Rozmowy o sztuce współczesnej – portret i autoportret

Aktualne

Od psychodelicznych portretów Witkacego, po selfie i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję. Trzecie spotkanie z nowego cyklu edukacyjnego Galerii Bielskiej BWA.

O co chodzi? – pytanie to stanowi punkt wyjścia dla cyklu spotkań poświęconych sztuce współczesnej, które pomogą zrozumieć dynamiczne zmiany zachodzące w polu sztuki, od awangardowych ruchów po współczesne praktyki artystyczne. To propozycja zarówno dla młodzieży jak i dorosłych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie współczesnych tendencji artystycznych. Podczas spotkań prosto i przystępnie rozmawiamy o punktach zwrotnych w sztuce XX i XXI wieku.
Na kolejne spotkanie zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA w piątek, 17 maja 2024 roku o godz. 17.00. Pretekstem do trzeciego spotkania – tym razem w przestrzeni wystawy Wiesz co cię boli – będą psychodeliczne portrety i autoportrety Witkacego oraz innych artystek i artystów podejmujących problem kreowania wizerunku poprzez przedstawianie samego siebie oraz innych osób poprzez stosowanie pogłębionej introspekcji i autorefleksji. 
Spotkania prowadzą Ala Gocka i Paulina Darłak, historyczki sztuki i edukatorki Galerii Bielskiej BWA.

Ala Gocka, Paulina Darłak:
Podczas trzeciego spotkania ponownie cofniemy się do początków sztuki nowoczesnej, biorąc na warsztat strategie jakie artystki i artyści stosują portretując siebie i innych, oddając złożoność ludzkiego doświadczenia.
Stanisław Ignacy Witkiewicz to postać ikoniczna; stworzył firmę portretową, w której przedstawiał osoby ze świata sztuki i kultury eksperymentując ze środkami psychoaktywnymi. Strategia świadomej dekonstrukcji i deformacji postaci rozwija się już od kubistycznych brył po praktyki intermedialne i tworzenie awatarów. Przyjrzymy się, w jaki sposób artyści podejmują intrygującą grę w szerszym kontekście przemian społecznych, jak tworzą zupełnie nowe narracje bogate w znaczenia, pełne kodów, symboli i zaaranżowanych sytuacji, które wytwarzają mity formułujące tożsamość.
Przybliżymy kontekst historyczny, estetyczny i filozoficzny eksperymentów przedstawiania tożsamości w toku przemian technologicznych, obyczajowych i generacyjnych. Zaprezentujemy przełomowe prace, które wpłynęły na przedefiniowanie tradycyjnie rozumianego portretu i autoportretu. Porozmawiamy o niepodlegających klasyfikacjom sposobach obrazowania, a także o tym jak rozwój technologii, media społecznościowe i sztuczna inteligencja wpłynęły na współczesne praktyki artystyczne. Ponadto prześledzimy przekrój zróżnicowanych strategii pozowania, oddających to co intymne, autoironiczne, będące zapisem psychologicznego stanu emocjonalnego, jednocześnie wydobywając status społeczny portretowanych.
Kolejne, czerwcowe, spotkanie poświęcimy spojrzeniu na architekturę od modernizmu do współczesnych rozwiązań projektowania w przestrzeni miejskiej. Temat ten będziemy kontynuować w trakcie kolejnych spotkań podczas wakacyjnych miesięcy.
Galeria stanie się miejscem spotkań i rozmowy na temat wywrotowego potencjału sztuki, która może być czytelna dla wszystkich!
Zapraszamy do podjęcia wyzwania w rozszyfrowaniu tytułowego pytania.

O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
piątek, 17 maja 2024, godz. 17.00, wstęp wolny
prowadzenie: Ala Gocka, Paulina Darłak

Czytaj więcej o poprzednich spotkaniach z cyklu:
spotkanie pierwsze, 22 marca 2024 >>
spotkanie drugie, 17 kwietnia 2024 >>