BWA; prowadzi cykliczne oprowadzania po wystawach i Willi Sixta dla seniorów i rodzin z dziećmi.

Zobacz zapis transmisji na żywo spotkania w Willi Sixta na FB Galerii Bielskiej BWA >>

Projekt „Muzeum Pamięci” w Willi Sixta Galeria Bialska BWA realizuje w programie ogólnopolskich Dni Seniora (25 września – 2 października 2023).
Czytaj więcej o propozycjach galerii w trakcie Dni Seniora 2023 >>