Utajone – wernisaż wystawy Teresy Sztwiertni

Aktualne

Obrazy powstałe w ostatnim dziesięcioleciu na nowej wystawie bielskiej artystki.

Blisko 30 prac Teresy Sztwiertni powstałych w ostatnich 10 latach składa się na najnowszą wystawę bielskiej artystki. Wernisaż w piątek, 3 września o godz. 17.00.
Zobaczymy malarstwo pełne tajemnic, emanujące atmosferą snu, bajki, choć często dotykające spraw codziennych. Tytułem wystawy „Utajone” Teresa Sztwiertnia nawiązuje do ulubionego opowiadania z dzieciństwa – „Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna – i wędrówek jego bohaterów do cudownej krainy. Malarstwo jest dla artystki, jak mówi, „przewodnikiem do niezwykłych miejsc”.

Teresa Sztwiertnia – urodzona w 1949 roku w Bielsku-Białej. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1974 roku w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego oraz Pracowni Liternictwa prof. Stanisława Kluski.
Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1976, 1984 i 1991. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień” (1980, 1984, 1985). Laureatka Nagrody im. Władysława Szostaka za działalność artystyczną (1985). Dwukrotnie nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar” (2002, 2012). Za obraz pt. „Obrona terytorialna kraju” otrzymała Główną Nagrodę 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Od 1978 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Oprócz malarstwa zajmuje się także twórczością literacką i publicystyczną. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.
W książce towarzyszącej wystawie znajdą się nie tylko reprodukcje prac, ale także teksty autorki: opowiadania, krótkie formy poetyckie, rysunki.

Otwarcie wystawy zaplanowane jest w piątek, 3 września 2021 roku o godz. 17.00.
Wystawa potrwa do 3 października. 2021 roku.
Wystawa w programie obchodów 70 rocznicy połączenia Bielska i Białej.

Czytaj o wystawie Teresy Sztwiertni „Utajone” i wydarzeniach towarzyszących >>

Więcej informacji o wydarzeniach artystycznych w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta z okazji Dni Bielska-Białej oraz obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej  >>

 

WYSTAWA W PROGRAMIE OBCHODÓW 70 ROCZNICY POŁĄCZENIA BIELSKA I BIAŁEJ

logotyp obchodów 70 lecia połączenia Bielska i Białej

Mecenas Kultury