Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Zapiski z wojny

Aktualne

Zapraszamy na wspólne czytanie tekstów pisanych przez ukraińskich dramaturgów w ostatnich tygodniach.

To nie będzie sztuka. To będą zapiski z wojny.

12 marca w Kijowie miał zostać otwarty Teatr Dramaturgów. Od dawna przygotowywano siedzibę i program pierwszego sezonu. Trzy tygodnie przed otwarciem wybuchła wojna. Autorzy i autorki, które zakładały ten teatr, znalazły się w schronach, w piwnicach, w samochodach próbujących dojechać w bezpieczniejsze miejsce. Kiedy zbierałem te zapiski, część dziewczyn była już we Lwowie, część w Polsce, niektóre w innych europejskich krajach, a faceci zastanawiali się, czy będą w stanie strzelić do człowieka. Do tekstów dołożyliśmy fragmentu czatu dramaturgów. Grupa tłumaczek i tłumaczy zgodziła się ekspresowo je przełożyć. Pierwsze ich odczytanie odbyło się w czwartek 10 marca na schodach przed Teatrem Śląskim w Katowicach. Czytali aktorzy TŚ. Poprosiłem o następne, żeby odczytywać je publicznie. Zredagowałem, złożyłem w całość.

Artur Pałyga

Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta pt. „Testament Teodora Sixta”. Ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek 25 marca 2022, godz. 18.00
Wstęp wolny.
Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.

Czytaj więcej o Teatrze Tekstu Teodora Sixta oraz Arturze Pałydze >>
Czytaj o ostatnim spotkaniu Teatru Tekstu w 2021 roku >>

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X