Robert Konieczny – Przestrzenie kultury

Aktualne

O współczesnych wyzwaniach projektowych i budowaniu przestrzeni publicznych opowie światowej sławy architekt, Robert Konieczny.

Architekci w swojej pracy mierzą się z najróżniejszymi wyzwaniami. W projekcie, oprócz funkcjonalności i estetyki, powinni uwzględniać też m.in. konteksty historyczne, przyrodnicze, społeczne.

O swoim procesie twórczym i doświadczeniach współpracy z instytucjami kultury opowie Robert Konieczny, wielokrotnie nagradzany architekt, założyciel pracowni KWK Promes w Katowicach. Ma swój dom w Brennej nieopodal Bielska-Białej. Architekt przybliży m.in. prace nad projektowaniem nowej siedziby Galerii Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, powstałej w budynku byłej rzeźni. „Poza tym, że uratowaliśmy starą tkankę i zazieleniliśmy przestrzeń dookoła, wprowadziliśmy do tego budynku ruchome ściany, które powodują, że sztuka staje się bardziej demokratyczna i dostępna dla każdego”* – mówi o swoim projekcie Robert Konieczny.

Pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego zrealizowała również nowatorski i nagradzany projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Obiekt w większości ulokowano pod ziemią, co pozwoliło na zachowanie funkcji Placu Solidarności, z dodatkowym wyniesieniem terenu.

Na spotkanie z Robertem Koniecznym „Przestrzenie kultury” zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA w czwartek, 8 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00. Wstęp wolny.

* Robert Konieczny, „Szyb Miedzianka”, „Architektura i Biznes”, 19 września 2023 >>

_____


Robert Konieczny – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1999 roku założył pracownię KWK Promes – najbardziej wpływową polską pracownię architektoniczną według magazynu „Architektura-Murator”. Od 2019 roku jest zagranicznym członkiem Francuskiej Académie d'Architecture, a od 2022 roku członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej Obec Architektů.

Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą. Zbudowana według jego projektu Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie została jednym z pięciu Najlepszych Budynków w Europie w konkursie Mies van der Rohe Awards 2024. Arka Koniecznego w Brennej, dom własny architekta, zdobyła tytuł Najlepszego Domu Świata – Wallpaper Design Award 2017, a muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuły Najlepszego Budynku Świata 2016 na World Architecture Festival w Berlinie oraz Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie 2016, przyznanej przez CCCB w Barcelonie. W 2011 roku Robert Konieczny został laureatem dorocznej Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury.

Niedawno ukazały się dwie książki o architekcie i jego pracowni, polska i zagraniczna. Pierwsza to zbiór reportaży „Konieczny. Na styk” autorstwa Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja wydawnictwa Wysoki Zamek. Druga to globalna monografia ROBERT KONIECZNY KWK PROMES „Buildings + Ideas” wydana przez australijskie Images Publishing i edytowana przez znanego pisarza i krytyka architektury Philipa Jodidio.

 

Robert Konieczny – Przestrzenie kultury
czwartek, 8 sierpnia 2024, godz. 17.00
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
wstęp wolny

Wykład „Przestrzenie kultury” Roberta Koniecznego odbywa się w programie Przestrzenie miasta. Projekt poświęcony jest tematom architektury, urbanistyki, miejskości. Ważnym elementem programu jest namysł nad przyszłością siedziby Galerii Bielskiej BWA, w kontekście rozwoju Bielska-Białej. Budynek o wieloletniej historii posiada wiele ograniczeń, które utrudniają organizowanie wystaw i wydarzeń. Galeria nie jest w stanie zapewnić pełnej dostępności i komfortu wszystkim zwiedzającym. Dlatego coraz częściej rozmawiamy o możliwości rozbudowy lub przebudowy siedziby Galerii Bielskiej BWA.

Czytaj więcej o projekcie Przestrzenie miasta >>