Tomasz Kulka – Piramida głupców

Prawdziwe i niedorzeczne światy Tomasza Kulki. Wystawa najnowszych prac laureata Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.

Po dwóch latach od zdobycia Grand Prix 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 za tryptyk „Game over”, przedstawiający monumentalną wizję końca antropocenu, Tomasz Kulka zaprezentuje w Galerii Bielskiej BWA swoje najnowsze obrazy, ceramikę, obiekty i instalacje na wystawie pt. „Piramida głupców”.
Kuratorem wystawy jest Jacek Sosnowski.

Jacek Sosnowski:
Tomasz Kulka daje widzom narzędzia do postrzegania rzeczywistości jako złudzenia, pod którym kryje się przerażająca prawda o tym, jak bardzo chcemy aby światem rządziły reguły, nawet jeżeli są one dla nas bezlitosne, i jak bardzo one nie istnieją. Wykorzystując wyrafinowane techniki malarskie i ceramiczne, Kulka tworzy świat religii, która chociaż nigdy nie istniała i istnieć nie może, poprzez swoje widzialne fenomeny działa na poziomie dzieła sztuki. Światy, które buduje w swoich obrazach i instalacjach, są tak samo prawdziwe jak niedorzeczne; manipuluje nami widzami w stronę przeświadczenia, że w każdym najdrobniejszym elemencie o coś chodzi, w okolicznościach kiedy jest to po prostu rozpustna zabawa.
„Piramida głupców” zbudowana jest z wrażeń, które tworzą iluzję prawdy, są jednak jak konceptualna konstrukcja, której celem jest zwrócenie naszej uwagi w stronę siły i skuteczności dzieła sztuki.

Twórczość Tomasza Kulki cechuje ogromna różnorodność środków wyrazu, takich jak malarstwo, rzeźba, street art, wideo i ceramika. We wszystkich tych obszarach charakteryzuje go osobliwe podejście do własnych doświadczeń, przenoszenie historii w wymiar uniwersalnych opowieści, a także świadome operowanie skalą miniatur. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na wszystkim, co powierzchownie wyparte, niechciane, straszne.



Tmasz KulkaTomasz Kulka urodził się w 1979 roku w Wolbromiu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni ceramicznej prof. Czesława Dźwigaja (2004). Doktorat na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni (2019). Stypendysta Narodowego Centrum Kultury – programu Młoda Polska (2013), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012, 2022) oraz Stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia (2022). Dwukrotny laureat Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2019 – II nagrody; 2021 – Grand Prix).
Autor wystaw indywidualnych, ostatnie to m.in.: „Mein Herz brennt” w Steiner Gallery w Wiedniu (2021); „Owoc z drzewa poznania dobra i zła” w Muzeum Farmacji we współpracy z galerią Propaganda (Warszawa, 2021); „Triumf i upadek domu pana mego” w Miejskim Ośrodku Sztuki (Gorzów Wlkp., 2020); „Idolatria” w Spółdzielni Ogniwo (Kraków, 2019); „Dziś są moje urodziny” wraz z Jakubem Ciężkim w BWA Galeria Sanocka (Sanok, 2019).
Uczestnik wystaw zbiorowych, m.in.: „Polityka w Sztuce”, MOCAK Kraków (2022); „Boys, Boys, Boys” w Bydgoskim Centrum Sztuki w Bydgoszczy (2022); wystawy finałowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2021); „Non Disclosure Agreement” w Raumstation (Wiedeń, 2018).


Jacek Sosnowski.
Kurator i psychoanalityk, specjalizuje się w sztuce współczesnej skupionej na zagadnieniach związanych z wyobrażonymi strukturami społecznymi, tożsamością czy transformacją poprzez traumę i proces leczenia.
Od 2009 roku prowadzi PRPGND (wcześniej Galeria Propaganda). Twórca wystaw, projektów w przestrzeni publicznej oraz strategii art-brandingowych. Współorganizator Warsaw Gallery Weekend, członek Sinthome – Szkoły Psychoanalizy Lacanowskiej.


 

_________________________________________________________________________________________________________________________

Wystawy indywidualne laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień realizowane są w Galerii Bielskiej BWA – organizatora biennale – od 1996 roku, jako forma Nagrody Dyrektora Galerii dla laureata Grand Prix. Wystawie, prezentującej najnowsze prace artysty, zrealizowane w okresie dwóch lat od zdobycia nagrody, towarzyszy katalog z reprodukcjami obrazów oraz tekstami krytycznymi o twórczości autora wystawy.
Przed dwoma laty, jury 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, któremu przewodniczyła prof. Anna Markowska nagrodziło tryptyk Tomasza Kulki pt. „Game over”. Laureata doceniono „za przewrotną afirmację świata posthumanistycznego w jego najróżniejszych hybrydowych formach i wątkach, urzekające piękno i antymodernistyczny radykalizm”.


Galeria Bielska BWA
Tomasz Kulka – Piramida głupców
1 września – 8 października 2023 (sala górna)
wernisaż: piątek, 1 września 2023, godz. 17.00
kurator: Jacek Sosnowski
Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystą: czwartek, 21 września, godz. 17, wstęp wolny


Czytaj więcej, zobacz prace na stronie stronie internetowej artysty >>
oraz na Instagramie >>

Czytaj więcej o poprzedniej edycji – 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 – oraz o laureacie Grand Prix, Tomaszu Kulce >>

Zobacz nową stronę Biennale Malarstwa Bielska Jesień >>


Wydarzenia towarzyszące

Mecenas Galerii Bielskiej BWA

Sponsorem wystawy jest firma PRO

Patronaty medialne

W mediach o wystawie