Rozmowy o sztuce współczesnej – street art

Aktualne

Kiedy graffiti stało się sztuką? Kolejna odsłona cyklu O co chodzi?, przybliżającego najważniejsze zjawiska sztuki współczesnej.

O co chodzi? – pytanie to stanowi punkt wyjścia dla cyklu spotkań poświęconych sztuce współczesnej, które pomogą zrozumieć dynamiczne zmiany zachodzące w polu sztuki, od awangardowych ruchów po współczesne praktyki artystyczne. To propozycja zarówno dla młodzieży jak i dorosłych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie współczesnych tendencji artystycznych.
Spotkania prowadzą Ala Gocka i Paulina Darłak, historyczki sztuki i edukatorki Galerii Bielskiej BWA.

Tematem kolejnego spotkania jest sztuka ulicy – street art.
Pod tą nazwą mieszczą się najróżniejsze formy działań artystycznych realizowanych w przestrzeni miasta. W ostatnich latach termin ten odnosi się do szerzej rozumianej przestrzeni publicznej, która obejmuje m.in. budowle i infrastrukturę miejską, a często też opuszczone wnętrza postindustrialne
Spotkanie będzie próbą poszerzenia pola odbioru działań, które nie tylko ozdabiają miejskie przestrzenie, ale często komentują aktualne wydarzenia, wywołując refleksję, przekraczając granice tradycyjnej sztuki galeryjnej.  
Ciekawym wątkiem spotkania będzie szukanie odpowiedzi na pytanie, od kiedy graffiti stało się sztuką? Będzie też nawiązanie do historii, gdy podobne pytania stawiano już od starożytności, odnajdując w jaskiniach, na skałach i murach różne formy: znaki, rysunki i napisy.

Ala Gocka:
Street art, będący jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających  się nurtów sztuki współczesnej, wywodzi się z ruchu graffiti, który rozkwitł w latach 60. i 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Nowym Jorku. Początkowo kojarzony z nielegalnym oznaczaniem miejskich przestrzeni, street art ewoluował, zyskując na uznaniu i stając się integralną częścią miejskiego krajobrazu. Przedstawimy genezę idei mechanicznego odtwarzania sztuki, którą możemy odnaleźć już w twórczości dadaistów, W naszych poszukiwaniach wspieramy się diagramem Alfreda Hamiltona Barra, amerykańskiego historyka sztuki i pierwszego dyrektora Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Zaczniemy od twórczości Jeana Dubuffeta, którego inspirował margines sztuki – twórczości ludzi chorych psychicznie i dzieci. Malował ostrą kreską i barwą, z wielką ekspresją, posługując się prymitywnym przedstawieniem tematów. Odwołamy się do czołowych twórców street artu, takich jak Banksy, Shepard Fairey (znany również jako Obey), oraz Blek le Rat, którzy zrewolucjonizowali tę formę sztuki, nadając jej głęboki kontekst społeczno-polityczny. Banksy, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny artysta street artu, zasłynął swoimi pracami, które są zarówno prowokacyjne, jak i krytyczne wobec współczesnego społeczeństwa. Jego słynne dzieła, takie jak „Girl with Balloon” czy „Flower Thrower”, stały się ikonami współczesnej kultury. Shepard Fairey, twórca plakatu „Hope” z wizerunkiem Baracka Obamy i Blek le Rat, uznawany za pioniera szablonowego graffiti, również odegrali kluczowe role w kształtowaniu estetyki i przekazu street artu.  

Spotkanie będzie odbywało się w scenerii wystawy „Prawo do miasta”, podejmującej temat relacji kultury deskorolkowej z przestrzenią miasta – zarówno jego architekturą, jak i społecznością.
Czytaj o wystawie >>

Do spotkań w cyklu O co chodzi? powrócimy we wrześniu br., a w wakacje zapraszamy do udziału w wydarzeniach – wystawach, spotkaniach i warsztatach poświęconych tematom architektury i miejskości – pod hasłem „Przestrzenie miasta”, nad którymi patronat objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Zobacz program wydarzeń „Przestrzenie miasta” >>


O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej – street art
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
czwartek, 27 czerwca 2024, godz. 17.00, wstęp wolny
prowadzenie: Ala Gocka, Paulina Darłak

Czytaj więcej o poprzednich spotkaniach >>