Przestrzenie miasta. Spacer szlakiem murali

Aktualne

Okazja do bliższego poznania sztuki ulicznej w Bielsku-Białej. Oprowadza Justyna Weronika Łabądź.

Bielsko-bialskie murale to powiększająca się z roku na rok, dostępna dla wszystkich kolekcja sztuki w przestrzeni publicznej. Spacer szlakiem wielkoformatowych malowideł zachęca do odkrywania nowego, artystycznego oblicza miasta, chwili refleksji i zatrzymania w pędzie codziennego życia.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania murali w sobotę, 13 lipca 2024 o godz. 16.00. Udział bezpłatny. Początek na placu między Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka. Spacer potrwa około dwóch godzin. Oprowadza Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”.

Justyna Weronika Łabądź:
Murale w Bielsku-Białej to imponująca galeria sztuki w przestrzeni publicznej, licząca obecnie kilkadziesiąt prac. Większość z nich powstaje co roku dzięki projektowi „oBBraz miasta” organizowanemu od 2014 roku przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Inne powstały m.in. z inicjatywy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz czy Stowarzyszenia Euroregion Beskidy.
Duża część murali została ulokowana w centrum miasta, co sprawia, że zainteresowani mogą odbywać przyjemne kilkugodzinne spacery ich szlakiem, podczas których mają okazję podziwiać zabytkową, historyczną zabudowę miasta.
Murale w Bielsku-Białej tworzą głównie znani streetartowcy i artyści z Polski, rozpoznawalni jednak już na całym świecie, ale można również obejrzeć dzieła artystów z innych krajów, którzy przyjechali specjalnie na zaproszenie do Bielska-Białej.
To, co przedstawiają bielskie murale, nie tworzy spójnej stylistyki, murale reprezentują zarówno abstrakcyjny, jak i figuratywny sposób obrazowania. Każdy z nich jest dziełem indywidualnego spojrzenia artysty na świat, jego osobistą wizją, ale warto zauważyć, że wiele z nich zostało zainspirowanych otaczającą przestrzenią, Bielskiem-Białą, bliskością gór, natury, a także wierzeniami ludowymi, związanymi zarówno z regionem Beskidów, jak też innymi obszarami kulturowymi Polski i zagranicy.
Kolekcja murali z roku na rok powiększa się, tworząc niepowtarzalną, żywą, stale zaskakującą swoim charakterem zarówno mieszkańców i turystów, tkankę miasta. 

Czytaj więcej o muralach w Bielsku-Białej >>

Justyna Weronika Łabądź – historyczka sztuki, polonistka, doktora nauk humanistycznych. Autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu „oBBraz miasta” organizowanego od 2014 roku przez Galerię Bielską BWA, dzięki któremu w Bielsku-Białej powstają wielkoformatowe murale. 

 

 

 

Spacer szlakiem murali
sobota, 13 lipca 2024, godz. 16.00
udział bezpłatny
początek na placu przy Galerii Bielskiej BWA

Oprowadzanie odbywa się w programie Przestrzenie miasta – wakacyjnym cyklu wydarzeń poruszających tematy architektury, miejskości, street artu.
Czytaj więcej o programie PRZESTRZENIE MIASTA >>