Dorota Jędruch, Kacper Kępiński – Przestrzenie do mieszkania
Aktualne
O osiedlach i budynkach mieszkalnych od XIX wieku do dziś – opowiedzą podczas spotkania historyczka sztuki Dorota Jędruch i architekt Kacper Kępiński.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w programie Przestrzenie miasta, poświęconym architekturze, urbanistyce, miejskości. W czwartek, 18 lipca 2024 roku o godz. 17.00, Dorota Jędruch – historyczka sztuki – i architekt Kacper Kępiński opowiedzą o osiedlach i budynkach mieszkalnych – od XIX wieku do dziś. Spotkanie odbędzie się w Willi Sixta (ul. A. Mickiewicza 24), wstęp wolny.
Blok-ikony. Etapy rozwoju wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego
Prowadzanie: Dorota Jędruch
Wykład poświęcony jest prezentacji bloków i osiedli, które stały się ważnymi etapami w ewolucji koncepcji mieszkania dla mas – od Falansteru Fouriera, przez Narkomfin Ginzburga i model Jednostki Mieszkaniowej Le Corbusiera, po brutalistyczne wieżowce po obu stronach Żelaznej Kurtyny i eksperymenty postmodernistyczne. Krótka prezentacja tych ogniw ewolucji myślenia o mieszkaniu dla każdego, pozwoli zobaczyć towarzyszące im koncepcje społeczne i estetyczne i zarysować genezę „blokowiska" – być może najważniejszego wynalazku architektury XX wieku.
Dorota Jędruch
Nowe życie blokowisk. Przekształcenia i innowacje w urbanistyce osiedli
Prowadzenie: Kacper Kępiński
Wielkie, złożone z bloków osiedla, były odpowiedzią na wyzwanie powojennej odbudowy, nigdy niezażegnanego niedoboru mieszkań i potrzeby przyspieszenia ich budowy. Przez lata deprecjonowane, dziś ich wypełniona zielenią przestrzeń stanowi alternatywę dla gęsto zabudowanych centrów i chaotycznie rozbudowujących się suburbiów. Wyzwaniem, któremu miasta muszą stawić czoła dziś, jest przede wszystkim kryzys klimatu. Czy blokowiska będą go w stanie przetrwać? I jakie zmiany należy w nich wprowadzać, by mogły funkcjonować przez kolejne dziesięciolecia? Czym jest współczesne osiedle i jak jest kształtowane? Wykład przybliży na przykładzie najciekawszych realizacji współczesne tendencje w zakresie zarówno przekształcania istniejącej tkanki osiedli, jak i projektowania nowych założeń o podobnej skali.
Kacper Kępiński
Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Pracę doktorską poświęciła architekturze blokowej we Francji („Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji. Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill”, publ. Universitas 2020). Współkuratorka wystaw: m.in. „Za-mieszkanie 2012 – miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (Instytut Architektury/Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012), „Figury niemożliwe/Impossible objects” (Instytut Architektury – Pawilon Polski na XIV Międzynarodowym Biennale w Wenecji, 2014), „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji” (w ramach 8. edycji festiwalu „Warszawa w budowie”, 2016), „Moc muzeum” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2021). Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury, zawiązanej z badaniami i popularyzacją wiedzy o problemach współczesnej architektury i urbanistyki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”.
Fot. Jan Holka
Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury i stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” (Zodiak. Warszawski Pawilon Architektury. Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w Warszawie, 2021) i „Antropocen” (Zodiak. Warszawski Pawilon Architektury. Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w Warszawie, 2022). Autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego (wyd. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2023) i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.
Fot. Kuba Rodziewicz / NIAiU
Dorota Jędruch, Kacper Kępiński – PRZESTRZENIE DO MIESZKANIA
czwartek, 18 lipca 2024, godz. 17.00
Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny
Wydarzenie jest częścią programu PRZESTRZENIE MIASTA pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkania z ekspertkami i ekspertami, panele dyskusyjne, oprowadzania, warsztaty o architekturze i miejskości.
Czytaj więcej o projekcie PRZESTRZENIE MIASTA >>