Spotkanie z Adamem Szymczykiem

Aktualne

Premiera wydawnictwa poświęconego twórczości Wilhelma Sasnala. Wydarzenie towarzyszy prezentacji obrazu Wilhelma Sasnala „Maus I” w Galerii Bielskiej BWA (Klubokawiarnia Aquarium).

Zapraszamy na spotkanie z Adamem Szymczykiem, kuratorem wystaw, autorem tekstów o sztuce współczesnej. W 2021 roku był kuratorem wystawy Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W latach 2013-2017 Szymczyk był dyrektorem artystycznym documenta 14 w Atenach i Kassel, wcześniej pracował jako dyrektor i główny kurator w Kunsthalle Basel (2002-2014). Od 2020 jest kuratorem zewnętrznym (curator-at-large) w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Verein by Association w Zurychu, którego celem jest inicjowanie i realizacja wystaw, publikacji i innych przedsięwzięć w dziedzinie kultury współczesnej.

W 2001 roku, w ramach kuratorowanej przez Adama Szymczyka wystawy „Zawody malarskie” w Galerii Bielskiej BWA, Wilhelm Sasnal wykonał mural na fasadzie galerii. Projekt przedstawiał jedną ze stron komiksu „Maus”, z której artysta usunął postacie. Wybór fragmentu nie był przypadkowy – rysunek dotyczył sceny, która rozgrywa się w Bielsku. W 2002 roku mural uległ zniszczeniu. Domalowano na nim krzyż celtycki – symbol, który po wojnie stał się ekwiwalentem swastyki. Niedługo później, na skutek interpelacji ówczesnych radnych miasta, mural usunięto.

Piątkowe spotkanie z Adamem Szymczykiem będzie jednocześnie premierą wydawnictwa „Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]”. Podczas spotkania książka będzie do nabycia w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej o wystawie Maus >>

_____________________________

Spotkanie z Adamem Szymczykiem
Premiera książki „Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]”
piątek, 23 września 2022, godz. 18.00
Klubokawiarnia Aquarium
Wstęp wolny

Zakup obrazu „Maus 1” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków finansowych Gminy Bielsko-Biała