Święto róży – w Willi Sixta i ogrodzie
Aktualne
Dzień dla miłośników róż: warsztaty artystyczne i kulinarne, wykład o Róży ze znanego spektaklu, słuchowisko o słynnej Róży, sesja fotograficzna dla chętnych Róż.
Galeria Bielska BWA zaprasza bielszczan – miłośników róż na pierwsze Święto Róży, które odbędzie się w sobotę, 4 września br. w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24, w scenerii ogrodu różanego, założonego jesienią 2020 roku.
Róża jest kwiatem o najbogatszej symbolice w świecie roślin. Czerwona stylizowana róża znalazła się w herbie Białej, biała róża jest symbolem reformacji protestanckiej.
Ogród różany stanie się inspiracją dla uczestników warsztatów artystycznych, wykładów, słuchowisk i spotkań. Galeria Bielska BWA zaprasza miłośników róż w każdym wieku na warsztaty: plastyczne – do stworzenia własnej róży z gliny, tkanin lub papieru i kulinarne – do odkrycia, jakie zastosowanie ma róża w kuchni. Na wykładach poznamy symbolikę róży, dowiemy się także, kim była Róża, bohaterka słynnego dramatu Artura Pałygi „Testament Teodora Sixta”. W tym dniu każda kobieta lub dziewczynka nosząca piękne imię Róża, która zgłosi swój akces, może wziąć udział w sesji fotograficznej, podczas której powstanie jej portret.
Święto Róży
Willa Sixta, ogród willi, ul. Adama Mickiewicza 24
sobota, 4 września, godz. 12.30–18.00
Warsztaty artystyczne:
od godz. 12.30:
Różane nadruki: szablony, pieczątki
Podczas warsztatów powstaną kompozycje z motywem róży przy użyciu gotowych szablonów i samodzielnie wyciętych pieczątek. Nadruki wykonywane będą farbami akrylowymi na tkaninach, gotowych torbach bawełnianych oraz elementach odzieży przyniesionych przez uczestników.
Prowadzenie: Lucyna Wylon, projektantka, Galeria Bielska BWA
Tworzenie róż z tkanin
Skrawki niewykorzystanych tkanin o różnych barwach i fakturach posłużą do wykonania wyrafinowanych kolorystycznie róż, które będą stanowić długotrwałą dekorację. Wszystkie materiały zapewniają organizatorzy.
Prowadzenie: Barbara Nachajska-Brożek, artystka. Zajmuje się tkaniną unikatową, tworzy gobeliny klasyczne, wykonane techniką własną i patchworku.
od godz. 14.30:
Tworzenie kwiatów z bibuły
Ozdobne kwiaty z bibuły, wykonywane różnymi metodami, to z jednej strony powrót do tradycji, z drugiej zaś sposób na nowe kreatywne wykorzystanie nieco już zapomnianej techniki. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się różnych sposobów tworzenia róż z krepiny.
Prowadzenie: Grażyna Kąkol, twórczyni, instruktorka bibułkarstwa, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce
Ceramiczne rosarium – warsztaty lepienia róż z gliny
Podczas zajęć będzie można stworzyć z gliny jedną lub więcej róż, które po wysuszeniu należy wypalić, a następnie poszkliwić. Całym procesem zajmą się organizatorzy, choć można to też zrobić na własną rękę.
Prowadzenie: Grażyna Cybulska, edukatorka artystyczna, Galeria Bielska BWA
W każdym z warsztatów może uczestniczyć ok. 20 osób.
godz. 13.00 – Wykład Artura Pałygi*
Spotkanie z autorem słynnego dramatu „Testament Teodora Sixta”; wspólne czytanie fragmentów utworu.
Artur Pałyga – dramatopisarz, autor kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. Przed laty związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej – w którym zadebiutował sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta (2006) – i Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zdobywał wiele prestiżowych nagród na festiwalach współczesnej dramaturgii. Po jego sztuki sięgają znani reżyserzy; były też tłumaczone na kilkanaście języków. Znany z prowadzenia zajęć literackich i warsztatów teatralnych, m.in. Teatr Tekstu im. Teodora Sixta w Bielsku-Białej.
godz. 15.00 – Warsztaty kulinarne
Smaczne róże – przysmaki w kształcie róży na słodko i na słono
Prowadzenie: Agata Smalcerz, historyczka sztuki, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA
Jak wykorzystać pachnące płatki róż – maceraty i destylaty
Prowadzenie: Alina Gocka, edukatorka, Galeria Bielska BWA
16.00 – Warsztaty ogrodnicze*
Dlaczego róża nazywana jest królową kwiatów?
Podstawowe informacje o specyfice róż, pielęgnacja róż jesienią, naturalne sposoby walki ze szkodnikami i chorobami.
Prowadzenie: Kornelia Benasiewicz, nauczyciel ogrodnictwa w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej
godz. 17.00
Słuchowisko „Zielnik i rewolucja. Z zapisków Róży L.”*
Słuchowisko, zrealizowane w oparciu o zapiski Róży Luksemburg, odsłoni przed nami niezwykłą botaniczną i międzygatunkową wrażliwość znanej rewolucjonistki, która sama o sobie pisała:
„Mam niekiedy wrażenie, że nie jestem właściwie człowiekiem, ale ptakiem lub jakimś zwierzęciem w ludzkiej postaci. Wewnętrznie czuję się daleko lepiej w ogrodzie lub w polu, pomiędzy trzmielami i trawą, o wiele bardziej swojsko niż na jakimś zjeździe partyjnym".
Scenariusz i realizacja: Ada Piekarska, edukatorka, Galeria Bielska BWA
Róże w obiektywie
Podczas wydarzenia każda kobieta i dziewczynka o imieniu Róża będzie mogła wziąć udział w artystycznej sesji zdjęciowej, w wyniku której powstanie jej portret.
Realizacja sesji, zdjęcia: Krzysztof Morcinek, artysta grafik, fotograf, Galeria Bielska BWA
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl
*Uwaga! Program zawiera uaktualnione godziny wykładu, słuchowiska oraz warsztatów ogrodniczych, które były wcześniej umieszczone w programie, następnie zostały zmienione
Dni Bielska-Białej, wydarzenia w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta, 27 sierpnia – 4 września 2021, czytaj więcej >>
Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X