Tomasz Kulka – Piramida głupców. Oprowadzanie kuratorskie

Aktualne

Czy w każdym najdrobniejszym elemencie wystawy o coś chodzi? Czy jest to po prostu rozpustna zabawa? Widzów oprowadzi kurator w towarzystwie artysty.

Jacek Sosnowski, kurator wystawy:
Światy, które buduje w swoich obrazach i instalacjach Tomasz Kulka, są tak samo prawdziwe jak niedorzeczne; manipuluje nami widzami w stronę przeświadczenia, że w każdym najdrobniejszym elemencie o coś chodzi, w okolicznościach kiedy jest to po prostu rozpustna zabawa.
„Piramida głupców” zbudowana jest z wrażeń, które tworzą iluzję prawdy, są jednak jak konceptualna konstrukcja, której celem jest zwrócenie naszej uwagi w stronę siły i skuteczności dzieła sztuki.

Tomasz Kulka, przed dwoma laty laureat Grand Prix 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, prezentuje swoją najnowszą wystawę – prace powstałe w ostatnich dwóch latach. I to nie jest tylko malarstwo, z którego artysta słynie i które zostało docenione przez jury biennale, ale także obiekty, instalacje i ceramika. Tak różnorodne prace składają się na wystawę zatytułowaną „Piramida głupców”.
Jaka narracja towarzyszy wystawie? Widzowie – jedni zaintrygowani, inni zdezorientowani monumentalnymi wizjami artysty czy też skalą miniatur w jego obrazach i obiektach – będą mogli tę narrację poznać, a także zadać pytania, podczas oprowadzania kuratorskiego oraz spotkania z artystą.

Wystawa indywidualna zdobywcy Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień, będąca formą nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, tradycyjnie realizowana jest tuż przed kolejną edycją biennale. Kto będzie kolejnym, po Tomaszu Kulce, laureatem Grand Prix Bielskiej Jesieni? Dowiemy się podczas otwarcia tegorocznego biennale, w czwartek, 9 listopada.

Tomasz Kulka urodził się w 1979 roku w Wolbromiu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni ceramicznej prof. Czesława Dźwigaja (2004). Doktorat na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni (2019). Dwukrotny laureat Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2019 – II nagrody; 2021 – Grand Prix).

Jacek Sosnowski – kurator i psychoanalityk, specjalizuje się w sztuce współczesnej. Od 2009 roku prowadzi PRPGND (wcześniej Galeria Propaganda). Współorganizator Warsaw Gallery Weekend, członek Sinthome – Szkoły Psychoanalizy Lacanowskiej.

Galeria Bielska BWA
Tomasz Kulka – „Piramida głupców”
Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystą.
Oprowadza Jacek Sosnowski w towarzystwie Tomasza Kulki
czwartek, 21 września, godz. 17, wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie Tomasza Kulki „Piramida głupców” i wydarzeniach towarzyszących wystawie  >>