Teatr Tekstu im. Teodora Sixta

Aktualne

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta zagościł na stałe w Willi Sixta. Pierwsze spotkanie i wspólne czytanie wybranej sztuki już 22 października br.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta zadomowił się już na stałe w Willi Sixta, której gospodarzem jest Galeria Bielska BWA. Pierwsze spotkanie w willi – pod koniec 2020 roku, tuż przed uroczystym otwarciem zrewitalizowanego zabytku – związane było z przywoływaniem historii budowli oraz losów jej właściciela. Wspólnie czytano wówczas sztukę teatralną Artura Pałygi pt. „Testament Teodora Sixta”.

Po koronawirusowej przerwie, pierwsze spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta odbędzie się w piątek, 22 października 2021 roku. Prowadzący spotkania dramaturg Artur Pałyga zaprasza miłośników teatru i dyskusji  na wspólne czytanie wybranej sztuki.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta rozpoczyna swój piętnasty sezon. Jego twórcą jest Artur Pałyga, ale do sformułowania idei spotkań przyczynił się także Jarosław Hess, filozof. Wspólne czytanie tekstów dramatów nie polega na wykazywaniu się aktorstwem, ale na samym uczestnictwie w wydarzeniu. Rolą prowadzącego jest wybranie tekstu, jego wcześniejsze powielenie, wprowadzenie do czytania, rozdzielenie ról, a potem prowadzenie dyskusji o przeczytanym tekście.

Artur Pałyga – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Autor kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. W latach 2010–2012 konsultant programowy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, następnie w latach 2012–2014 zatrudniony na stanowisku dramaturga w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
W 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni: „Żyd” w reż. Roberta Talarczyka (2008) i „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego (2009). W 2013 roku został laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół” (prapremiera w 2014 roku w krakowskim Teatrze Starym w reż. Wojciecha Farugi). W roku 2014 roku premiera „Żyda” odbyła się na Węgrzech w Budapeszcie. W 2017 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem pt. „Dada z łasiczką” w wykonaniu studentów i absolwentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.
Prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w bielskim Stowarzyszeniu Teatr Grodzkim, a także m.in. Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim, Pracownię Podejrzanych Praktyk Teatralnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatr Tekstu im. Teodora Sixta w Bielsku-Białej. Od kilku lat współpracuje ze Strefą Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, prowadząc warsztaty kończące się spektaklami.
Jest żonaty, ma dwóch synów. Mieszka w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Artur Pałyga, fot. Wikipedia / Anita Szymańska

piątek, 22 października 2021, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24 (wstęp wolny)
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Prowadzenie: Artur Pałyga
Galeria Bielska BWA jest współorganizatorem Teatru Tekstu im. Teodora Sixta. Koordynacja: Ada Piekarska.

Czytaj o pierwszym spotkaniu Teatru Tekstu w Willi Sixta  w 2020 roku >>


Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X