PRZESTRZENIE MIASTA
Aktualne
Wystawy, spotkania, warsztaty poświęcone tematom architektury, miejskości i przyszłości siedziby galerii.
Wakacje w Bielsku-Białej upłyną pod znakiem architektury, urbanistyki i street artu. Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkania z ekspertkami i ekspertami, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty pod hasłem Przestrzenie miasta.
Decyzje projektantów, urbanistów i architektów bezpośrednio wpływają na codzienne życie – określają sposoby poruszania się, komfort mieszkania i dostępność usług. Dlatego tak ważne są warsztaty i spotkania zachęcające mieszkańców do namysłu nad otoczeniem. Taka możliwość pojawi się w Galerii Bielskiej BWA od czerwca do sierpnia 2024 roku
W trakcie wakacyjnych dyskusji nie zabraknie też pytania o przyszłość obecnej siedziby galerii. W budynku o wieloletniej historii coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia, dlatego rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać ewentualna rozbudowa Galerii Bielskiej BWA? Do szukania rozwiązań są zaproszeni nie tylko eksperci i ekspertki, ale także mieszkanki i mieszkańcy Bielska-Białej, przedstawiciele urzędu i zaprzyjaźnionych instytucji.
Program Przestrzenie miasta odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.
Filarami cyklu są dwie wystawy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA:
- Supergrupa Underground Krakowski – ZAUFAJ ARCHITEKTOWI. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ
7 czerwca – 25 sierpnia 2024, Galeria Bielska BWA, sala górna
Wernisaż: piątek, 7 czerwca, godz. 18.00
Nowy projekt site-specific Zbigniewa Libery, Piotra Lutyńskiego, Jerzego Kosałki i Adama Rzepeckiego – manifest wiary i nadziei artystów.
Czytaj więcej o wystawie >> - PRAWO DO MIASTA
14 czerwca – 25 sierpnia 2024, Galeria Bielska BWA, sala dolna
Wernisaż: 14 czerwca 2024, godz. 18.00
Kuratorka: Ada Piekarska
Współpraca: Mateusz Goławski, Mateusz Kowalski, Jan Mikuła, Aram Socha
Wystawa podejmuje temat relacji kultury deskorolkowej z przestrzenią miasta – zarówno jego architekturą, jak i społecznością. Ekspozycja jest także próbą wskazania na lokalny fenomen skateboardingu, w znacznej części prezentując realizacje bielsko-bialskich skejterów. Na wystawie zobaczymy m.in. fotografie, fragmenty filmów, grafiki, realizacje site-specific.
Czytaj więcej o wystawie >>
Cykl PRZESTRZENIE MIASTA wpisuje się w starania Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Czytaj więcej o kandydaturze >>
Program
Wykłady, spotkania, panele
- Otwarty panel dyskusyjny „Czy Bielsko-Biała zasługuje na Centrum Sztuki Współczesnej?”
piątek, 7 czerwca 2024, godz. 12.00
Galeria Bielska BWA, sala górna
W panelu udział wezmą artyści z Supergrupy Underground Krakowski, a także architekci, przedstawiciele władz miasta, zespół Galerii Bielskiej BWA. - Międzynarodowy Dzień Deskorolki – pokaz filmów
piątek, 21 czerwca, godz. 19.00
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
wstęp wolny
Czytaj więcej >> - O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej – street art
czwartek, 27 czerwca, godz. 17.00
wstęp wolny
Czwarte spotkanie z cyklu Pauliny Darłak i Ali Gockiej, edukatorek Galerii Bielskiej BWA. Tym razem – w nawiązaniu do trwającej wystawy PRAWO DO MIASTA – tematem przewodnim będzie street art.
Czytaj więcej >> - Przestrzenie niechciane. O miejscach i budynkach, których chcemy się pozbyć i dlaczego
sobota, 6 lipca 2024, godz. 16.00
wstęp wolny
Prowadzenie: Anna Cymer
W kulturze europejskiej miasta są tworami kształtującymi się przez wiele wieków, w procesie nawarstwień, nieustannego rozwoju i zmian, znikania jednych obiektów i pojawiania się nowych. Czy to dlatego szczególnie cenimy te gmachy czy miejsca, w których czuć ducha przeszłości? Chętniej stajemy w obronie wiekowego, choć przeciętnej jakości budynku niż doskonale zaprojektowanego obiektu o znacznie krótszym życiorysie. Jak zmieniają się gusty i potrzeby mieszkańców miast? Co robić z budynkami, które w danym pokoleniu nie cieszą się uznaniem? Co powinno być zabytkiem, a co można usunąć z krajobrazu? Czy warto doceniać też te młodsze „warstwy” miasta?
Anna Cymer – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Historyczka i pasjonatka architektury, o której od dwóch dekad pisze, opowiada i którą fotografuje. Podobno „kocha architekturę z wzajemnością”, szczególnie tę (niesłusznie) uważaną za mniej wartościową czy wręcz brzydką. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945–1989” i „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.
Czytaj więcej o spotkaniu z Anną Cymer >> - Przestrzenie do mieszkania
czwartek, 18 lipca 2024, godz. 17.00, Willa Sixta
wstęp wolny
Spotkanie z Dorotą Jędruch, historyczką sztuki, i Kacprem Kępińskim, architektem, którzy opowiedzą o budynkach mieszkalnych – od XIX wieku do dziś.
Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę doktorską poświęciła architekturze blokowej we Francji („Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji. Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill”, publ. Universitas 2020). Współkuratorka wystaw, współzałożycielka fundacji Instytut Architektury, zawiązanej z badaniami i popularyzacją wiedzy o problemach współczesnej architektury i urbanistyki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”.
Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury i stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kurator wystaw, autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.
Czytaj więcej o spotkaniu z Dorotą Jędruch i Kacprem Kępińskim >> - Bauhaus. Nowa jakość życia
piątek, 2 sierpnia, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
wstęp wolny
Spotkanie przybliżające genezę i znaczenie Bauhausu – uczelni artystyczno-rzemieślniczej, która wywarła ogromny wpływ na architekturę i sztukę użytkową XX wieku. Prowadzenie: Mateusz Bielesz, prezes Fundacji Zielone Konie, zajmującej się edukacją w zakresie architektury i urbanistyki.
Czytaj więcej >> - Ochrona zbiorów muzealnych
wtorek, 6 sierpnia, godz. 12.00, Galeria Bielska BWA
Prelekcja o wymogach technicznych przy przechowywaniu zbiorów. Prowadzanie: Marek Rogowski, historyk sztuki, kurator, specjalista w dziedzinie muzealnictwa, dyrektor Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. - Robert Konieczny – Przestrzenie kultury
czwartek, 8 sierpnia, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
Architekt Robert Konieczny – nagradzany w kraju i za granicą za swoje realizacje – opowie m.in. o projektowaniu nowej siedziby Galerii Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, powstałej w budynku dawnej rzeźni.
Czytaj więcej >> - Agata Twardoch – Przestrzenie miasta dla kobiet
środa, 14 sierpnia, godz. 17.00, Willa Sixta
Agata Twardoch, architektka i urbanistka, opowie m.in. o kwestiach poruszanych w swojej książce: „Architektki: czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?”.
Czytaj więcej >> - Podsumowanie projektu, finisaże wystaw Supergrupy Underground Krakowski „Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię” oraz „Prawo do miasta”
piątek, 23 sierpnia, godz. 12.00, Galeria Bielska BWA
Zakończenie projektu Przestrzenie miasta. Podsumowanie wniosków z warsztatów partycypacyjnych i spotkań z ekspertkami i ekspertami. Finisaże wystaw.
Oprowadzania, wernisaże
- Wernisaż wystawy Supergrupy Underground Krakowski „Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię”
piątek, 7 czerwca 2024, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA, sala górna
Nowy projekt site-specific Zbigniewa Libery, Piotra Lutyńskiego, Jerzego Kosałki i Adama Rzepeckiego – manifest wiary i nadziei artystów.
Czytaj więcej o wystawie >> - Wernisaż wystawy „Prawo do miasta” i oprowadzanie kuratorskie
piątek, 14 czerwca 2024, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA, sala dolna
Wystawa pt. „Prawo do miasta” podejmuje temat relacji kultury deskorolkowej z przestrzenią miasta – zarówno jego architekturą, jak i społecznością. Ekspozycja jest także próbą wskazania na lokalny fenomen skateboardingu – większość prezentowanych prac to realizacje bielsko-bialskich skejterów i ich przyjaciół.
Czytaj więcej o wystawie >> - Oprowadzanki. Z niemowlakiem na wystawę
piątek, 21 czerwca, godz. 10.00
wstęp wolny
Po wystawach oprowadza Karolina Zięba. Czytaj więcej >> - „Prawo do miasta” – oprowadzanie skejterskie i dyskusja
sobota, 22 czerwca, godz. 14.00
wstęp wolny
Oprowadza kuratorka Ada Piekarska oraz Mateusz Kowalski i Alicja Klitenik, autorzy fotografii prezentowanych na wystawie.
Czytaj więcej >> - Oprowadzania kuratorskie po wystawach
środa, 26 czerwca, godz. 17.00
wstęp wolny
Po aktualnych wystawach oprowadzają kuratorki: Agata Smalcerz i Ada Piekarska. Wydarzenie w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego. - Spacer szlakiem murali
sobota, 13 lipca 2024, godz. 16.00–18.00, start: Galeria Bielska BWA
udział bezpłatny
Bielsko-bialskie murale to powiększająca się z roku na rok, dostępna dla wszystkich kolekcja sztuki w przestrzeni publicznej.
Spacer szlakiem wielkoformatowych malowideł zachęca do odkrywania nowego, artystycznego oblicza miasta, chwili refleksji i zatrzymania w pędzie codziennego życia.
Oprowadza Justyna Weronika Łabądź, historyczka sztuki, polonistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych – m.in. projektu „oBBraz miasta” dotyczącego murali w Bielsku-Białej.
Czytaj więcej o muralach w Bielsku-Białej >>
Czytaj więcej o spacerze szlakiem murali >> - Oprowadzanie po wystawach w języku ukraińskim
sobota, 3 sierpnia, godz. 14.00, Galeria Bielska BWA
wstęp wolny
Oprowadza Julia Ogińska, artystka, fotografka oraz edukatorka Galerii Bielskiej BWA.
Warsztaty i spotkania partycypacyjne
- Warsztaty rodzinne – stwórz własną wlepkę!
sobota, 15 czerwca 2024, godz. 11.30–13.30
koszt: 10 zł z zaproszeniem, 40 zł bez zaproszenia
O godz. 11.30 oprowadzanie po wystawie PRAWO DO MIASTA, ok. godz. 12.00 początek warsztatów. Uczestnicy wykonają matryce w linoleum, z których następnie stworzą kolorowe odbitki w formie naklejek. Prowadzenie: Karolina Zięba, Ala Gocka. Informacje i zapisy: edukacja@galeriabielska.pl - Lato z BWA. Przestrzenie miasta dla dzieci
22–26 lipca, Galeria Bielska BWA (udział: 15 zł / dzień)
Warsztaty dla najmłodszych (7–12 lat) nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw, m.in. skejterskie wlepki w technice linorytu, wyplatanki i wyszywanki.
W kolejnym tygodniu (od 29 lipca do 2 sierpnia) w Willi Sixta tworzenie książeczki o dziejach willi i rodziny Teodora Sixta.
Prowadzenie: Karolina Zięba, Ala Gocka. Obowiązują zapisy: edukacja@galeriabielska.pl
Czytaj więcej o warsztatach Lato z BWA >> - Warsztaty partycypacyjne: Odnowa architektury BWA
środa, 31 lipca, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA – Spacer sensoryczny. Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych – mieszkańców, artystów, sąsiadów
czwartek, 1 sierpnia, godz. 14.00, Galeria Bielska BWA – Mapa interesariuszy. Spotkanie dla urzędników, pracowników, decydentów
Warsztaty dla mieszkańców i interesariuszy mają na celu wypracowanie strategii rozwoju budynku Galerii Bielskiej BWA. Będziemy zastanawiać się nad potencjalną rozbudową lub wybudowaniem nowej siedziby. Chcemy od początku wsłuchiwać się w głos osób korzystających na co dzień z naszego budynku i razem z nimi tworzyć strategię rozwoju instytucji.
Prowadzanie: Ewa Trzcionka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie
Program jest aktualizowany.
_____
PRZESTRZENIE MIASTA
program wydarzeń pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego
czerwiec – sierpień 2024
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24
Bielsko-Biała
pomysł i koordynacja: Ala Gocka i Michał Gąsior
Ala Gocka – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przewodniczka po muzeach Amsterdamu, edukatorka w Galerii Bielskiej BWA.
Kontakt: a.gocka@galeriabielska.pl
Michał Gąsior – kulturoznawca, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. W Galerii Bielskiej BWA zajmuje się edukacją, kontaktami zewnętrznymi i promocją.
Kontakt: m.gasior@galeriabielska.pl