Dni Bielska-Białej. Wydarzenia w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta

Aktualne

Mural na 70-lecie połączenia miast, Galeria zmysłów w Willi Sixta, koncerty, warsztaty, wernisaże wystaw i video mapping, Święto róży z niespodziankami.

W trakcie Dni Bielska-Białej, które w tym roku odbywają się wspólnie z obchodami 70 rocznicy połączenia miast Bielsko i Biała, nie braknie wydarzeń artystycznych wzbogacających program obchodów w 2021 roku.
Już w piątek, 27 sierpnia o godz. 18.00 na ścianie szczytowej kamienicy przy placu Ratuszowym 7 – naprzeciw gmachu Ratusza – zainaugurowany zostanie nowy mural autorstwa Wojciecha Kołacza „Oteckiego”, zrealizowany w projekcie „oBBraz miasta #7”, organizowanym przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. To już 26 wielkoformatowe dzieło w przestrzeni miasta, które wzbogaci szlak bielskich murali. Wrocławski artysta nawiązał do miejskiej symboliki, przywołując to, co bielszczanie dobrze znają, m.in. sgraffito Władysława Szostaka na ścianie Teatru Lalek Banialuka. Mural przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą. Rzeka ta stanowiła przed laty granicę pomiędzy miastami i państwami, a dzisiaj stała się elementem łączącym różne kultury, historie i tradycje.

W ciągu trzech letnich wieczorów – od poniedziałku, 30 sierpnia, do środy, 1 września, w godz. 20.00–22.00 w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 i w ogrodzie willi wydarzenia artystyczne odbywać się będą pod hasłem Galeria zmysłów w Willi Sixta. Wernisaże wystaw w galerii w piątek 3 września oraz  Święto róży 4 września w Willi Sixta będą finałem artystycznych wydarzeń w trakcie Dni Bielska-Białej. Będą spacery po ogrodzie różanym, warsztaty, nocne zwiedzanie willi oraz animacje świetlne ożywiające nocą mury willi i ogród, a także video mapping architektury na ścianie kamienicy naprzeciw galerii. Będą wykłady o willi i symbolice róży oraz wykład i słuchowisko o wybranych kobietach noszących imię Róża. Koncerty w ogrodzie zaspokoją różne muzyczne upodobania. Goście wysłuchają młodych bielskich jazzmanów z formacji Kosmonauci, znanych z perfekcyjnych aranżacji słynnych standardów i własnych kompozycji (poniedziałek, 30 sierpnia, godz. 20.00) oraz koncertu Gooral – downtempo solo live act (wtorek, 31 sierpnia, godz. 20.00). Gooral od 15 lat łączy z sukcesami muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. Obecnie artysta występuje głównie solo, prezentując downtempowy live act na syntezatorze, piszczałkach, okarynach, procesorach efektów i komputerze.
W środę, 1 września o godz. 20.00 z koncertem pt. „Nieznane perły muzyki polskiej – Jan Sztwiertnia” wystąpi Bielskie Towarzystwo Muzyczne. Koncert przypomni utwory kompozytora związanego z Ziemią Cieszyńską, czerpiącego inspiracje z natury i beskidzkich pejzaży.
Willa Sixta będzie też miejscem prezentacji spektaklu Bielskiej Szkoły Aktorskiej Agnieszki Szulakowskiej wg scenariusza Artura Pałygi pt. „Romeo i Julia. Co nas kusi?” (czwartek, 2 września, godz. 20.00).

W sobotę, 4 września w Willi Sixta odbędzie się pierwsze Święto róży. Róża jest kwiatem o najbogatszej symbolice w świecie roślin. Czerwona stylizowana róża znalazła się w herbie Białej, biała róża jest symbolem reformacji protestanckiej. Goście jednego z wykładów dowiedzą się, kim była Róża, bohaterka słynnego dramatu Artura Pałygi „Testament Teodora Sixta”. Bielszczanie zwiedzą ogród różany założony jesienią 2020 roku przez Galerię Bielską BWA, a w godz. od 12.30 do 18.00, galeria zaprasza na odbywające się w różanej scenerii warsztaty artystyczne i kulinarne, wykłady oraz sesję zdjęciową dla pań, które noszą piękne imię Róża.

W 2021 roku mija 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. W Galerii Bielskiej BWA z tej okazji zaplanowano wystawy artystów o uznanym dorobku, reprezentujących bielskie środowisko plastyczne. W piątek, 3 września o godz. 17.00 w galerii odbędą się wernisaże wystawy malarstwa Teresy Sztwiertni pt. „Utajone” oraz twórczości Michała Klisia „Wyrwane z niepamięci”. Obrazy bielskiej artystki przedstawiają świat z pogranicza snu i jawy, przedmioty lub osoby, które zestawiane są w zaskakujący sposób. Prof. Michał Kliś wraca do dzieciństwa spędzonego w wielopokoleniowej rodzinie w Łodygowicach; na wystawie artysta prezentuje młodzieńcze fotografie z lat 60. XX wieku, obrazy z lat 70. i 90. inspirowane podbeskidzkim pejzażem, grafiki oraz plakaty.
W Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa fotografii prof. Janusza Tylmana, znanego operatora i realizatora związanego z Łódzką Szkołą Filmową (piątek, 3 września, godz. 17.00).
Po wernisażach galeria zaprasza na wydarzenia w plenerze pod hasłem „Miasto, którego nie ma" (plac obok galerii, od strony ul. Adama Mickiewicza). Będzie koncert muzyki żydowskiej „Vild Lid”, który zaprezentuje klarnecista Paweł Szamburski (godz. 22.00), a o godz. 23.30 widzowie ujrzą niezwykły spektakl – na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17, położonej naprzeciw placu łączącego Galerię Bielską BWA i Teatr Lalek Banialuka, prezentowany będzie video mapping architektury z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej pt. „Połączenie”. Autorami projekcji są artyści Tomasz Paluch i Kamil Krygier.
Zilustrowana muzyką kilkuminutowa animacja w sposób artystyczny interpretuje tytułowe przesłanie odwołujące się do połączenia miasta, kultur, tradycji i różnych idei. Projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, do godz. 23.45. Organizatorem pokazu jest Galeria Bielska BWA.

DNI BIELSKA-BIAŁEJ
Wydarzenia artystyczne w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta, 27 sierpnia – 4 września 2021

PIĄTEK, 27 SIERPNIA, GODZ. 18.00
Bielsko-Biała, plac Ratuszowy 7
Inauguracja muralu Wojciecha Kołacza „Oteckiego”. Czytaj więcej o muralu >> 

PONIEDZIAŁEK, 30 SIERPNIA – ŚRODA, 1 WRZEŚNIA, GODZ. 20.00–22.00
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24

GALERIA ZMYSŁÓW W WILLI SIXTA. Czytaj więcej >>

KONCERTY:

poniedziałek, 30 sierpnia, godz. 20.00 – Kosmonauci. Czytaj więcej >>

wtorek, 31 sierpnia, godz. 20.00 – Gooral – downtempo solo live act. Czytaj więcej >>

środa, 1 września, godz. 20.00 – Bielskie Towarzystwo Muzyczne. „Nieznane perły muzyki polskiej – Jan Sztwiertnia”. Czytaj więcej >>

czwartek, 2 września, godz. 20.00
Romeo i Julia. Co nas kusi? – spektakl Bielskiej Szkoły Aktorskiej Agnieszki Szulakowskiej; tekst Artur Pałyga. Czytaj więcej >>

PIĄTEK, 3 WRZEŚNIA:
Galeria Bielska BWA,ul. 3 Maja 11
 

godz. 17.00 – WERNISAŻE WYSTAW:

Teresa Sztwiertnia „Utajone”. Czytaj więcej >>

Michał Kliś „Wyrwane z niepamięci”. Czytaj więcej >>

godz. 18.00, Klubokawiarnia Aquarium – wernisaż wystawy fotografii Janusza Tylmana „Notatki z Pekinu”. Czytaj więcej >>

plac między Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka

        MIASTO, KTÓREGO NIE MA

godz. 22.00 – „Vild Lid” – koncert Pawła Szamburskiego. Czytaj więcej >>

godz. 23.30 – Tomasz Paluch, Kamil Krygier „Połączenie”, video mapping architektury z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Czytaj więcej >>

SOBOTA, 4 WRZEŚNIA, GODZ.. 12.30–18.00
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
 
ŚWIĘTO RÓŻY. Czytaj więcej >>
 
______________________________________________________
 
Czytaj więcej o wydarzeniach Dni Bielska-Białej >> 

Wydarzenia są częścią obchodów 70 rocznicy połączenia Bielska i Białej

logotyp obchodów 70 lecia połączenia Bielska i Białej

Mecenas Kultury